Čo si obliecť do záhrady a do dielne, aby sa vám nič nestalo? | Blog Mall.sk

Čo si obliecť do záhrady a do dielne, aby sa vám nič nestalo?

Vedeli ste, že vás rukavice chránia pred parazitmi a baktériami v pôde, takže ich máte nosiť aj na obyčajné odstraňovanie buriny zo záhonov? Na záhradu, a hlavne do dielne si nestačí obliecť iba obnosené tričko, tepláky a staré tenisky. Správne nohavice a topánky vás totiž chránia pred poranením. Prečítajte si, na aké ochranné pomôcky by ste ako záhradkári a domáci majstri nemali zabúdať.

Ochranné pomôcky a oblečenie si vyberajte podľa toho, čo najčastejšie robíte. Nemá zmysel kupovať neoprénové rukavice, ak maximálne dvakrát do roka pracujete s riedidlom, a rovnako si nemusíte kupovať nohavice s ochranou proti porezaniu, ak reťazovú pílu vôbec nevezmete do ruky.

Voľba pracovného odevu závisí aj na ročnom období

V lete si oblečte na ľahšie práce priedušné a funkčné materiály, ktoré dobre odvádzajú pot, v zime si dajte pozor, aby vám bunda siahala ideálne až pod zadok. Vďaka tomu vám nenachladnú obličky. Pod ochranné oblečenie si tiež vezmite termobielizeň, ktoré vás udrží v teple.

V daždivých jesenných dňoch a nevyspytateľnom jarnom počasí oceníte:

ale aj oblečenie so špeciálnou úpravou odpudzujúcou kliešte.

I keď je teplo, noste do dielne aj na záhradu ochranné rukavice a oblečenie. A ak so sebou beriete deti, nezabudnite, že to platí aj pre ne.I keď je teplo, noste do dielne aj na záhradu ochranné rukavice a oblečenie. A ak so sebou beriete deti, nezabudnite, že to platí aj pre ne.

Na záhradu hlavne pohodlne, ale aj bezpečne

Na bežné záhradníčenie, úpravu záhonov a sadenie rastliniek vám postačia akékoľvek dlhé nohavice a tričko z príjemného materiálu, ktoré v ideálnom prípade dobre odvádza pot. Dlhé nohavice vás nielen ochránia pred drobným poranením a odreninami, ale navyše nebudete celí od hliny, keď si k záhonu kľaknete.

Náš tip: Kus polystyrénu vám výborne poslúži ako podložka pod kolená, keď nechcete kľačať na studenej a špinavej zemi.

Dlhé nohavice sú nevyhnutné, ak sa chystáte kosiť trávu alebo pracovať s krovinorezom – a to aj v tridsaťstupňových horúčavách. Hrozí totiž nielen poranenie odlietajúcimi vetvičkami či kamienkami, ale napríklad pri strunovej kosačke sa môže struna pretrhnúť pri náraze na kameň a nepekne vás poraniť.

Pri práci v záhrade sa rozhodne nezaobídete bez rukavíc:

 • Na jemné zaobchádzanie so sadenicami a kvetinami sa najlepšie hodia bezšvové rukavice, vďaka ktorým nestrácate v prstoch cit, ale zároveň vás ochránia pred drobnými rankami, do ktorých by sa z pôdy mohli dostať parazity a baktérie.
 • V rukaviciach s protišmykovým povrchom vám zase nebude kĺzať náradie z rúk.
 • Na ťažšie práce, vozenie fúrika či dláždenie záhradného chodníka si už kúpte poriadne rukavice s vysokým stupňom ochrany proti oderu.
 • Na manipuláciu s tŕnitými rastlinami si kúpte celokožené dlhšie rukavice s podšívkou.
 • Latexové rukavice alebo rukavice z PVC zase nikdy nepremoknú a od blata ich ľahko vyčistíte.

Rukavice vás chránia pred odreninami aj parazitmi a baktériami z hliny.Rukavice vás chránia pred odreninami aj parazitmi a baktériami z hliny.

