Luxusné wellness procedúry, ktoré si môžete dopriať aj doma | Blog Mall.sk

Luxusné wellness procedúry, ktoré si môžete dopriať aj doma

Pochmúrne jesenné dni si žiadajú trochu relaxácie. Než aby ste však vyhadzovali stovky eur za pobyty v kúpeľoch alebo wellness, preneste liečebné procedúry k sebe domov a vytvorte si oázu pokoja zo svojej vlastnej kúpeľne. Predstavujeme luxusné kúpeľné procedúry, ktoré si za pár eur urobíte sami doma.

Kneippov chodník

Procedúra, ktorú vymyslel katolícky farár a liečiteľ Sebastian Kneipp, spočíva v prešľapovaní v bazénikoch s horúcou a studenou vodou. Vezmite si preto dva lavóry, jeden naplňte horúcou vodou s teplotou 40–45 °C a druhý studenou vodou s teplotou 12–14 °C.

Teraz sa postavte do lavóra s horúcou vodou a asi minútu v ňom prešľapujte. Následne prejdite do lavóra so studenou vodou a opäť prešľapujte – tentokrát asi 10 sekúnd. Celý proces 6–7× opakujte a vždy skončite v lavóre so studenou vodou. Pre ešte lepší efekt môžete na dno lavórov nasypať kamienky, prípadne položiť akupresúrnu podložku.

A prečo to celé absolvovať? Šliapací kúpeľ pomáha pri migrénach, kŕčových žilách, zlepšuje prekrvenie dolných končatín a je vhodný na uvoľnenie kĺbov, hlavne členkov.

Luxusný spôsob Kneippovho chodníka? Kúpte si domov dve masážne vaničky a v tých prešľapujte.

Kúpeľ z Mŕtveho mora

Každý rok cestujú milióny turistov do Jordánska alebo Izraela, aby sa vykúpali v extrémne slanom Mŕtvom mori. Vy si ale podobný zážitok môžete dopriať aj doma vo vani.

Napustite vaňu horúcou vodou a nasypte do nej soľ z Mŕtveho mora. V naozajstnom Mŕtvom mori je asi 250 gramov soli na liter vody, vy si však do vane určite nasypte menej – stačí približne 30 gramov na liter. Následne sa do slanej vody položte, zavrite oči a doprajte si 45–60 minút rozmaznávania. Niektoré kúpele túto procedúru nazývajú floating.

Počas vznášania v príjemne teplej a hustej vode dochádza k uvoľneniu svalov aj kĺbov, upokojeniu dýchacích ciest a hlbokej relaxácii. Kúpeľu z Mŕtveho mora sa vyhnite iba v prípade, že máte na tele otvorené rany.

Rubínový kúpeľ

Máte po ceste z práce kvetinárstvo? Tak sa v ňom pri najbližšom návrate domov zastavte a kúpte si niekoľko ruží. Budete ich potrebovať na kráľovský rubínový kúpeľ.

Napustite vaňu horúcou vodou, pridajte morskú soľ a natrhajte do nej okvetné lístky ruží. Keď budete hotoví, vlezte do vody a nechajte sa najmenej 15 minút unášať prenádhernou vôňou čerstvých kvetín. Po skončení kúpeľa sa zabaľte do teplého uteráka a ďalších 15 minút odpočívajte.

Rubínový kúpeľ prispieva k zjemneniu a upokojeniu pleti, zníženiu tlaku či prekrveniu tkanív. Morská soľ zase vášmu telu dodá minerálne látky a zbaví ho únavy.

Rubínový kúpeľ je zážitkom, ktorý sa len tak neomrzí.

Perličkový kúpeľ

Iba vy, teplá voda a bublinky, ktoré ľahučko masírujú a rozmaznávajú vaše telo. Presne takto vyzerá bublinkový kúpeľ, ktorý si môžete kedykoľvek dopriať vo svojej vani.

Stačí, keď si kúpite bublinkovú podložku a položíte ju na dno vane. Potom podložku pripojte do zásuvky, napustite vaňu teplou vodou s teplotou asi 37–38 °C a… zvyšok nechávame na vašu fantáziu. Jemné perličky, ktoré podložka vytvára, sa príjemne hrajú s vašou pokožkou a prinášajú prekrásne pocity úľavy.

Bublinková masáž aktivuje nervové zakončenia, prekrvuje pokožku a zrýchľuje látkovú výmenu. Výborná je predovšetkým ako relaxačná procedúra pre športovcov po náročnom fyzickom tréningu.

Perličkový kúpeľ je rovnako príjemný ako klasická hydromasáž vo wellness.

Jódový kúpeľ

Aby ste si užili relaxačné a ozdravné účinky jódového kúpeľa, stačí vám iba prípravok s obsahom jódu – napríklad koloidný jód.

Zvyšok už je jednoduchý. Napustite vaňu vodou s teplotou asi 37 °C a pridajte koloidný jód. Následne sa do vane položte a asi 15 minút nehybne relaxujte. Jód sa do vášho tela nedostáva len cez pokožku, ale i dýchacími cestami, čo znásobuje jeho pozitívne účinky na zdravie.

Pri jódovom kúpeli dochádza k prekrveniu tkanív, urýchleniu hojenia rán alebo lepšej funkčnosti kĺbov. Kúpeľ ďalej pomáha znižovať krvný tlak alebo cholesterol v krvi.