Najprv sa musíte rozhodnúť, či chcete umelý alebo živý stromček. V tomto článku vám poradíme, ako vybrať živý stromček, ktorý si ľudia obľúbili pre vôňu ihličia, výrazné farby a košatejší vzhľad.
Živé stromčeky kupujte od vonkajších predajcov – stromčeky od nich dlhšie vydržia, pretože sú vystavené v nízkych teplotách, ktoré ihličnanom prospievajú. Ideálne skúste nájsť slovenského pestovateľa, ktorý vám povie, aký je stromček starý – môžete navštíviť aj lokálnu lesnú škôlku, kde pestujú a predávajú vlastné vianočné stromčeky.
Okrem rezaného môžete siahnuť aj po stromčeku v kvetináči. Tie si po Vianociach vysadíte na záhrade a nemusíte ich nemilosrdne vyhadzovať do kontajnera alebo odvážať do zberného dvora. Vaše vianočné stromčeky a s nimi spojené spomienky vás tak budú sprevádzať celý život.
Pri výbere venujte pozornosť:
- ihliciam – skontrolujte, či majú sviežu farbu a sú pružné.
- vetvám – nesmú byť poškodené a polámané.
- kmeňu – kmeň nesmie byť ofrézovaný, pretože kôrou stromček prijíma živiny.
- celku – prehliadnite si stromček ako celok. Neberte ten, ktorý má riedke ihlice a málo vetiev. Nemusí byť nevyhnutne symetrický – aj nepravidelne tvarované stromčeky vyzerajú pekne.
Smrek, borovica alebo jedlička?
U predajcov dostanete niekoľko druhov živých stromčekov, ktoré sa líšia vzhľadom, výdržou i cenou:
- Smrek obyčajný – sýto zelený stromček s ostrými ihlicami, ktorý rýchlo opadáva. Cenovo vyjde najlacnejšie, dostanete ho aj za 10 eur.
- Smrek pichľavý – má krátke vetvy s dlhými ihlicami striebornej farby. Je obľúbený pre svoju výdrž a pomalé opadávanie. Cenovo vyjde o niečo drahšie než smrek obyčajný – od 13 eur.
- Borovica čierna – symetria, tmavozelená farba a ihlice, ktoré rastú vo zväzkoch po dvoch – to sú prednosti borovice čiernej. Ihlice jej neopadajú tak rýchlo ako smreku, ale je o niečo drahšia – od 15 eur.
- Jedľa Nordmannova (kaukazská) – jedlička je z vianočných stromčekov zvyčajne najkvalitnejšia. Má najvýraznejšiu vôňu, husté ihlice a tmavozelenú farbu. V správnych podmienkach takmer neopadá, ale priplatíte si za ňu pár eur – začínajú od 20 eur.
Kedy živý stromček kúpiť?
Ideálne stromček kúpte tesne pred Vianocami, pretože budete mať menšie starosti s jeho skladovaním a nehrozí, že vám uschne alebo opadá ešte pred Štedrým dňom. Určite však odporúčame si stromček zarezervovať, pretože pár dní pred Vianocami už môžu byť vypredané.
Ako sa o živý stromček starať?
Po príchode domov zrežte spodnú časť kmeňa o niekoľko cm a vložte ju do nádoby s vodou. Stromček s čerstvým rezom prijme viac vody a vydrží dlhšie svieži. Neorezávajte zo stromčeka kôru – tá je totiž jeho zásobárňou živín.
Stromček až do Vianoc skladujte v čo najchladnejšom prostredí, aby prechodom do tepla neutrpel teplotný šok. Postavte ho v najlepšom prípade na balkón, na terasu alebo do pivnice. Zhruba dva dni pred Vianocami ho premiestnite na studenú chodbu alebo do predsiene a až na Vianoce do vykúrenej miestnosti, aby si na teplo postupne zvykal.
Ak máte možnosť, kúpte stromčeku stojan, ktorý môžete naplniť vodou. Vďaka tomu bude stromček čerpať živiny aj v čase, kedy podeň Ježiško nadelí darčeky. Aby vydržalo čerstvé aj ihličie, raz denne ho zľahka postriekajte vodou z rozprašovača.
Ak máte stromček v kvetináči, platia preň rovnaké pravidlá. Len ho neorezávajte a nepresádzajte do stojana – nechajte ho v kvetináči. Po Vianociach ho dajte do väčšej nádoby, ktorú vyplňte vrstvou štrku, potom vrstvou rašeliny a potom zeminou. Zalievať stačí raz za mesiac, v lete aj každý týždeň.