Mami, dudu. Ako sa rozlúčiť s cumlíkom raz a navždy | Blog Mall.sk

Mami, dudu. Ako sa rozlúčiť s cumlíkom raz a navždy

Vaše dieťatko spoľahlivo upokojí, ale rady zubárov, protesty prarodičov a nesúhlasné pohľady susedov vám získanú pohodu rýchlo vezmú. Prečítajte si, ako bitku o cumlík vyhrať tak, aby v nej nebol nikto porazený. Predovšetkým nie váš potomok.

Pochopenie v hlavnej role

Cumlík je pre dieťa rovnako nevyhnutná potreba ako pre niekoho kocka čokolády, šálka kávy alebo sledovanie hokejového zápasu. Radikálne odtrhnutie od našich záľub aj s tým najlepším vysvetlením škodlivosti alebo nedôležitosti narazí na protesty a hnev.

Preto sa na začiatku cesty k odcumľovaniu obrňte nielen dobrými argumentmi, ale predovšetkým dávkou pochopenia.

Aj keď s vami dieťa ešte aktívne nekomunikuje slovami, pokúste sa mu jednoducho a na rovinu vysvetliť svoje pocity. Najčastejšie medzi nimi budú obavy o:

  • správny rast zúbkov
  • a dobrý vývoj reči.

Rozprávať s cumlíkom v ústach nie je ľahké.

Tvrdým orieškom pre rodičov je aj strach, že dieťa je na cumlík už príliš veľké a ostatné deti by sa mu mohli posmievať.

Hľadajte riešenie spoločne

Keď dieťaťu poviete o svojich pocitoch, pokúste sa pomenovať aj jeho vnútorné rozpoloženie. Nepodceňujte detské emócie a neberte ich na ľahkú váhu. Dajte dieťaťu najavo, že vám na jeho názore naozaj záleží.

Až jeho pocity pomenujete a uznáte, skúste spoločne prísť s riešením situácie.

Cumeľ nemusíte brať násilím, skúste ponúknuť riešenie alebo naň ideálne prísť spoločne s dieťaťom.

1. Postupná odvykačka

Navrhnite, že by cumlík mohol byť čisto posteľovou záležitosťou, pretože chápete, že je zatiaľ pre dieťa príliš zložité bez neho zaspať.

Náš tip: Cumlík môže cez deň v postieľke strážiť plyšiak alebo iná hračka. Strážcu cumlíka vyberte z obľúbených hračiek alebo na tento účel spolu kúpte nového maznáčika.

V prípade krízy môže dieťa aj cez deň do postieľky na chvíľu odbehnúť a zacumľať si, záleží na vašej dohode.

2. Darovanie cumlíka

Je dieťa ochotné darovať svoj cumlík mladšiemu súrodencovi alebo bábätku, ktoré sa práve narodilo známym? Ak áno, máte vyhraté. Dohodnite sa s ním a cumlík slávnostne odovzdajte.

Darovanie nezabudnite zvečniť, napríklad vyfotiť bábätko s darovaným cumlíčkom. Obrázkom môžete v chvíľach krízy dieťaťu darovanie pripomenúť. Prípadne na revanš svojmu statočnému darcovi dajte drobnú hračku alebo maznaciu deku. Bude pripomienkou rovnako ako obrázok.

„Cumlíky sú pre bábätká a ja už bábo nie som.” Ak k takémuto rozhodnutiu dieťa dôjde, máte vyhraté.

Cumlík však nemusíte odovzdávať iba ľudským „mláďatkám”. Cumlíček symbolicky ocenia aj jahniatka, teliatka alebo iné zvieracie bábätká, na ktoré napríklad na prechádzke narazíte.

Vedeli ste, že jedna z postavičiek rozprávky Ovečka Shaun je bábätko s cumlíčkom? Ako pripomienku tak môžete pustiť niektorú z ovčích rozprávok.

3. Dudu nahor ku hviezdam

Rozlúčenie s cumľom sa môže niesť aj vo veľkom štýle. Uviažte ho na trs balónikov nafúknutých héliom a pošlite spoločne nahor do oblakov.

Nezabudnite vypúšťanie balónikov s cumlíkom natočiť alebo vyfotiť.

Ak je pre vás variant s balónikmi príliš okázalý a dohodnete sa na definitívnom skoncovaní s cumľaním, poslúži aj obyčajný kôš na odpadky.

  • Nechajte dieťa cumlík vyhodiť,
  • spoločne vyneste kôš do kontajnera
  • a sledujte, ako smetiari odpadky vyvážajú.

Cumlík môžete slávnostne zanechať aj na obľúbenom mieste počas prechádzky.

Majte pochopenie pre smútok

Aj keď sa dohodnete, ako najlepšie viete, smútok kvôli strate verného parťáka na cumľanie sa pravdepodobne aj tak dostaví. V tej chvíli

  • majte pre dieťa a jeho stratu pochopenie,
  • nezľahčujte situáciu,
  • ponúknite pritúlenie, rozprávku alebo spoločné prezeranie knižiek,
  • pripomeňte, ako ste sa dohodli a spoločne si prezrite fotky alebo videá z lúčenia s cumlíkom.