Oblečenie schová kilá. Zistite, aké kombinácie tento rok letia | Blog Mall.sk

Oblečenie schová kilá. Zistite, aké kombinácie tento rok letia

Prúžky, kocky, bodky. Letné počasie priamo vyzýva na to, aby sme vymenili jednofarebné tričká za vzorované blúzky a neutrálne kraťasy za chic farebné sukne. Poradíme, o aké vzory rozšíriť šatník a ako vďaka nim zakryť nedostatky postavy.

Prúžky pridávajú kilá a zvieracie vzory sa hodia iba ak na púť. Tiež týmto stereotypom veríte? Presvedčte sa, že nosiť vzorované oblečenie môžete vkusne a bez pridaných kíl.

Kocka upozorní na vaše prednosti

Aj keď mnohým sa pri predstave kocky vybavia zimné vlnené saká či skladané sukne v škótskom štýle, vedzte, že toto leto je kocka zo všetkých vzorov najviac IN.

Ľahká károvaná košeľa je ideálnym spoločníkom na leto. Vyzerá dobre na výlete v prírode, rovnako ako keď zídete z hôr do mesta.

Pri nákupoch sa zamerajte na veľkosť vzoru. Platí totiž jednoduché pravidlo: čím väčšia kocka, tým viac pozornosti pritiahne. Preto ju obliekajte len na tie partie, ktoré chcete svetu hrdo ukázať.

A ako kombinovať kárované oblečenie? Držte sa 3 pravidiel:

 • Nenoste dva rôzne vzory kocky – vzorovaný odev radšej nechajte vyniknúť v kombinácii s menej výrazným kusom oblečenia.
 • Veľké kocky zlaďte s jednofarebným oblečením v neutrálnom odtieni. Ak je kockovaný motív viacfarebný, zvoľte ostatné oblečenie či doplnky v jednej z farieb. Dbajte ale na to, aby išlo vždy o rovnaký odtieň, ktorý bude pôsobiť ako jednotiaci prvok.
 • Vzor malej kocky väčšinou kúpite v šedej alebo hnedej farbe. Noste ho s farebným oblečením, a ak sa chcete odviazať, vyskúšajte aj drobné kvietky.

Kocka pritiahne pozornosť, preto ju obliekajte iba na tie partie, ktoré chcete zvýrazniť.

Zvislé pruhy predĺžia postavu

Námornícke tričko nosila už Coco Chanel a vyzerala v ňom úžasne. A takisto budete aj vy – na leto je tento vzor ako stvorený. A nemusíte sa držať len klasickej modro-bielej kombinácie.

Zvislé pruhy na nohaviciach vám predĺžia nohy do nebies.

Zvislé, šikmé, vodorovné. Tenké aj široké. Prúžky sú variabilné a napriek zaužívanej predstave, že rozširujú, nemusíte sa báť zaradiť ich do šatníka. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • Čím drobnejšiu postavu máte, tím drobnejšie prúžky si môžete dovoliť. A naopak, pre vysoké dámy s pár kilami navyše sú vhodnejšie širšie prúžky.
 • Zvislé pruhy predlžujú postavu.
 • Tenké vodorovné prúžky tvarujú postavu. Dajte si ale pozor na vodorovné pruhy vo výrazných farbách, pridávajú na objeme.
 • Šikmé pruhy opticky klamú a dokážu odviesť pozornosť od nedostatkov postavy.
 • Pruhy kombinujte s jednofarebným alebo kvetovaným oblečením. Farieb sa však nebojte!

Pruhy sú hravé aj elegantné, na leto ako stvorené.

Bodky vám dodajú eleganciu

Pôsobia žensky a elegantne, keď sa to s nimi ale preženie, môžu vyzerať až príliš presladene. Aby ste si bodkovanú módu užila naplno, pri výbere dvakrát skúšajte a raz kupujte.

Keď k bodkám pridáte ešte volániky a ozdobné viazanie okolo krku, môže celkový dojem pôsobiť až príliš romanticky. So slamenákom a na dovolenke sa ale módneho faux pas nebojte.

 • Vzor s bodkami je veľmi romantický, a preto nepotrebuje zvýrazniť volánikmi ani čipkou. Voľte striedme strihy a jednoduché doplnky.
 • Malé bodky sa z diaľky zlievajú a pôsobia staromódne, obrovské zase pridávajú kilá. Veľkosť laďte so svojimi telesnými proporciami a držte sa zlatej strednej cesty.
 • Najlepšie vyzerajú v klasickej čiernobielej kombinácii, vyskúšať však môžete aj iné kombinácie tón v tóne. Vyhnite sa lesklým materiálom a kombináciám s inými vzormi – bodky si zaslúžia vyniknúť.

Viete, že podľa toho, aké vzory si vyberáte na oblečení, sa dá odhadnúť vaša povaha? Bodky si vraj vyberajú pohoďáci a ľudia, ktorí sa radi smejú.

Vďaka džungli budete trendy

Zatiaľ čo kocky, pruhy aj bodky sú stálicami na módnom nebi, niektoré vzory sa nosia iba raz za čas. Takými sú aj vzory džungle, sukulentov a veľkých tropických kvetín, ktoré tento rok vedú medzi módnymi blogerkami aj na prehliadkových mólach.

Leopardí vzor je z tých zvieracích snáď najobľúbenejší. S džínsami vyzerá veľmi uvoľnene, s čiernym sakom naopak veľmi elegantne.

Podobne excentrické, ako tropické kvety, sú aj vzory exotických zvierat. Aj tie môžu, napriek zažitej predstave, vyzerať vkusne. Noste však vždy iba jeden motív na jednom kuse oblečenia a zvyšok outfitu držte veľmi pri zemi.

Nosiť zvieracie vzory chce odvahu. Ak si ale vyberiete nadčasový kúsok, ako napríklad lodičky s haďou potlačou, máte skvelý doplnok na denné i večerné nosenie.
 

Kvetiny sú romantické a nadčasové

Kvetinové vzory vás rozžiaria, dodajú outfitu romantický výzor a ľahko sa kombinujú – stačí si vybrať jeden odtieň z potlače a ten pridať do outfitu ako zjednocujúci prvok.

K výrazným šatám voľte jednoduché doplnky. Ideálne v jednej z farieb, ktoré nájdete na kvetinovej potlači.

Ak chcete byť trendy aj budúci rok, radšej než veľké kvety noste drobnejšie kvetinky. Tie sú nadčasové a taktiež viac lichotia postave. Pri nákupoch myslite na to, že kvetiny podtrhnú ženskosť. Ak teda bežne nosíte džínsy a tenisky, nekupujte si hneď extra ženské kvetinové šaty, ale začnite napríklad s kabelkou alebo blúzkou a ďalšie kvetinové detaily pridávajte postupne.

Ak sa na kvetinové vzory ešte necítite, začnite s doplnkami. Postupne si do šatníka doplníte možno aj kvetované šaty.