Pre koho je akvárium ideálne
Deti dožadujúce sa psa, morčaťa alebo rovno koňa väčšinou neumlčíte plyšákom a čokoládou. A ak je už vaša domáca situácia neznesiteľná, urobte kompromis. Začnite nenáročným akváriom.
Ryba je rovnako ako každé iné zviera živý tvor a deti s ňou tak musí zaobchádzať. Preto kúpte akvárium deťom, ktoré si už uvedomujú rozdiel medzi zvieraťom a hračkou a chápu, že ryba potrebuje:
- kŕmenie,
- čistú vodu
- a pravidelné prisvietenie.
Na rybičky je veľmi ľahké zabudnúť - nekňučia, nepískajú a ani sa inak nedožadujú kŕmenia. Preto sa akvárium hodí pre deti, ktoré už preukázali zodpovednosť napríklad pri strážení kamarátovho zvieratka. Vysvetlite im, že keď sa postarajú o rybičku, budete si istí, že zvládnu aj činčilu alebo psa.
Akváriové ryby väčšinou stačí kŕmiť len 1 až 2 × denne. Neprekrmujte ich - nadbytočné jedlo spadne do kamienkov, kde väčšinou zostáva, pretože ho ryby nevedia vybrať a zjesť.
Ak sa chystáte na týždennú dovolenku, môžete byť v kľude. Pre väčšinu rýb nie je týždeň bez kŕmenia problém. Riešením je tiež automatické kŕmidlo, ktoré rybám postupne dávkuje potravu.
Čo na chov rybičiek potrebujete
Mať doma rybičky a starať sa o ne tak, aby prežili a boli krásne? To nie je žiadna veľká veda. Potrebujete na to:
- nádrž na vodu,
- čistiaci filter,
- osvetlenie,
- ohrievač,
- kamienky alebo piesok na dno,
- rastlinky a rybičky.
Bežne akvárium zoženiete tiež v praktickom sete.
Základné vybavenie môžete doplniť o vzduchovadlo - je to prístroj, ktorý vodu obohacuje o vzduch. Väčšinou ale rybkám stačí kyslík, ktorý vyprodukujú vodné rastliny pri fotosyntéze.
Zistite, ktorá akváriová nádrž je pre vás tá najlepšia
Jednou z hlavných súčastí akvária je nádrž. Dá sa kúpiť:
Akvárium má obvykle tvar kvádra, menej často gule. Tá je totiž vhodná pre rastliny alebo sladkovodné krevety. Pre ryby sa guľatý tvar nehodí.
Možno si hovoríte, že keď s akvaristikou ešte len začínate, bude lepšia malá nádrž na pár litrov vody - ale opak je pravdou.
Vo väčšom akváriu sa prirodzenejšie udržuje stabilita ekosystému a čistíte ho preto menej často ako malú nádrž. Keď zabudnete rybky nakŕmiť, majú navyše lepšiu možnosť nájsť si niečo z minula na kamienkoch.
Vyberajte nenáročné rybky
Pokročilejší chovatelia majú v akváriu slanú vodu a chovajú morské rybky. Pre začiatočníkov sa ale určite hodia rybičky sladkovodné. O krásny pohľad sa tým neochudobníte - aj sladkovodné rybky sú pestrofarebné.
Krásne farebné sú živorodky. Nezabudnite ale, že sa aj v domácich podmienkach množia raketovou rýchlosťou a čoskoro ich budete mať v akváriu oveľa viac, než by vám napadlo.
O výbere rybičiek sa poraďte s predajcom. Ak by ste si k pokojným, miernym rybám vybrali napríklad len jednu agresívnu, mohla by počas jediného dňa ľahko zlikvidovať osadenstvo akvária.
Môže sa stať, že sa deťom zapáčia všetky rybičky a vy ich nakúpite až moc. Dbajte na dôležité pravidlo: na 1 liter vody pripadá 1 centimeter dospelej ryby. Akvárium zbytočne neprepĺňajte a ak plánujete väčšie ryby než napríklad neónky, radšej ich kúpte o niečo menej.
Ako založiť akvárium
Nádrž postavte na stolík alebo skriňu mimo okno. Denné svetlo totiž opticky mení farbu rýb a predovšetkým prospieva riasam, ktoré rýchlo premenia vaše akvárium na zelenú zarastenú džungľu.
Na dno nasypte kamienky alebo piesok, zalejte vodou z vodovodu do výšky asi 15 centimetrov a zasaďte rastlinky. Do akvária vložte ohrievač a filter a dolejte vodu - opatrne, nech nevyplavíte zasadené rastliny.
Zapnite ohrievač a filter a nechajte vodu odstáť, ohriať a prefiltrovať. Do akvária vypustite niekoľko rybiek ideálne až po 14 dňoch a nechajte nový ekosystém ustáliť. Ďalšie ryby kúpte do akvária približne o mesiac.
Akvárium je hotové. Čo ďalej?
Chov rýb nie je zložitý - stačí ich kŕmiť a svietiť im. Pri starostlivosti o akvárium nezabúdajte v závislosti na veľkosti nádrže
- pravidelne čistiť filter,
- meniť aspoň ⅓ vody v akváriu,
- akvárium znovu založiť - prepláchnuť kamienky a vymyť nádrž. U malého akvária to musíte robiť každý mesiac, u akvária napríklad so 70 litrami vody stačí raz ročne.