Ak máte v lete doma alebo v kancelárii nepríjemné dusno, možno je pre vás riešením klimatizácia. V dnešnej dobe existujú dva druhy interiérových klimatizácií, a to nástenná klimatizácia a mobilná klimatizácia.
Nástenná alebo mobilná?
Nástenné klimatizácie sú výkonnejšie, ale náročnejšie na inštaláciu. Používajú sa najčastejšie v kanceláriách a rodinných domoch, ale je ich možné nainštalovať aj do bytov. Skladajú sa z vonkajšej a vnútornej kondenzačnej jednotky, ktoré sú prepojené izolačnou trubicou.
Na ochladenie väčšieho množstva miestností existujú taktiež split klimatizácie, ktoré sa skladajú z jednej vonkajšej a niekoľkých vnútorných jednotiek.
Mobilné klimatizácie sú ideálne do bytov. Môžete ich ľubovoľne presúvať z miestnosti do miestnosti, ale majte na zreteli, že ich súčasťou je aj trubica na odvod tepla, ktorú by ste mali vysunúť z okna.
Ako nainštalovať klimatizáciu
S inštaláciou nástennej klimatizácie sa pre istotu vždy obráťte na odborníka. Uistite sa však, že na ňu máte na stene vhodné miesto. Aby nikto z prítomných neprechladol, umiestnite klimatizáciu tak, aby nefúkala priamo na prítomné osoby.
Pred inštaláciou je tiež vhodné prebrať umiestnenie vonkajšej jednotky s majiteľom alebo správcom budovy. Aby jednotka nenarúšala jej vzhľad. Počítajte taktiež s tým, že nástenná klimatizácia vyžaduje natiahnutie trubice cez stenu, a preto bude nutné do vašej steny urobiť dieru.
Ak si zaobstaráte mobilnú klimatizáciu, s inštaláciou nebudete mať žiaden problém. Chladiť sa môžete hneď po rozbalení. Jedinou nevýhodou je, že zo zadnej časti povedie k vášmu oknu neveľmi estetická trubica.
Čo všetko klimatizácia vie?
Superschopnosťou klimatizácie je, že rýchlo a účinne ochladí celú miestnosť. Požadovanú teplotu si na klimatizácii sami zvolíte. Majte však na pamäti, že vnútorná teplota by nemala byť od vonkajšej nižšia o viac než 6 stupňov. Všetkým v miestnosti by hrozilo nachladnutie a angína.
Aby ste sa vyhli teplotnému šoku pri prechode z horúčavy do klimatizovanej miestnosti, noste pri sebe šatku a prípadne aj ďalšie vrstvy oblečenia, ktoré si natiahnete, ak vám z klimatizácie bude zima. Odporúčame tiež poriadne piť a používať hydratačné krémy na pleť.
Klimatizácia tiež znižuje vlhkosť vzduchu, a preto zabraňuje vzniku baktérií a plesní. Klimatizácia má aj pozitívny vplyv na zdravie, pretože zvyšuje kvalitu spánku a vďaka filtrom odstraňuje zo vzduchu nečistoty, prach a peľové častice.
Moderné klimatizácie vedia okrem chladenia aj kúriť. Preto ich využijete po celý rok, a počas zimy dokonca aj ako hlavný zdroj tepla. Buďte pri výbere klimatizácie dôkladní a pozorne si prečítajte, ktoré funkcie vám ponúkajú.