O varení z pŕhľavy ste už pravdepodobne počuli. V kuchyni sa však dajú využiť aj iné liečivé rastliny, napríklad púpava lekárska.
Obsahuje vitamíny A, B aj C, ale tiež betakarotén, kremík, sodík alebo draslík. Navyše v nej nájdete inulín – látku vhodnú pre cukrovkárov. Upravuje totiž hladinu cukru v krvi a znižuje vysoký krvný tlak.
Púpavové pochúťky tak nielen potešia vaše chuťové poháriky, ale posilnia aj vaše zdravie. V kuchyni zužitkujte celú rastlinku – koreň, listy aj kvet. Ako na to?
Náš tip: Vždy zbierajte rastlinky na čistých miestach – ideálne sú lúky ďaleko od ciest.
1. Dobroty z koreňa
Korene zbierajte ešte pred tým, než púpava rozkvitne. Vtedy majú totiž najviac účinných látok. Základom na prípravu je vždy sušený koreň:
- Koreň dôkladne umyte a očistite.
- Silnejšie časti nakrájajte na plátky a usušte – využite na to sušičku potravín alebo dajte koreň do rúry na asi 50 °C. Usušte ho dôkladne – ak zostane vlhký, splesnivie. Hotovo máte, hneď ako sa začne drobiť.
Zo sušeného základu si pripravte napríklad lahodné nápoje:
Púpavová káva
Pripravený usušený koreň ešte opražte na panvici – stačí nasucho. Potom všetko pomeľte v mlynčeku a zalejte vodou.
Púpavový čaj
Sušený koreň podrvte alebo ešte trochu pokrájajte a zalejte vodou – na 1 čajovú lyžičku postačí asi 250 mililitrov vody. Krátko povarte, nechajte čaj asi 15 minút lúhovať a potom preceďte.
2. Letné osvieženie púpavovými listami
Ideálne sú mladé lístky, natrhané v čase, kedy púpavy ešte len začínajú vykukovať zo zeme. Majú jemnejšiu chuť a na rozdiel od horkých starších listov sú len pikantne horkasté.
Ak ste tento rok nestihli natrhať listy na začiatku, nezúfajte – môžete ich zbierať kedykoľvek. Horkej chuti ich potom zbavíte jednoducho: listy namočte do horúcej vody a sparte ich.
Pripravte si z nich:
Šalát
Listy púpavy lekárskej zmiešajte s ďalšími druhmi šalátov alebo divoko rastúcimi rastlinami, ako je kozonoha hostcová alebo hviezdica prostredná a pokvapkajte citrónovou zálievkou.
Sendvič
Táto pochúťka je ideálna na jarný piknik. Pripravte sendviče alebo hrianky tak, ako ich máte radi, ale pridajte dovnútra ešte pár lístkov púpavy.
>> Zistite, ako si pripraviť luxusné hrianky <<
Náš tip: Ďalším variantom je listy nasušiť – môžete ich potom používať napríklad ako prísadu do polievok alebo čajových zmesí.
3. Sladké pochúťky z kvetov
Kvety z púpav sa nedajú sušiť. Preto je najlepšie, keď ich využijete pekne začerstva. Väčšinou sa z nich vyrábajú sladké pochúťky, ako je napríklad med alebo sorbet. Ako na ne?
Púpavový med
Vyrazte von a nazbierajte si žlté hlavičky púpav – budete ich potrebovať asi 400. A potom sa dajte do prípravy:
- Kvety dôkladne umyte vodou a dajte ich do hrnca.
- Zalejte asi 1,5 litrom vody, pridajte pár plátkov umytého citróna a dajte variť na 10–15 minút. Ak chcete, môžete pridať do hrnca aj škoricu.
- Po 15 minútach odstavte z ohňa a nechajte kvety ďalších 24 hodín lúhovať.
- Druhý deň púpavový „vývar” preceďte cez plátno a pridajte k výluhu zhruba 1,5 kila cukru.
- Znovu varte, tentokrát iba na miernom stupni asi 2 hodiny. Občas tekutinu premiešajte.
- Až sa med začne ťahať a zhustne, hrniec odstavte. Med nalejte do pohárikov a zaviečkujte.
Púpavový sorbet
Sorbet je ľahká nesmotanová zmrzlina – ideálny dezert na jarné a letné mesiace. I keď sa ľadová pochúťka najčastejšie pripravuje z ovocia, ide to aj z púpav. Ako na to, radí napríklad Jana Vlková, autorka Kvetinovej kuchárky.
- Nazbierajte púpavové kvety – budete potrebovať zhruba 200 gramov žltých hlavičiek, čo je asi 160 kvetov. Poriadne ich prepláchnite pod tečúcou vodou.
- Zalejte ich litrom vody a hodinu varte. Potom nechajte odstáť až do druhého dňa, ideálne na tmavom a chladnom mieste.
- Ďalší deň výluh preceďte, kvety vytlačte a znovu tekutinu povarte. Pridajte k nej 50 gramov krupicového cukru. Keď sa rozpustí, prilejte ešte šťavu z citróna a z pomaranča – z každého asi 100 mililitrov. Nezabudnite nálev ochutnať – podľa chuti potom ešte pridajte cukor alebo šťavu.
- Nakoniec nechajte vychladnúť, nalejte do formičky na nanuky alebo ľad a dajte do mrazničky. Pred podávaním rozdrvte tyčovým mixérom.
Žlté rastlinky nie sú vhodné pre každého
Hlavne tehotné a dojčiace ženy by sa im mali vyhnúť. Púpavy totiž obsahujú horké látky, ktoré prechádzajú do materského mlieka, a to by potom bábätku nechutilo.
Opatrní buďte aj v prípade, že vás trápi alergia. Poraďte sa radšej s lekárom, či si môžete v lete na púpavách pochutnávať.
Využívate púpavy v kuchyni? Napíšte nám do komentárov vaše obľúbené recepty.