Stále viac ľudí si pripláca za naozaj kvalitné suroviny. Lenže potom sa nesprávnym skladovaním pripravia o veľkú časť ich chuti. Vyhnite sa tomu a pozrite sa, ktoré potraviny do chladničky nepatria.
1. Čerstvé bylinky a jarná cibuľka
Zväzku čerstvých byliniek bude oveľa lepšie v pohári s vodou na kuchynskej linke ako v chladničke. Stonky môžu stále sať vodu a lístky vydržia omnoho dlhšie v dobrej kondícii.
To platí aj pre jarnú lahôdkovú cibuľku. Tá vám začne dokonca aj dorastať. Aj keď zelenú vňať úplne odrežete, z bielej stonky začnú za pár dní vyrastať ďalšie výhonky. Vďaka tomu nemusíte ísť tak skoro do obchodu pre novú. Len nezabudnite raz za 2-3 dni vymeniť vodu.
2. Paradajky, baklažán, uhorky
Veľa ľudí si domov prinesie paradajky a rýchlo ich dáva do chladničky, aby sa nepokazili. Ale tam nemajú paradajky čo robiť, pretože v chlade múčnejú. Naopak, keď ich necháte v košíku na linke, chuťovo slabé plody zo supermarketu dozrú a budú omnoho chutnejšie.
Rovnako tak do chladničky nepatria ani šalátové uhorky a baklažán. Obsahujú veľa vody a nízke teploty im ubližujú.
3. Zemiaky, cibuľa, cesnak, zázvor
Táto zelenina vám vôbec nemusí zaberať miesto v chladničke. Stačí, keď ju dáte do pivnice, do špajze alebo v chladnejšej polovici roka na balkón.
Napríklad v zemiakoch sa vplyvom prílišného chladu v chladničke mení škrob na cukor a zhoršuje sa tým ich chuť. Keď budete presúvať zemiaky na nové miesto, nezabudnite, že musia byť v tme, aby nezačali klíčiť. Preto ich skladujte napríklad v jutovom vreci alebo vo vedre s vekom.
Cibuli, cesnaku a zázvoru bude tiež najlepšie na mieste, ktoré je o niečo teplejšie ako chladnička.
4. Tropické ovocie
Či už to sú banány alebo pomaranče, jedno majú spoločné. Vyrástli v teplom podnebí a na chlad v chladničke vôbec nie sú pripravené. Začnú v ňom rýchlejšie mäknúť a hrozí im, že splesnivejú.
Radšej ich skladujte v izbovej teplote v miske s ovocím. Pokiaľ už dopredu viete, že všetky citrusy nezvládnete zjesť, včas z nich vytlačte šťavu a pripravte si džús.
5. Konzervy, džemy a dochucovadlá
Koľko miesta zaberajú vo vašej chladničke neotvorené konzervy, džemy, horčica alebo kečup? Tieto potraviny v nej vôbec nemusia byť. V supermarkete ich majú tiež len v regáloch.
Výnimkou sú samozrejme otvorené džemy alebo konzervy, ktoré do chladničky patria. U konzervy je dokonca lepšie jej obsah preložiť do inej nádoby. Kov totiž začína na vzduchu oxidovať a rybičky by mohli získať kovovú pachuť.
Naopak, otvorená horčica alebo fľaška s kečupom do chladničky ísť nemusia. Obe dochucovadlá sú plné octu, ktorý ich spoľahlivo zakonzervuje. Napríklad v reštauráciách je často na stole kečup a tiež ho v chladničke nemajú.
6. Káva
V obchode mali zľavu na vašu obľúbenú zrnkovú kávu a tak ste jej nakúpili o niečo viac ako zvyčajne? Ale do chladničky prebytok rozhodne nepatrí. Zrnká by tam mohli ľahko navlhnúť a znehodnotiť sa.
Ideálne sú vzduchotesné nádoby, v ktorých kávu uskladňujte v izbovej teplote. Obal by nemal byť z číreho skla, pretože svetlo nerobí zrnkám dobre.
7. Čokoláda
Tabuľka čokolády vytiahnutá z chladničky sa síce jesť dá, ale nie je to taký chuťový zážitok. Čokoláda sa má totiž skladovať pri teplotách medzi 14-16 stupňami Celzia.
Sladkú dobrotu nezabudnite uchovávať v temnote. Na svetle začína sivieť. Nebojte, nie je to žiadna pleseň, len na povrch vystupuje tuk. Je to len kozmetická vada a aj takú čokoládu môžete bezpečne zjesť.
8. Červené víno
Nikto nemá rád teplé víno a tak ho veľa ľudí dáva do chladničky. Ale zvlášť červenému vínu to rozhodne neprospieva. Kým v chladničke je okolo len 5 stupňov, červené víno sa má dlhodobo skladovať v teplotách medzi 15-18 stupňami. A práve dlhodobé podchladenie bráni uvoľneniu jeho chuti.
Ak nemáte pivnicu alebo elektrickú vínotéku a fľaše skladujete napríklad v skrini, pred podávaním stačí víno ľahko vychladiť. Dajte ho na cca 15 minút do chladničky alebo použite vedro na sekt s chladnou vodou. Pri konzumácii má mať červené víno teplotu okolo 14-16 stupňov.
9. Olivový olej
Nízke teploty v chladničke olivovému oleju neprospievajú. Môže sa zakaliť a zhustne. Oveľa lepšie je skladovať ho v tmavej špajzi.
Svetlo všeobecne olejom škodí, a preto je vhodné vyberať fľaše s tmavým sklom. Pokiaľ máte olivový olej v čírom skle, môžete ho obaliť papierom alebo alobalom.
Skladovanie potravín je tak trochu veda. Vedeli ste, že na rôznych miestach chladničky sú odlišné teploty a vlhkosť, a preto sa hodia na skladovanie rôznych druhov jedla? Podrobnosti nájdete v infografike.
Aké tipy ohľadom skladovanie jedla sa osvedčili vám? Podeľte sa o ne v komentároch alebo na našom Facebooku.