Na prácu s reťazovou pílou si kúpte oblečenie s ochranou proti prerezaniu

Keď sa chystáte pracovať s reťazovou pílou alebo píliť drevo na zimu, rozhodne na sebe musíte mať nohavice, bundu aj rukavice odolné proti prerezaniu. Špeciálne vystužená tkanina sa pri kontakte s ostrím namotá na pílu a tá sa okamžite zasekne. Z rovnakého materiálu sa vyrába aj bezpečnostná obuv.

Nezabudnite ani na okuliare či masky, ktoré ochránia vaše oči pred trieskami.

Reťazová píla je veľmi hlučná, takže si pri práci s ňou chráňte aj sluch. Štuple do uší sú minimum, radšej si vezmite ochranné slúchadlá.Reťazová píla je veľmi hlučná, takže si pri práci s ňou chráňte aj sluch. Štuple do uší sú minimum, radšej si vezmite ochranné slúchadlá.

Do dielne bez poriadnych topánok ani krok

Na prácu s náradím sa hodia kožené rukavice, ktoré pevne držia vďaka gume alebo nastaviteľnému pásiku. Nestane sa, že by sa vám rukavice pri skrutkovaní alebo vŕtaní šmýkali.

V dielni nikdy nepracujte bez ochrannej pracovnej obuvi. Občas sa totiž stane, že vám na zem spadne náradie či kúsok skla. A keď nemáte kvalitnú obuv, ľahko sa poraníte.

Topánky do dielne musia mať:

 • vystuženú špičku, ktorá chráni vaše prsty pred zakopnutím alebo nešťastným pádom kladiva,
 • protišmykovú podrážku,
 • vystuženú podrážku, ktorá vás ochráni aj pri šliapnutí na klinec
 • a povrch z odolnej kože.

Keď si budete vyberať oblečenie na prácu v dielni, berte do úvahy, že potrebujete mať po ruke množstvo maličkostí:

 • kúpte si preto montérky s vreckami, do ktorých vám vojde ceruzka, meter a ďalšie pomôcky
 • alebo nedostatok vreciek vyriešte opaskom na náradie.

Perfektné sú aj nohavice s vystuženými kolenami. Keď si k práci kľaknete, nebudete pri tom toľko trpieť.

V dielni nikdy nepracujte len v obyčajnom tričku. To vás totiž neochráni pred odletujúcimi trieskami ani kovovými pilinami. Myslite na to a kúpte si pre istotu aj bundu alebo rovno pracovnú kombinézu.

Ak pracujete s farbami, lakmi či chemikáliami, vezmite si respirátor, ktorý vás ochráni pred vdýchnutím škodlivých látok.Ak pracujete s farbami, lakmi či chemikáliami, vezmite si respirátor, ktorý vás ochráni pred vdýchnutím škodlivých látok.

Oči sú najcitlivejšie miesto na vašom tele

Kedykoľvek vŕtate, režete, sekáte, zvárate alebo pracujete s chemikáliami, chráňte pri tom svoj zrak. Jedna trieska alebo kvapka riedidla a nešťastná náhoda stačí na to, aby ste si natrvalo poškodili zrak.

Podľa nebezpečnosti danej práce zvoľte:

 • zváračské okuliare alebo kuklu,
 • ochranné okuliare
 • alebo ochranný štít.

Kedykoľvek hrozí odlietavanie triesok, pilín či iných čiastočiek materiálu, chráňte sa okuliarmi alebo štítom.Kedykoľvek hrozí odlietavanie triesok, pilín či iných čiastočiek materiálu, chráňte sa okuliarmi alebo štítom.

Nezabúdajte ani na sluch

Pri práci s pílou aj vŕtačkou si dajte do uší aspoň štuple. Hlasné zvuky totiž škodia vášmu sluchu, a ak sa takým zvukom vystavujete príliš často, hrozí, že v starobe úplne ohluchnete. Na častú prácu si kúpte špeciálne slúchadlá, ktoré sú väčšinou pohodlnejšie než štuple.