Podlaha pokrytá ihličím a Traja králi. Dve znamenia, ktorá nám dávajú jasne najavo, že je najvyšší čas vyhodiť vianočný stromček. Ale kam? Veľa ihličnanov nachádzame po sviatkoch pohodené pri ceste alebo napchaté v kontajneroch, kam nepatria. Zbavte sa symbolu Vianoc šikovnejšie.
1. Nechajte strom pri kontajneroch
Najjednoduchšie je nechať vianočný stromček vedľa kontajneru. Nehádžte ho priamo doňho – zbytočne by v ňom zaberal miesto a nič iné by sa tam už nezmestilo. Bohato stačí, keď strom o kontajner opriete.
Nemusíte ho lámať ani nijako zložito rozrezávať. Väčšina miest zabezpečuje od konca decembra do februára zvoz stromčekov, takže sa o ne postará tak, ako sú. Termíny odvozu väčšinou nájdete na webových stránkach vášho mesta alebo obecného úradu.
Praskla vám pri vynášaní stromčeku sklenená ozdoba alebo sa zničila stará reťaz? Aj tak ich zo stromčeka zložte. Od kontajnerov totiž mieria rovno do spaľovne alebo na kompost, kde by čriepky z ozdôb narobili peknú neplechu.
2. Zužitkujte stromček na záhrade
Ak máte vlastnú záhradu, nie je čo riešiť. Aj suchý a opadaný stromček je pre záhradkárov hotový poklad. Osekajte konáre a použite ich napríklad ako ochranu chúlostivejších rastlín.
Na silnejšie konáre vytiahnite z kôlne záhradný drvič alebo štiepkovač a vyrobte si vlastný kompost – jednou ranou sa tak zbavíte nepotrebného stromčeka a zároveň z neho vykúzlite vlastné hnojivo.
3. Zakúrte ním
Hravo si s vianočným stromčekom poradia aj tí, ktorí bývajú v domčeku s krbom. Neurobili ste si dostatočnú zásobu dreva na zimu? Využite opadaný stromčeka, ktorý už svoj účel splnil. Šup s ním do pece. Môžete z toho dokonca urobiť novú tradíciu – slávnostné pálenie stromčeku ako lúčenie s Vianocami.
Myslite ale vždy na poriadnu prípravu a odstrojenie. Zabudnutá plastová ozdoba alebo sklenený anjelik by krbu mohli uškodiť.
A ak bývate v paneláku, skúste sa aspoň opýtať susedov– niekto vo vašom okolí má napríklad chalupu alebo záhradu, kde by mohol stromček zužitkovať.
4. Odvezte ho do kompostárne
Na uliciach končí po sviatkoch hŕba stromčekov. Svoju úlohu už splnili, a tak ich majiteľov nezaujíma, kam presne putujú. Ak chcete na osud toho vášho sami dohliadnuť, vyberte si v okolí vášho bydliska kompostáreň a dovezte stromček tam.
Niektoré zariadenia vám dokonca vymenia vianočný stromček napríklad za desať kíl kompostu. Ak nemáte záhradu a hnojenie by ste nevyužili, odvezte strom na najbližší zberný dvor – aj tam sa o neho postarajú.
Je vám ľúto stromček vyhadzovať? Aby ste si ho doma mohli nechať dlhšie ako len do Troch kráľov, musíte sa o neho správne starať.
5. Zasaďte ho
Kúpili ste si tento rok stromček v kvetináči? Darujte mu ďalší život. Ak chcete strom zasadiť, nenechávajte ho príliš dlho vo vykúrenom byte. Keď prejdú mrazy, umiestnite ho na balkón alebo na záhradu.
Privykne si tak na vonkajšie podmienky a na jar ho môžete zasadiť. Buď priamo do zeme, alebo ho nechajte v kvetináči a využite zase budúci rok.
Nenoste drevo do lesa
V dobrej viere chcú niektorí ľudia vrátiť vyslúžilý stromček do prírody a nosia ho späť do lesa. To je ale chyba. Môže sa totiž stať, že pri jeho odstrojení prehliadnete zabudnutý háčik alebo ozdôbku, ktorú potom lesné zvieratá zjedia.
Neponúkajte preto opadané stromčeky ani zoologickým záhradám. Ak bol raz stromček nazdobený, je potenciálne nebezpečný a záhrada ho odmietne. Ako krmivo pre zvieratá používa výhradne vianočné stromčeky, ktoré ostali predajcom v obchodoch.