Pri žihadlách platí, že najlepšou obranou je prevencia. Väčšina hmyzu na vás len tak nezaútočí, ale ide iba o obrannú reakciu - hlavne u včiel, ktoré po bodnutí samy zomrú. Prekvapivo mierumilovné sú sršne, ktoré ale desia deti aj dospelých svojou veľkosťou a zlovestným bzučaním. Na pozore sa majte pred všeobecne agresívnejšími osami.
Žiadny druh bodavého hmyzu nedráždite (a poučte o tom deti) - neodháňajte bzučiacich zvedavcov rukami, spomaľte pohyby alebo si kúsok odstúpte.
Buďte obozretní na miestach, ktoré nositeľa žihadiel priťahujú:
• pre čapovanú limonádu, zmrzlinu alebo cukrovú vatu sa radšej vydajte bez sprievodu detí,
• pri stánkoch s občerstvením sa posaďte ďaleko od výdajného miesta aj od košov so zvyškami,
• a nezdržujte sa blízko stojatých vôd.
Akonáhle dojete, poupratujte zvyšky jedla a vyhoďte tégliky od malinovky aj piva. Na osy a včely pôsobia ako magnet. Podľa niektorých odborníkov hmyz priťahujú aj pestré farby oblečenia.
Niekedy ale ani prevencia nestačí. Preto sme pre vás pripravili návod, ako bodnutie hmyzom ošetríte.
Vyčistite ranu
Akonáhle vás alebo vaše dieťa hmyz bodne, hlavne zachovajte chladnú hlavu. Ak vás pichla včela, najprv pinzetou alebo nechtami žihadlo vytiahnite. Vo všetkých prípadoch potom umyte ranu čistou vodou.
Boľavé miesto chlaďte
Bolesti a opuchov vás najlepšie zbaví chladenie. Priložte na ranu sáčok s kockami ľadu, mrazenú zeleninu alebo napríklad vychladenú plechovku piva. Ak máte po ruke gélové vankúšiky na rany, ktoré sa chladia v mrazničke, stopercentne po nich siahnite. Zároveň pite dostatok tekutín a odpočívajte.
Použiť môžete tiež antihistaminiká (napríklad gél Fenistil alebo Tantum) alebo špeciálne chladivé gély a masti. Na leto vám príde vhod zásoba chladivých gélov z aloe vera, ktorú využijete nielen pri bodnutí hmyzom, ale aj pri popálení slnkom.
Vybavte sa na letné výlety cestovnou medicínou. >>
Skúste babské rady
Okrem chladenia môžete skúsiť aj metódy našich babičiek. Napríklad si na ranu pritlačte niečo kyslé - skúste plátok čerstvej cibule, polku citróna alebo tampón namočený v octe. Na opuchy pomáha tiež skorocel a rebríček - použite šťavu alebo na ranu priložte celé byliny. Špeciálne na bodnutie včelou pomáha tiež mydlový roztok alebo jedlá sóda zmiešaná s trochou vody.
Sledujte rany okolo úst a krku
Ak vás hmyz bodne do oblasti úst a krku, hrozí nebezpečenstvo, že opuch uzavrie dýchacie cesty. V takom prípade preto buďte s ošetrením obzvlášť dôkladní. Cmúľajte ľad, lížte zmrzlinu alebo sajte slamkou ľadovú vodu, aby ste opuch ochladili zvnútra. Ak žihadlo do krku či tváre dostane vaše dieťa, radšej neriskujte a ihneď vyhľadajte lekára.
Miesta, do ktorých vás hmyz bodol, si nikdy neškrabte. Opuchy si tak ešte zhoršíte.
Pozor na alergie
Pre ľudí s alergiou na bodnutie hmyzom predstavuje žihadlo životné riziko. Môže nastať anafylaktický šok, počas ktorého musíte alergikovi do svalu včas aplikovať adrenalínové pero a podať inhalačný liek. Ak budete svedkami toho, že alergika bodne hmyz, okamžite volajte rýchlu záchrannú službu. Po celú dobu čakania alergika strážte a bodnú ranu sledujte.