Ako vyberať bylinky
V záhradkárskych potrebách kúpite rastliny aj semienka byliniek. Ale pred tým, než sa vydáte na nákup, opýtajte sa na sadenice svojich známych, ktorí majú záhradu. Väčšina byliniek sa totiž rozrastá veľmi ľahko a preto sa nebojte poprosiť o odnož rastliny.
Nezabudnite sa kamarátov tiež opýtať, čo bylinky potrebujú. Ak máte balkón alebo okno na stranu, kam v lete celý deň praží slnko, nevyberajte si rastliny, ktoré potrebujú vlhko a tieň. A naopak.
V záhradkárskych potrebách vám poradia skúsené predavačky. Povedia vám, ako veľmi sa bylinky rozrastú, či sa do vášho kvetináča všetky zmestia a či sa hodia na domáce pestovanie zo semienka.
Do svojho kvetináča pokojne zasaďte aj bylinky, s ktorými záhradkári bojujú ako s burinou.
- Žihľava - čaj lieči obličky a choroby močových ciest.
- Zádušník - pomáha na prieduškovú astmu a močové cesty.
- Praslička - kúpele a obklady sa používajú na ekzémy či rany.
- Lastovičník - pomáha pri liečbe pečene alebo šedého zákalu.
- Nátržník - nálev z vňate sa používa proti hnačkám alebo zápalom.
Okrem byliniek potrebujete ešte niekoľko vecí
- Kvetináč - zožeňte si malé truhlíky s dĺžkou 50 centimetrov alebo aj väčšie, napríklad 80 centimetrové alebo 100 centimetrové. Existujú obyčajné truhlíky alebo samozavlažovacie, ktoré rastlinám postupne dávkujú vodu.
- Zemina - bylinky zvyčajne rastú nielen na záhradách, kde majú starostlivosť, ale aj v lese alebo na lúkach. Stačí im preto chudobnejšia piesočnatá pôda, ktorá im dokonca pristane viac než rašelina alebo hlina bohatá na živiny. Ideálna je preto zemina vykopaná na záhrade, ale môžete pokojne kúpiť hlinu aj v obchode.
- Piesok a kompost - ak použijete hlinu zo záhradky, odporúčame ju zmiešať s trochou piesku na zľahčenie a s kompostom, ktorý dodá pôde potrebné živiny. Oboje zoženiete v záhradkárskych potrebách alebo sa opýtajte známych. Kupovaná hlina už väčšinou obsahuje piesok a nie je ani potreba obohacovať ju ďalšími živinami.
- Kamienky - potrebujete ich na dno truhlíku. Môžete použiť napríklad aj črepy z rozbitých kvetináčov.
- Lopatka - na vyhĺbenie jamky v hline a zasadenie rastliny si kúpte malú presádzaciu lopatku.
- Pracovné rukavice - aby ste ochránili svoje ruky a nezničili si nechty, nezabudnite na ľahké záhradné pracovné rukavice.
Pustite sa do výroby záhradky
Vysadiť kvetináč nie je žiadna veľká veda ani pre človeka, ktorý ešte nikdy nič nepestoval. Na dno kvetináča najprv vysypte tenkú drenážnu vrstvu kamienkov alebo črepov. Tie zabránia preliatiu z dôvodu:
- nasiaknutia nadbytku vody z misky pod kvetináčom,
- použitia kvetináča, ktorý nemá na dne otvory na odtok vody.
Pokiaľ máte samozavlažovací kvetináč, drenáž nepotrebujete.
Na kamienky nasypte vrstvu zeminy a urobte do nej malé jamky. Pozrite sa, ako sú zasadené bylinky, ktoré ste si priniesli z obchodu - rovnaká časť rastliny by mala zostať nad hlinou aj po presadení.
Rastlinu vyberte z kvetináča a preneste do truhlíku. Zasypte hlinou a pokračujte ďalšou bylinkou. Keď zasadíte všetky bylinky, môžete doplniť ešte trochu hliny a truhlík zalejte.
Ak vám zostane hlina alebo hoci aj nejaké bylinky, vyriešte to jednoducho - rovno vyrobte dva kvetináče a jeden z nich môžete darovať napríklad kamarátke k narodeninám.
Ako sa o rastliny správne starať
Ak si zadovážite truhlíkovú záhradku, myslite na pravidelné zalievanie. Dbajte na to, aby ste rastliny neprelievali alebo ich nevysušili. Ak sa chystáte na pár dní preč, doplňte vodu v samozavlažovacom kvetináči.
Rastliny v obyčajnom kvetináči nie je dobré pred cestou poriadne zaliať - korienky by totiž mohli zhniť. Radšej truhlík zaneste k susedom a požiadajte ich o pomoc.
Bylinky zalievajte ráno alebo večer - nie na poludnie, kedy na ne praží slnko. Ideálna je podobne ako u izbových rastlín odstáta voda.
Bylinky hnojte len zriedka a ideálne prírodnými hnojivami.
Ako bylinky správne pestovať a ďalšie raby zistíte aj z knižiek.
Na čo sa môžete tešiť keď bylinky vyrastú
Vypestované bylinky využite najčastejšie v kuchyni alebo aj pri domácej liečbe. Vôbec sa nemusíte báť, že by ste svoje výpestky nestíhali skonzumovať - majú totiž naozaj široké využitie.
1. Varenie
Vďaka bylinkám získa vaše jedlo úplne novú chuť. Vyskúšajte napríklad:
- caprese s čerstvou bazalkou
- pizzu posypanú čerstvým oreganom,
- prírodné rezne so zmesou nasekaných byliniek
- guláš s domácou majoránkou,
- hamburger s mäsom ochuteným zmesou byliniek,
- bravčové kotlety na šalvii.
Bylinky využijete aj pri príprave nápojov. Mätu v kokteili mojito alebo čaji asi poznáte, ale čo tak napríklad nápoj z kvetov nechtíka lekárskeho? Z nich pripravíte taktiež čaj alebo spolu s medom a vodou výbornú domácu malinovku. Tú pripravíte napríklad aj z medovky:
- medovkové lístky zalejte vriacou vodou,
- nechajte čaj lúhovať a za pár minút pridajte citrónovú a pomarančovú šťavu,
- môžete pridať aj kolieska bio citrónu,
- nechajte vychladnúť, zalejte sódou a schlaďte.
2. Liečba a starostlivosť o telo
Väčšina byliniek má zdraviu prospešné účinky. Napríklad šalvia sa užíva pri nočnom potení alebo pri zápale tráviaceho traktu, koreň sladkého drievka lieči žalúdočné vredy a používa sa aj pri ekzémoch.
Okrem liečivých vlastností prispievajú bylinky aj ku kráse. Blondíny používajú pre väčší lesk a svetlejšiu farbu odvar z harmančeku, na posilnenie vlasov a obnovu rastu sa hodí voda zo sparenej žihľavy.
3. Dekorácia
Levanduľové vrecúška v bielizni pozná asi každý. Ale okrem toho si môžete vyrobiť napríklad aj šalviové alebo rozmarínové vence. Šalvia a levanduľa navyše krásne kvitnú a ak si z nich natrháte do vázy, jemne vám prevoňajú byt.