5 tipov na letné vzdelávacie hry | Blog Mall.sk

5 tipov na letné vzdelávacie hry

Len čo sa za vaším dieťaťom zabuchli školské dvere, bežalo domov, hodilo batoh do kúta a o žiadnej matematike alebo angličtine nechce ani počuť? Tak to má byť. Letné prázdniny sú na to, aby si dieťa užilo pobyt u babky alebo tábor s kamarátmi. Ak nechcete, aby do septembra zabudlo násobilku alebo slovíčka, opakujte s ním nenápadne a hlavne zábavne.

1) Precvičte pamäť

Počas školského roka si deti cibria pamäť napríklad učením sa básničiek alebo hlavných miest. Ale ruku na srdce, v lete ich na to neprehovoríte. Namiesto toho si radšej spoločne zahrajte napríklad praktické drevené pexeso s dopravnými značkami. Deťom zároveň nenásilne vysvetlíte, čo značky znamenajú. Pozor, aby vás vaši malí školáci hneď v prvej hre neporazili!

2) Let's start a game

Je dôležité angličtinu počuť, čítať ale taktiež po anglicky hovoriť. Všetko z toho hravo zvládnete aj počas letných prázdnin. Televízne stanice pre deti dávajú krátke anglické programy s rozprávkovými postavičkami, ktoré hovoria anglicky, a deti tak niekoľko minút denne počúvajú angličtinu.

Ideálne sú pre malé i väčšie deti Osemsmerovky. Hracie plány sú totiž prispôsobené podľa 3 úrovní obtiažnosti tak, aby:

  • najmenšie deti hrali osemsmerovky s obrázkami,
  • väčšie deti hľadali na kartách slová,
  • najpokročilejší hráči hľadali anglické slovíčka.

 

S farbičkami je zábava. A akože sa povie anglicky zelená a žltá?

3) Buďte kreatívny

Na nenápadné precvičovanie a rozvoj znalostí dieťaťa nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky ani metodické postupy. Keď sa vydáte do lesa na huby, k moru alebo na výlet do Bratislavy, rozprávajte sa s deťmi a núťte seba aj ich premýšľať.

Odplaťte deťom ich obľúbené „a prečo“ otázky. V ich vlastnom záujme.

Spoločne sa zasmejete, naučíte niečo nové a dieťa si ani nevšimne, že pri tom muselo napríklad násobiť alebo si spomínať na znalosti z prvouky.

4) Poskladajte si herbár

Možno ste ho v škole tiež vyrábali. Herbár je kniha s nalepenými sušenými kvetmi. Jeho výroba je úplne jednoduchá:

  • Premyslite si s deťmi, čo budete do herbára zbierať. Listy zo stromov, liečivé bylinky alebo napríklad lúčne kvietky?
  • Kúpte si pekný zošiť s tvrdými doskami.
  • Rozmyslite si, či budete trhať kvety aj s koreňmi. Nie je to nutné.
  • Pozor na chránené rastliny, tie do herbára nepatria.
  • Vložte kvety medzi dva listy papieru a vylisujte ich v knihe.
  • Nalepte do zošita a popíšte: názov, čeľaď, miesto a dátum nálezu.

Vďaka herbáru to bude v lese a na lúke baviť i malých knihomoľov, ktorí doma večne ležia pri knihách. Nechajte deti študovať rastliny v knižkách a hľadať, ktorú rastlinku si priniesli domov. Pozor - pri hľadaní kvetov do herbára sa nezabúdajte chrániť pred kliešťami.

Vďaka herbáru deti spoznajú, ako sa volajú rastliny, ktoré denne míňajú napríklad aj pri ceste zo školy.

5) Zlepšite jemnú motoriku 

Ak vaše deti rady maľujú, lepia a strihajú, máte vyhrané. Jemnú motoriku, čiže zdokonaľovanie jemných pohybov rúk, precvičíte najlepšie práve s pastelkami a nožnicami.

Ak deti viac ako strihanie baví kreslenie, kúpte im na leto omaľovánky. Chlapcov potešia napríklad formule a dievčatá napríklad navrhovanie šiat pre princezné.