Prebuďte váš balkón k životu | Blog Mall.sk

Prebuďte svoj balkón k životu

Máte balkón a používate ho len na vešanie bielizne? Alebo ako sklad nepotrebných vecí? To je ale veľká škoda. Každý balkón dokážete pretvoriť na útulnú relaxačnú zónu s kúskom prírody. 

Doprajte si sobotné raňajky a kávu na čerstvom vzduchu. Alebo poseďte večer len tak s pohárom vína a pozorujte hviezdy. Na to, aby ste si oddýchli a vypli na čerstvom vzduchu nepotrebujete nutne veľkú záhradu. Postačí vám aj balkón s pár metrami štvorcovými.

Vezmite to od podlahy

Upravená podlaha je rovnako dôležitý prvok ako samotný nábytok. Ak máte na balkóne dlažbu alebo drevené rošty, nezabudnite na štýlový koberček, ktorý poslúži ako trendová dekorácia. Koberce majú tú výhodu, že ich môžete upravovať a meniť podľa potreby. Tie z pvc sú vodeodolné a pri zašpinení ich stačí len opláchnuť. Časť balkónu si tiež môžete obložiť matracmi, vytvoríte tak útulné a súkromné relaxačné zátišie.

Štýlové posedenie vytvoríte aj z paliet. Na palety položte matrac či podsedák spolu s vankúšmi a relaxujte. • 

Príjemné posedenie je základ

Gro vašej balkónovej oázy bude tvoriť nábytok na sedenie. Na výber sa ponúka množstvo alternatív, vždy dbajte na svoje potreby. Ak sa radi slníte, tak je lehátko na opaľovanie priam nevyhnutnosťou. Ak chcete na balkóne raňajkovať, bude pre vás veľký stôl asi dôležitejší. Pri výbere materiálu stavte na jeho praktickosť. Najvhodnejší materiál je ratan, kov, oceľ či dubové drevo. Pohodlne sa vám bude sedieť aj na plastovom nábytku, ktorý je na údržbu najmenej náročný.

Ak potrebujete na balkóne šetriť každý centimenter vsaďte na skladací nábytok. Doplňte ho vankúšikmi s plédou a vaša relaxačná oáza je na svete. • 

Náš tip: Pre malé balkóny sú skladacie a multifunkčné kúsky priam nevyhnutnosťou. Podnos môže poslúžiť ako doska malého stolu a do lavice s úložným priestorom schováte balkónový neporiadok. Alebo nechajte veci ležať v drevených debničkách, ktoré budú zároveň niestom pre kvetináče.

Vyberte si zo širokej ponuky nábytku na balkón >>

Na detailoch záleží

Na to, aby sa z balkónu stalo vaše obľúbené miesto v byte, nestačí nový nábytok. Pobyt na balkóne vám spríjemnia vankúše, podsedáky a deky či plédy, ktoré navyše vyčarujú pravú domácku atmosféru. Na balkón si pokojne môžete zavesiť aj hojdaciu sedačku či rovno hojdaciu sieť, ak vám to rozmery dovolia. Skvelým doplnkom sú cinkátka či zvonkohry alebo vaše osobné doplnky – prázdne fľaše od vína, kamienky či mušle z dovolenky.

Relax v hojdacej sieti je na nezaplatenie. Balkón je pre ňu idáelnym miestom. • 

Čerešničkou na torte je osvetlenie. Správne zvolené kúsky razom vyčarujú útulnú atmosféru. Girlandy, lucerničky, LEDsvetielka či klasické sviečky. Alebo využite slnečnú energiu na maximum a zadovážte si solárne osvetlenie. Lampióny, sklenené svietniky alebo lampu na stole oceníte aj pri večernom drinku.

Osvetlenie na balkón vyberajte tu >>

Na sviečky nepotrebujete nevyhnutne kupovať svietnik. Romantickú atmosféru vytvoria aj v pohároch na víno. • 

Zelená oáza

K dokonalej balkónovej idylke patrí zeleň. Ak chcete vyskúšať niečo originálnejšie ako muškáty stavte na rozmarín, citrusy, ibištek, olivovník, myrtu, krušpány, oleandre alebo myrtu. Váš balkón razom získa stredomorský nádych. Skvelou voľbou sú popínavé rastliny, ktoré navyše zvýšia úroveň vášho súkromia. Najosvedčenejšími druhmi sú hrachor, povojník, okrasná fazuľa a kapucínka, ktroým sa darí aj v tieni. Nezabudnite im pripraviť pevnú oporu, po ktorej sa budú ťahať. Na balkóne by tiež nemali chýbať bylinky, ktoré využijete v kuchyni – bazalka, mäta, tymián a môžete si vyskúšať vypestovať jahody či rajčiny.

Vyberte si kvetináče podľa vašich predstáv >>

Kvety pristanú každému balkónu. Vytvorte si záhradu z byliniek, ktoré zužitkujete pri varení a pokojne na balkóne pestujte rajčiny či jahody. •