Batáty síce ako zemiaky vyzerajú, botanicky však s nimi nemajú nič spoločné. A to aj napriek tomu, že oba druhy zeleniny pochádzajú z rovnakej krajiny – mexického polostrova Yucatán. Chuťou zemiakov zo slovenských polí exotické batáty skvelo dopĺňajú a ich sladkú chuť si rýchlo obľúbia aj tie deti, ktoré zeleninu v obľube nemajú.
Aj v prípade, že na zemiaky nedáte dopustiť, by oranžové plody podvojníka batátového vo vašom jedálničku nemali chýbať. V porovnaní so zemiakmi majú oveľa viac živín a sú zdravšie.
Zvlášť vápnika a sodíka majú sladké zemiaky mnohonásobne viac než obyčajné zemiaky. Vitamín A zo 100 gramov sladkých zemiakov pokryje potrebu vášho tela na celý deň. Sladké zemiaky sú tiež menej kalorické, majú viac vlákniny a aj napriek tomu, že chutia sladko, neobsahujú oproti zemiakom viac cukru.
V slovenských obchodoch nájdete zvyčajne sladké zemiaky žlto-oranžovej farby, ktoré sa viac hodia na smaženie a ako prísada do cesta. Môžete ich ale i piecť, variť či dusiť – rovnako ako menej obvyklé červené sladké zemiaky. Na sladkých zemiakoch oceníte najviac ich nenáročnú prípravu. Nemusíte ich lúpať, stačí dobre umyť a piecť či variť so šupkou.
Diétna večera: batátové hranolky s parmezánovým dipom
K mäsu, burgeru alebo len tak samotné. Z batátových hranoliek nepriberiete a nemusíte mať výčitky, keď ich večer naservírujete deťom.
Na 4 porcie potrebujete:
- 7 veľkých sladkých zemiakov,
- olivový olej,
- soľ a korenie.
Sladké zemiaky starostlivo umyte a nakrájajte do tvaru hranoliek. Pokvapkajte olivovým olejom, osoľte, okoreňte a na plechu pečte do mäkka.
Medzitým pripravte zdravý domáci dresing. V miske šľahačom rozmixujte:
- 1 kocku žervé,
- 2 lyžice kyslej smotany,
- pol lyžičky olivového oleja,
- 100 g nastrúhaného parmezánu,
- soľ a niekoľko kvapiek limetkovej šťavy.
Sladkú chuť zemiakov skvele doplňuje kyslý dresing – a keď pridáte ešte šalát alebo nakrájanú zeleninu, máte raz-dva zdravý obed alebo večeru.
NÁŠ TIP: Ak si obľúbite pečené sladké zemiaky, skúste ich piecť vcelku a akonáhle sú hotové, narežte ich a naplňte obľúbenou náplňou: zeleninou, syrom, slaninou a krémovým dresingom.
Rýchly obed: batátový krém
V jesenných dňoch najlepšie zahreje horúca krémová polievka. Sladké zemiaky môžete kombinovať s mrkvou, tekvicou alebo klasickými zemiakmi – spotrebujete, čo je v chladničke, a zakaždým získate inú chuť.
Na 4 porcie potrebujete:
- 5 sladkých zemiakov,
- 2 mrkvy,
- 1 petržlen,
- 3 lyžice masla,
- 1 l zeleninového či kuracieho vývaru alebo vody,
- 150 ml smotany,
- soľ, korenie, štipku chilli a šťavu zo štvrtiny citróna.
Zeleninu nakrájajte na kocky a orestujte na masle. Zalejte vývarom (tu zistíte, ako na to), osoľte, okoreňte a varte, kým zelenina úplne nezmäkne. Hrniec odstavte a polievku rozmixujte dohladka ponorným mixérom. Zjemnite smotanou a dochuťte šťavou z citróna.
Polievku podávajte s pečenou bagetou a ak máte chuť na mäso, ozdobte misku kúskami opečenej slaniny.
Zdravý dezert: batátové brownies
Sladkú chuť batátov podporte datľami a kakaom a za pár minút máte na stole vynikajúci dezert. Na základ brownies môžete použiť aj cuketu alebo tekvicu.
Potrebujete:
- 4 sladké zemiaky,
- 10 vykôstkovaných datlí,
- 100 g hladkej múky,
- 8 lyžíc holandského kakaa,
- 3 lyžice agávového alebo javorového sirupu,
- 80 g mletých mandlí,
- štipku soli.
Sladké zemiaky ošúpte, nakrájajte na kocky a 20 minút povarte v pare alebo pečte v rúre. Mäkké zemiaky dajte spolu s datľami do kuchynského robota a rozmixujte dohladka. Zvyšné suroviny zmiešajte, pridajte k batátovej zmesi a dobre premiešajte. Guľatú formu vyložte papierom na pečenie a brownies v nej pečte 20–30 minút pri teplote 180 °C.
Predtým, než brownies naservírujete, posypte ich práškovým cukrom. Spoločne s kakaom alebo horúcou kávou chutia skvelo – nikto navyše nespozná, že hlavnou prísadou dezertu je zelenina.