11 upratovacích tipov a trikov od profesionálnych chyžných | Blog Mall.sk

11 upratovacích tipov a trikov od profesionálnych chyžných

Skutočnými majstrami v upratovaní sú profesionálne gazdiné a chyžné, ktoré si veľmi rýchlo poradia s každou nečistotou. Priučte sa od nich profi trikom, ktoré vám generálne upratovanie uľahčia.

1. Upratujte odhora

Aby sa váš domov premenil v dokonale čisté miesto, musíte zvoliť správny postup. Upratujte vždy odhora. Keby ste na záver vymietli prach z najvyšších poličiek, popadá na vyluxovaný koberec a celá vaše predchádzajúca práce vyjde navnivoč.

Začnite pekne od stropu. Najprv vyzametajte pavučiny v rohoch, utrite zaprášené svetlá a vrchnú časť nábytku. Potom upracte veci v dosahu očí, nízke skrinky a stolík. Záverečným upratovaním podlahy sa potom všetkej popadanej špiny zbavíte.

2. Zrkadlo bez šmúh

Možno ste už niekedy leštili zrkadlo stále dookola a stále na ňom nachádzali nevzhľadné šmuhy. Využite fígeľ profesionálnych upratovačiek a vymeňte handričku alebo papierovú utierku za kávový filter. Nemá vlákna, takže na skle nezanecháva stopy.

Súčasne je vyrobený tak, že znesie aj dlhé pôsobenie vody a neroztrhne sa. Je preto ideálny na umývanie zrkadiel i okien. Myslite ale aj na to, aby ste zrkadlo neutierali prudkými kruhovými pohybmi. Vodorovné ťahy smerom nadol nezanechávajú šmuhy.

Profíci si činnosti plánujú, buďte ako oni. • 

3. Zapojte umývačku

Zbavte sa časti povinností – zapojte do upratovania umývačku. Domáci pomocník si totiž neporadí len so špinavým riadom, ale umyje za vás aj plastové hračky, držiaky na zubné kefky, keramické dekorácie alebo nerezové misky pre psa.

4. Na podlahu od dverí

Premýšľali ste niekedy, z akého konca miestnosti umývate podlahu? Správne by ste mali zem najprv nasucho pozametať alebo povysávať smerom od dverí na koniec miestnosti. Začnete tak na mieste, kde sa najčastejšie chodí, a zbavíte sa najväčšej špiny.

Opačne postupujte až v druhom kroku. Zotrite podlahu mokrou handrou alebo mopom a skončite pri vchodových dverách. Ak vás trápia vŕzgajúce parkety, posypte nakoniec drevenú podlahu detským púdrom a zameťte ho do škár. Palubovky sa stíšia.

Pred mokrým utieraním podlahy ju najprv nasucho pozametajte alebo povysávajte. Zbavíte sa tak veľkých nečistôt, vlasov alebo chlpov, ktoré by mop nezachytil. • 

5. Proti smeru vlasov

Na prvý pohľad čistý koberec v sebe môže ukrývať ešte hromadu špiny. Vysávajte ho vždy proti smeru vlasov, len tak sa dostanete do hĺbky jeho štruktúry a povysávate aj ukryté baktérie a roztoče. Smer spoznáte, keď po koberci prejdete malou kefkou, ktorá vlákna nadvihne.

6. Farebné zóny

Vyčistiť toaletu a kuchynskú linku rovnakou hubkou alebo v rovnakých rukaviciach nie je lákavá predstava. Profesionáli si preto rozdeľujú byt do niekoľkých upratovacích zón, podľa ktorých farebne odlišujú aj čistiace prostriedky, aby ich medzi sebou nemohli zameniť.

Kúpte si zvláštne vybavenie na upratovanie jednotlivých miestností. Rukavice, handričky a ďalšie prostriedky na umývanie toalety označte napríklad červenou farbou, pre kúpeľňu žltú a pre kuchyňu modrú.

Farebným odlíšením upratovacích handričiek, hubiek alebo rukavíc zamedzíte ich pomiešaniu. • 

Nezabudnite si tiež vyhradiť špeciálne oblečenie len na upratovanie. Ak by ste byt čistili v tričku, v ktorom potom budete ďalej chodiť, len by ste po dome roznášali prach a špinu, ktorá na vás pri upratovaní sadá.

Okrem ochranných okuliarov a rukavíc si na upratovanie kúpte aj zásteru a obuv, ktorú inak nosiť nebudete. Pri utieraní zastrčených rohov oceníte návleky, ktoré spevnia vaše kolená. • 

7. Majte všetko po ruke

Možno ste si niekedy všimli, že chyžné za sebou všade ťahajú vozíček s čistiacimi prostriedkami – šetria totiž čas. Všetko vybavenie majú neustále po ruke a nezdržujú sa odbiehaním po saponáty do rôznych izieb alebo do pivnice.

Uložte si rukavice a handričky do vreciek zástery, za pás si zastrčte vrece na odpadky a všetky čistidlá naskladajte do jedného vedierka, ktoré bude pri upratovaní cestovať s vami.

8. Lepšie je to nasucho

Suchá špina sa odstraňuje ľahšie ako mokrá. Ak chcete vziať upratovanie z gruntu a vyčistiť aj zablatené topánky z dopoludňajšieho výletu, nechajte ich ešte chvíľu odležať. Po tom, čo špina zatvrdne, bude sa vám lepšie odstraňovať. Hravo si s ňou poradí napríklad mydlová voda.

Mokrá špina býva neodbytná. Nechajte topánky pred čistením poriadne zaschnúť. • 

9. Staré ako nové

Pri upratovaní občas narazíte na škrabanec na obľúbenom stolíku alebo zašlé porcelánové dekorácie. Neobchádzajte drobné chyby, inak upratovanie nikdy nebude dokonalé. Ryhu na drevenom nábytku vyhladíte vlašským orechom, ktorý ju zamaskuje.

Porcelánový džbán zase rozžiarite handričkou navlhčenou vo vodke. Každý povrch totiž potrebuje niečo iné. Pripomeňte si, ako si poradiť s rôznymi materiálmi.

10. Siahnite po zubnej paste

Tajnou zbraňou profesionálnych upratovačiek je zubná pasta. Pomôže, aj keď zlyhajú špeciálne prípravky. Vyčistí totiž zažraté kávové kolieska na stole, škvrny od fixiek na nábytku a dodá lesk aj kohútiku v kúpeľni. 

Zubná pasta navracia zašlý lesk. Podobne funguje aj rastlinný olej alebo jedlá sóda. • 

11. Viac rúk viac uprace

A posledná rada? Pri upratovaní nezabúdajte, že máte dve ruky. Väčšina ľudí je zvyknutá pracovať iba jednou. Ušetríte však kopu času, keď budete jednou rukou nanášať na povrch čistiaci prostriedok a druhou rukou ho súčasne umývať.

Alebo ešte lepšie – zapojte do upratovania hneď niekoľko rúk. Ak vám s prácou pomôže rodina, ide všetko lepšie. Rozdeľte si úlohy a vrhnite sa na rodinné upratovanie.

Veľké predvianočné upratovanie tak budete mať hotové za chvíľku. Môžete sa potom už len v pokoji tešiť na príjemné sviatky a venovať čas napríklad výberu darčekov pod stromček. Skúste nášho vianočného radcu a užite si Vianoce s úsmevom.

 

Top 5