Postavte si na záhrade parkourové ihrisko | Blog Mall.sk

Postavte si na záhrade parkourové ihrisko

Parkour už dávno nie je šport pre malú hŕstku nadšencov. Na Slovensku sa mu venuje čoraz viac ľudí a tzv. traceurov (ľudí, ktorí trénujú parkour) každý deň pribúda. Kvôli tréningu navyše nemusíte chodiť na špeciálne ihrisko alebo do haly – jednoduché parkourové ihrisko si postavíte aj doma na záhrade. Ako na to?

Využívajte prírodné prekážky

Hlavnou myšlienkou parkouru je čo možno najrýchlejší a energeticky najšetrnejší presun z bodu A do bodu B len s využitím vlastného tela. A pretože najrýchlejšia cesta je vždy tá priama, traceur sa na tejto ceste učí prekonávať rôzne prekážky – zábradlia, múriky, schody a pod. 

Traceuri často hovoria, že parkour je vlastne bojový šport. Len neučí ako bojovať, ale ako čo najrýchlejšie z bojiska utiecť. Oficiálne stojí parkour niekde medzi bojovým športom, lezectvom a gymnastikou.

Mottom parkouru je odvaha, akcia a obetavosť. Pusťte sa do toho!Mottom parkouru je odvaha, akcia a obetavosť. Pusťte sa do toho!

Súčasťou vášho záhradného parkourového ihriska musia byť kamene, stromy alebo malé priekopy. Cez kamene a priekopy budete pri tréningu skákať, na konároch stromov sa môžete hojdať – alebo rúčkovať z jednej vetvy na druhú.

Na kameňoch si vy aj vaše deti osvojíte napríklad Precision jump – presný skok z jedného objektu na druhý. Na vetvách stromu si zas skúsite Dismount, skok z visu na zem alebo do iného visu.

Ako parkourová prekážka môžu slúžiť aj stromy.Ako parkourová prekážka môžu slúžiť aj stromy.

Privezte si na záhradu tehly

Na trénovanie parkouru vám pomôžu aj tehly. Postavte si z nich široký múrik a trénujte napríklad Lazy Vault – preskok prekážky za použitia jednej ruky, švihu nôh a odraz preč druhou rukou. Tento skok môžete skúšať aj na stole svojho záhradného nábytku.

Ak použijete robustné a ťažké tehly, ktoré na sebe pevne držia, zvládnete na nich aj Pop Vault. Pritom sa výskokom chytíte hornej hrany múru a odrážaním nôh o stenu sa postupne dostanete nahor. Potom urobíte Landing: zoskočíte dole tak, aby ste dopadli presne na špičky.

Z palety vyrobíte švédsku debnu

Na vašom súkromnom parkourovom ihrisku nesmú chýbať palety. Aby ste z nich mohli pohodlne zostaviť akúkoľvek prekážku, zožeňte si všetky palety v rovnakej veľkosti – napríklad klasické EUR.

Palety majú jednu veľkú výhodu – aj keď ich položíte viacero na seba, stále sú stabilné.Palety majú jednu veľkú výhodu – aj keď ich položíte viacero na seba, stále sú stabilné.

Z paliet môžete postaviť prekážky, pódium či schody, ale ak ste zručný a máte doma kotúčovú pílu, urobte si z palety alebo starých dverí švédsku debnu. Ako inšpirácia vám poslúži tento videonávod.

Skúste tiež lano alebo staré pneumatiky

Svoje parkourové cvičisko skvelo oživíte taktiež starými pneumatikami – či už z auta alebo aj traktoru. Môžete na nich cvičiť preskoky, doskoky alebo Kong Vault – skok cez prekážku, kedy najprv naskočíte na prekážku hlavou napred a následne sa odrazíte rukami. Pre inšpiráciu sa určite pozrite na toto video.

Staré pneumatiky hľadajte v lese alebo na vrakovisku – pomôžete prírode a máte skvelú prekážku na parkour.Staré pneumatiky hľadajte v lese alebo na vrakovisku – pomôžete prírode a máte skvelú prekážku na parkour.

Vynikajúco poslúži aj obyčajné lano. Môžete cez neho skákať, môžete po ňom chodiť, môžete na ňom rúčkovať aj posilňovať.

V parkoure totiž platí jedno hlavné pravidlo – cieľom je prekonávať samého seba. Nezáleží na tom, ako si prekážky na svojej záhrade rozmiestnite a ako presne na nich budete cvičiť. Jednoducho si ich roztrúste po pozemku a každý deň sa ich snažte prekonať. Náročnosť, samozrejme, prispôsobte tomu, či na nich cvičia deti alebo dospelí, aké majú skúsenosti s parkourom a čo všetko im dovoľuje ich zdravotný stav.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Traceuri najčastejšie skáču len v bežeckých topánkach, teplákoch a voľnom tričku. Ako začiatočníci ale určite noste aj rukavice, aby ste sa hneď pri prvých skokoch neodreli. Pri tréningu obtiažnejších skokov sa vám potom budú hodiť aj kolenné a lakťové chrániče a prípadne aj prilba.

Skúšali ste niekedy parkour? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti na Facebooku