S bylinkami by mal človek zaobchádzať ako s liekmi – užívať ich striedmo a s rozvahou. V tehotenstve to platí dvojnásobne, a tak je vhodné striedať obľúbené bylinkové čaje s ovocnými.
Tip: Čierne a zelené čaje väčšina mamičiek vynecháva v tehotenstve úplne. Obsahujú totiž kofeín, ktorý môže znižovať pôrodnú hmotnosť dieťaťa.
Ostružina malinová, alchemilka a ďalšie bylinky vhodné v tehotenstve
K obľúbeným bylinkám vhodným v tehotenstve patria:
- Ostružina malinová. Listy ostružiny malinovej sa užívajú až ku koncu tehotenstva – v treťom trimestri. Uvoľňujú totiž panvové svalstvo a pomáhajú skrátiť dobu pôrodu.
- Žihľava. Je zdrojom železa. V tehotenstve sa používa na liečbu chudokrvnosti a pomáha tiež proti opuchom.
- Jahoda. Dodáva telu železo a udržiava správny tonus (čiže tlak) maternice. Ten sa v priebehu tehotenstva mení a jahoda pomáha regulovať jeho výšku.
- Alchemilka. Má pozitívny vplyv na tonus maternice a pomáha pri ranných nevoľnostiach.
- Medovka. Používa sa na upokojenie, zmiernenie bolestí hlavy a nespavosti. Odporúča sa v tehotenstve.
- Harmanček. Pôsobí podobne ako medovka – upokojuje, podporuje psychickú pohodu a používa sa tiež proti žalúdočným nevoľnostiam.
- Ľubovník. Využívajú sa kvety aj vňať, hodí sa na zmiernenie bolesti a liečbu zápalov.
- Púpava. Dodáva vitamín A a železo, pomáha proti únave a tiež odvodňuje.
3 recepty na obľúbené bylinkové čaje
1) Žihľavový čaj pite v maximálnom množstve 1 až 2 šálky denne. Využite sušenú žihľavu a keď príde jar, vyrazte do prírody na mladé lístky. Sú totiž silné a plné zdravého železa, horčíka a vitamínov. Žihľava sa navyše hodí aj do zmesí, takže ju kombinujte napríklad s harmančekom.
2) Čaje z ostružiny malinovej pite až od 35. týždňa tehotenstva a len v prípade, že vám nehrozí predčasný pôrod. Začnite jednou šálkou denne a postupne ku koncu tehotenstva môžete piť až 3 hrnčeky každý deň. Ostružinu pite samotnú alebo zmiešajte napríklad s alchemilkou a medovkou.
3) Púpavového čaju pite maximálne jeden hrnček denne. Čaj pripravíte z listov alebo z koreňa.
- Čajovú lyžičku sušených listov alebo ⅓ hrnčeka čerstvých listov zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať
- Čajovú lyžičku sušeného koreňa chvíľku povarte a potom štvrť hodiny lúhujte.
Vhodným čajom je napríklad aj zmes maliny, nechtíka, alchemilky a šípok. Zmesi si buď pripravujte vlastné alebo kupujte tie overené. Ak neviete, čo presne v bylinkovom čaji je, radšej ho v tehotenstve a pri dojčení nepite.
Baza, pamajorán a ďalšie bylinky, ktorým sa radšej vyhnite
Niektoré bylinky sú v tehotenstve veľmi nevhodné. Patria k nim tie, ktoré silne ovplyvňujú svalovinu maternice, vyvolávajú prekrvenie panvových orgánov a vedú k potratu alebo predčasnému pôrodu.
V tehotenstve sa neodporúča:
- Baza. Výborná bazová šťava alebo čaj sa hodí pri prechladnutí, v tehotenstve však môže spôsobovať nevoľnosť, zvracanie či hnačku.
- Sladké drievko. Obľúbená pochúťka má upokojujúci účinok na sliznice, ale okrem toho tiež zvyšuje krvný tlak, a to nie je pre tehotné ženy vhodné.
- Pamajorán. Možno ho poznáte skôr pod názvom oregano, bez ktorého sa nezaobíde vaša obľúbená pizza, ale v tehotenstve je lepšie si toto korenie odpustiť. Má totiž vplyv na kontrakcie maternice a môže spôsobiť predčasný pôrod.
- Aloe. Je skvelé na popáleniny, ale tehotným ženám spôsobuje kŕče v bruchu, kontrakcie maternice alebo prekrvenie malej panvy. Môže byť aj príčinou krvácania.
- Borievka. Plody borievky sa používajú na dochutenie mäsa či alkoholu, ale v tehotenstve je lepšie sa im vyhnúť. Spôsobujú predčasný pôrod a môžu poškodiť mozog dieťaťa.
- Ligurček. Vyvoláva kontrakcie maternice a spôsobuje predčasný pôrod alebo potrat.
- Rasca. Má veľmi podobné vlastnosti ako ligurček.
- Petržlen. Obľúbené korenie nepriaznivo stimuluje hladké svalstvo maternice a môže spôsobovať vrodené chyby.
- Rozmarín. Možno sa vám na začiatku článku maškrtne zbiehali sliny pri pomyslení na lososa s rozmarínom. Lenže v tehotenstve je lepšie si rozmarín odpustiť – kvôli zvyšovaniu tlaku a prekrveniu v oblasti panvy.
Ako je to s doplnkami stravy v tehotenstve
Možno každú zimu denne pijete rakytníkový sirup alebo beriete multivitamínové tablety. Aj keď to máte vyskúšané a osvedčené, v tehotenstve je lepšie rutinné užívanie vitamínov a doplnkov stravy obmedziť alebo úplne prerušiť.
Radšej sa zamerajte na vyvážený jedálniček, ktorý obsahuje:
- zeleninu,
- ovocie,
- mäso,
- vajcia,
- mliečne výrobky,
- strukoviny
- a obilniny.
Pre nastávajúce mamičky je veľmi dôležitá kyselina listová. Je nevyhnutná pre tvorbu nových buniek a pomáha znižovať riziko vývojových chýb. Pretože príjem kyseliny listovej len v jedle niekedy nestačí, berú ju nastávajúce mamičky v potravinových doplnkoch. Vždy je ale dôležité to prvýkrát prebrať s lekárom.