Chodievajte na čerstvý vzduch a vetrajte
Aj keď je vonku zima, dážď a hmla, vyberte sa každý deň aspoň na polhodinovú prechádzku. Uvedomte si, že doma a v kancelárii ste väčšinou obklopení plastmi, lepidlami a elektronikou. A tie vypúšťajú do vzduchu škodlivé látky, ktoré vašu imunitu oslabujú.
Ak už z akéhokoľvek dôvodu von nemôžete, tak aspoň vetrajte. Aj v tej najväčšej zime by ste mali otvoriť okno najmenej 2× denne – ráno po prebudení a večer pred spaním. Vetrajte:
- nárazovo,
- s oknami dokorán,
- zhruba 10 minút.
Tým vymeníte všetok vzduch v miestnosti, ale zároveň nestihnete ochladiť steny a nábytok.
Kúpte si čističku vzduchu
I keď budete 2× denne vetrať a chodiť von, absolútnu väčšinu dňa strávite zatvorení v miestnosti. A preto potrebujete aj čističku vzduchu.
Fakty pre ňu totiž hovoria jasne:
- HEPA filter v čističkách zachytí 99,99 % mikroskopických častíc,
- uhlíkový filter absorbuje molekuly spôsobujúce zápachy a toxíny,
- ionizátor vypúšťa do ovzdušia záporné ióny a vytvára podobne zdravé prostredie, aké poznáte z prírody po búrke.
Niektoré čističky majú dokonca TiO2 filter s oxidom titaničitým, ktorý rozkladá organické látky na minerálne a tým vzduch dezinfikuje.
Škodlivý ozón? Vymyslená legenda
Možno vás od kúpy čističky vzduchu odrádza informácia, že tieto prístroje vypúšťajú ozón. Áno, vypúšťajú. Jeho množstvo je ale tak zanedbateľné, že aj prechádzka v lese pre vás bude z hľadiska ozónu rizikovejšia.
V našich končinách je podľa Štátneho zdravotného ústavu koncentrácia ozónu asi 30–120 mikrogramov/m3, v závislosti na lokalite a meteorologickej situácii. V lete pri vhodných klimatických podmienkach môže koncentrácia vystúpiť až na 180 mikrogramov/m3. Stále sa pritom bavíme o ozóne vo voľnej prírode.
A čističky? Norma ČSN EN 60335-2-65 výrobcom prikazuje, že ich čističky môžu vypúšťať len také množstvo ozónu, aby jeho koncentrácia v ovzduší nepresiahla hranicu 100 µg/m3 . Takže príklad z úvodu nebol nadnesený – prechádzka v lese môže byť „jedovatejšia“ než miestnosť so zapnutou čističkou.
Existujú aj čističky bez ozónu
Ak sa aj napriek tomu ozónu z čističiek vzduchu bojíte, nevadí. Za produkciu ozónu je totiž zodpovedný najmä ionizátor. Keď si zaobstaráte čističku bez ionizátoru, nebudete mať v miestnosti žiaden ozón navyše. Ďalšou alternatívou je čistička, ktorá umožňuje ionizátor deaktivovať. Napríklad táto alebo táto.
Keď budete v zime vetrať, zájdete si každý deň na prechádzku a zapnete čističku vzduchu, mali by sa vám jesenné a zimné choroby oblúkom vyhnúť.