Bolesti krčnej chrbtice, problémy s chrbtom, kŕčové žily. To sú len niektoré choroby spôsobené celodenným sedením v kancelárii alebo v škole a potom večer pred televíziou. Aby vám bolo lepšie, stačí začať viac chodiť.
Aj keď nemáte čas na desaťkilometrové túry, každý deň môžete:
- ísť pešo namiesto jazdy výťahom,
- vystúpiť z autobusu o zastávku skôr,
- prejsť sa namiesto jazdy autom napríklad po čerstvé rožky alebo na poštu.
Pri chôdzi do práce sa otužujete, zlepšujete si fyzičku a tiež chudnete – ak chodíte pravidelne a aspoň 20 minút denne svižnou chôdzou, uvidíte na sebe prvé výsledky približne už o mesiac.
Pri chôdzi posilňujete svoje srdce, nohy aj psychiku
Určite viete, že srdce je sval a ako taký je treba ho trénovať. Práve chôdza je ideálnym pohybom, ktorý zvyšuje srdcovú výkonnosť a zlepšuje fyzičku. Je to jednoduché: s vyššou výkonnosťou srdca sa znižuje pokojový pulz. Znamená to, že vaše srdce je trénované a ušetrí si aj tisíce tepov každý deň.
Okrem prevencie proti infarktom sa pri chôdzi staráte aj o svoje žily – bez toho aby ste o tom vlastne vedeli. Zlepšuje sa odtok krvi z nôh a to pomáha znižovať riziko kŕčových žíl.
S lepším krvným obehom súvisí aj dobrá nálada. Pretože sa telo pri chôdzi lepšie okysličuje, máte odrazu viac energie a cítite sa celkovo lepšie.
Chôdza navyše zvyšuje hustotu kostného tkaniva a tým spomaľuje osteoporózu. Okrem toho znižuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky typu 2.
Dobre sa obujte a vybavte
Na chôdzu nepotrebujete žiadne špeciálne oblečenie ani pomôcky. Na nohy si podľa počasia a typu výletu vyberte:
- nízke turistické topánky, ktoré sa hodia do dažďa a na náročnejšie túry,
- trekingové topánky, ktoré sú ľahšie a ideálne do miernejších terénov
- alebo klasické tenisky, vhodné na kratšie vzdialenosti do pár kilometrov.
Ak sa obávate o svoje kolená, uľahčite im námahu vďaka chôdzi s trekingovými palicami. Sú oporou aj vašej chrbtici a bedrám a pretože pomáhajú držať rytmus chôdze, bude sa vám lepšie dýchať.
Aby ste mali prehľad o tom, koľko ste toho prešli a koľko spálili kalórií, môžete využiť krokomer v mobile. Za skúšku stoja napríklad tieto aplikácie:
- Aplikácia Krokomer počíta kroky, rozpozná a zohľadní náročnosť pohybu.
- Runtastic Pedometer vám v mobile presne nameria počet prejdených krokov. Mobil môžete mať vo vrecku, ruke alebo v batohu či kabelke.
- S aplikáciou Sports Tracker môžete z chôdze prejsť na iný šport a priamo v aplikácii si ho nastaviť. Zmeria vám počet zvládnutých kilometrov.
- V aplikácii Moves si prehľadne zobrazíte miesta, ktoré ste navštívili a trasu, po ktorej ste sa počas vybraného dňa pohybovali.
Veľa milovníkov chôdze používa aj fitness náramky. Je to jednoduchšie ako aplikácia – nemusíte si totiž nič sťahovať. A keď vyrazíte von bez mobilu, nič sa nedeje, pretože náramok máte stále pri sebe.
Princíp fitness náramkov je jednoduchý: celý deň nosíte na ruke malý náramok, ktorý zaznamenáva vašu aktivitu, spánok alebo tepovú frekvenciu.
Vďaka náramku máte prehľad nielen o tom, koľko ste toho prešli a koľko kalórií spálili, meria taktiež fungovanie vášho srdca a informuje vás o kvalite spánku.
Aké sú vaše tipy na jednoduché chodenie a aké výlety by ste odporučili? Napíšte nám na našom Facebooku.