Prečo je vývar taký zdravý
Či už slepačí, kurací, rybací alebo hovädzí, vývar obsahuje to najlepšie z mäsa a kostí. Napríklad:
- bielkoviny – sú základnou stavebnou jednotkou takmer všetkých buniek a zaháňajú hlad,
- kolagén – posilňuje rast a regeneráciu vlasov a nechtov, posilňuje kĺby,
- minerály – vápnik, horčík, fosfor a sodík posilňujú imunitu.
Medzi menej známe, ale rozhodne nie menej dôležité, látky vo vývare patrí glutamín a glycín. Majú protizápalové účinky, sú veľmi dôležité pre imunitu a tiež správne zažívanie.
Keď si to zhrnieme, dobrý vývar posilňuje imunitu, tráviaci systém aj kĺby, a navyše detoxikuje a podporuje chudnutie. Do jesenných fujavíc je to teda ideálny spoločník.
Ako na vývar
S vývarom je to trochu ako so zemiakovým šalátom. Každá rodina ten svoj robí trochu inak, základy sa ale nemenia:
- Mäso aj s kosťami zalejte studenou vodou a dajte variť.
- Časť zeleniny dajte variť vcelku hneď od začiatku spoločne s mäsom a kosťami, zvyšok (nakrájaný na kúsky) až pred koncom varenia.
- Pridajte lyžicu octu (vynechajte, ak varíte vývar bez kostí), soľ a korenie.
- Priveďte do varu a zbierajte penu z povrchu, potom znížte teplotu a nechajte vývar len ľahko prebublávať.
- Na záver oberte z kostí mäso, dosoľte a pridajte čokoľvek, čo máte vo vývare radi.
Obsah vývaru môžete prispôsobiť stavu chorého. Ak maróda zachvátia horúčky, bolí ho celý človek a nemá chuť do jedla, najlepšie je naliať mu do hrnčeka číry vývar. Neunaví ho žutie a navyše dostane všetky látky v najstráviteľnejšej podobe.
Ak sú ale všetci jedáci zdraví a chcete, aby to tak aj zostalo, naservírujte im tanier plný vývaru s kúskami mäsa, zeleniny a napríklad aj domácich rezancov. Dostanú tak do seba poriadnu dávku vitamínov a minerálov, polievka ich zahreje aj zasýti.
Varenie: čím dlhšie, tým lepšie
Správny vývar potrebuje čas. Vyhraďte mu napríklad jednu sobotu a nechajte hrniec na platni pomaly prebublávať celý deň. Užitočným pomocníkom je tiež tzv. pomalý hrniec.
Vývar, ktorý nezjete hneď, prelejte do zaváracích pohárov a dajte do chladničky. Vydrží tam až týždeň. A ak ste vývaru uvarili naozaj veľa, nalejte ho do formičiek na ľad a odložte do mrazničky. Táto zdravšia alternatíva kockového bujónu na vás počká dovtedy, kým ju budete potrebovať na prípravu omáčky alebo polievky.