Objavte čierne zlato: ako používať kávový grunt? | Blog Mall.sk

Objavte čierne zlato: 8 spôsobov ako používať kávový grunt

Nevyhadzujte kávovú sadlinu. Budete prekvapený, aká je užitočná.
Dobám, kedy „turka“ pil každý milovník kávy už pomaly odzvonilo, napriek tomu v koši každej domácnosti či firmy denne skončia desiatky gramov gruntu, čiže kávovej usadeniny. Usadeninu namiesto do koša vyklepte do krabičky a na 8 spôsobov ju využijete doma alebo v záhrade.

Ten, kto miluje kávu, má doma kávovar na prípravu espressa, kanvicu na filtrovanú kávu alebo si melie kávové zrná a zalieva ich vodou na „turka“ či varí v tureckej džezve.

Svojich fanúšikov si káva získala aj ako súčasť prírodnej kozmetiky. Možno ste ale nevedeli, že pri pleťovej maske zužitkovanie kávovej usadeniny nekončí – využijete ju doma, na chate, v záhrade, a tiež v prípade, že máte domácich miláčikov.

Kávový grunt pohlcuje pachy

Zrniečka kávy nielen úžasne voňajú, ale taktiež pohlcujú pachy. Po tom, ako si vychutnáte šálku kávy, nechajte kávovú usadeninu trochu preschnúť a v mištičke ju vložte do chladničky. Ako zázrakom usadenina pohltí pachy z uskladneného jedla.

Miska usadeniny postavená vedľa drezu predstavuje skvelý spôsob, ako zbaviť ruky zápachu po krájaní cesnaku a cibule. Stačí si dlane umyť trochou kávovej usadeniny a nielen, že sa zbavíte zápachu, ale tiež budete mať ruky krásne hebké – zrnká pôsobia aj ako peeling.

Vôňa z kávovej usadeniny pohltí zápach v chladničke a tiež prečistí nos pri výbere parfumu.Vôňa z kávovej usadeniny pohltí zápach v chladničke a tiež prečistí nos pri výbere parfumu.

Vyčistite pripálené hrnce

Mastné a pripálené hrnce by jeden najradšej vyhodil. Pokiaľ ale ide o praktickú panvicu, bez ktorej si neviete predstaviť varenie, dajte sa do čistenia a na pomoc si pozvite kávový grunt.

Niekoľko lyžíc usadeniny rozložte na dno riadu a nechajte pár minút pôsobiť. Akonáhle sa pustíte do drhnutia, uvidíte, ako ľahko bude mastnota miznúť.

Pomocník pri tvorbe a renovácii nábytku

Káva výborne farbí a ľahko pomocou nej zamaskujete škrabance na tmavo nalakovanom nábytku. Zrniečka usadeniny naneste vatovou tyčinkou do škár, nechajte zaschnúť a preleštite. Po škrabancoch nebude ani chýru.

Kávová usadenina oživí tmavý nábytok a zafarbí látku aj veľkonočné vajíčka.Kávová usadenina oživí tmavý nábytok a zafarbí látku aj veľkonočné vajíčka.

Usadeninu využite tiež na vaše „urob-si-sám“ (DIY) projekty.

  • Ak nanesiete vrstvu usadeniny na starý nábytok, dosiahnete krásnu patinu.
  • Zmiešajte usadeninu s vodou a ponorte do zmesi látku – odfarbíte ju na jemne béžový odtieň. Rovnako postupujte aj s veľkonočnými vajíčkami.
  • Ak milujete vôňu kávy, vyrobte si z kávovej usadeniny domáce sviečky alebo mydlo.

Jednoduché čistenie krbu alebo pece

Ak máte doma krb alebo na chate kúrite v peci, iste viete, koľko energie stojí vynesenie popolu. Kým sa pustíte do vypratávania, vysypte do pece alebo krbu kávovú usadeninu. Vlhké zrniečka kávy na seba naviažu prach, zabránia jeho zvíreniu a upratovanie bude jednoduchšie.

Prírodný repelent

Hoci milovníkov kávy nič nenadchne toľko ako vôňa čerstvo pripravenej šálky, hmyz vôňu kávy neznáša. Využite to a vyrobte si prírodný odpudzovač ôs, komárov a múch.

Pomocou kávovej usadeniny vyrobíte prírodný repelent proti hmyzu.Pomocou kávovej usadeniny vyrobíte prírodný repelent proti hmyzu.

Chráni domáce zvieratká pred blchami

Spestrite kúpanie psíka prírodnou vychytávkou proti blchám. Do psieho šampónu zamiešajte kávovú usadeninu a poriadne psíka vydrhnite. Vôňu kávy skoro neucítite, zato blchy si budú zapchávať pomyselné nosy a držať si odstup.

Pomocník na záhradke

Čo sa záhradkárčenia týka, je usadenina skrytý poklad. Ničí škodcov, farbí kvety a dokonca z nej vyrastú aj huby.

Zničte záhradných škodcov

Kávová usadenina zaženie slimáky a mravce zo záhonov so zeleninou. Usadeninu rozsypte na záhony – rastlinám káva nevadí, naopak odoženie nezvaných hostí. Rovnakú fintu použite aj na kvetináče s bylinkami, – kávovou usadeninou totiž odoženiete aj vošky. Ale pozor, pred tým ako kávový grunt do kvetináča, presvedčte sa, že je dobre vysušený, z vlhkej sadliny by vám v kvetináči mohla vzniknúť pleseň. Prírodnou cestou vybabrete aj s ďalšími záhradnými škodcami, prečítajte si ako.

Rozsypte usadeninu po záhrade – odoženiete tak slimáky a ďalších škodcov.Rozsypte usadeninu po záhrade – odoženiete tak slimáky a ďalších škodcov.

Zdravý kompost je kávový kompost

Ak nemáte pre usadeninu práve využitie, vyhadzujte ju do kompostu. Zvyšky usadeniny sú bohaté na dusík, prevzdušnia kompost a prilákajú červíky, ktoré zdravému kompostu prospejú.

Dodá farbu hortenziám

Ak vašu záhradku zdobia bohaté kvety hortenzií, možno sa čudujete, prečo sú niekedy modré a niekedy sa sfarbia doružova. Všetko závisí od pH pôdy. Pridaním kávovej usadeniny do pôdy pod kvetmi znížite pH pôdy a kvety sa sfarbia do jasne modrej farby.

Hubová úroda za použitia kávy

V kávovej usadenine sa darí hlive ustricovej. Na jej vypestovanie nazbierajte plné vedro usadeniny, zamiešajte do nej semienka hlivy a zalievajte tak, aby usadenina nikdy úplne nevyschla. Už za pár dní uvidíte, ako sa hlavičky hlivy predierajú na svet.

Zíde sa aj v zime

Zbierajte kávovú usadeninu celý rok, nechajte ju vyschnúť a uschovajte na zimu. Akonáhle sa objaví mráz, použite usadeninu na posypanie chodníku. Pomleté zrniečka kávy fungujú rovnako ako soľ a neničia chodník.

Máte svoj trik, ako kávovú usadeninu využiť? Dajte nám vedieť na Facebooku!