To najlepšie pre vaše bábo: domáca alebo kupovaná detská výživa? | Blog Mall.sk

To najlepšie pre vaše bábo: domáca alebo kupovaná detská výživa?

Všetci rodičia chcú pre svoje dieťa to najlepšie – napríklad kvalitné jedlo. Niektoré maminky sa preto vyhýbajú kupovanej výžive a varia doma vlastné desiate. Tie však nemusia byť pre dieťatko vždy naj. Prečítajte si, prečo je dobré siahnuť aj po kupovanej výžive a na čo myslieť pri výrobe domácich desiat.

V prvých približne troch rokoch života si vaše dieťatko buduje stravovacie návyky a na vás je, aby ste mu zaistili kvalitnú a vyváženú stravu. Mnoho maminiek preto v dobrej viere pripravuje domáce desiate a odmieta tie kupované. Pritom práve hotové výživy, ktoré nájdete v obchodoch, sú často pre deti to lepšie.

Kupovaná výživa: pohárik plný zdravia

Požiadavky na detskú výživu sú omnoho prísnejšie než na bežnú stravu. Ovocie, zelenina a ďalšie suroviny, z ktorých sa dobroty pre najmenších vyrábajú, totiž musia spĺňať prísne normy slovenskej aj európskej legislatívy.

Potraviny pre dojčatá a malé deti:

  • majú niekoľkonásobne nižšiu tolerovanú hodnotu dusičnanov, pesticídov či ťažkých kovov než bežné potraviny,
  • neobsahujú žiadne konzervačné látky ani umelé farbivá,
  • majú konzistenciu a nutričné zloženie prispôsobené veku dieťaťa.

V obchodoch nájdete detské výživy, ktoré spĺňajú prísne normy.

Do detských príkrmov patrí len kontrolované ovocie

Ak teda pôjdete do obchodu a nakúpite mrkvu, kaleráb a zemiaky, aby ste doma pripravili domácu pochúťku pre vášho drobca, nikdy nedostanete tak kvalitné a zdravé potraviny ako tie, ktoré sa dávajú do kupovaných výživ.

Dôkladní výrobcovia desiat navyše suroviny kontrolujú už počas pestovania:

  • Plodiny sa pestujú na špeciálne kontrolovaných miestach, kde nie je nutné používať chemické hnojivá alebo postreky.
  • Pôda polí a sadov neobsahuje ťažké kovy ani dusičnany.
  • Všetko rastie ďaleko od hlavných ciest i ťažkého priemyslu, aby sa minimalizovalo znečistenie plodín a pôdy.

Vitamínov má viac domáca desiata

Na druhú stranu, detská výživa v pohárikoch sa často pripravuje sterilizáciou, pri ktorej sa stráca značná časť vitamínov. Hľadajte preto výživy pripravované v pare. V tých vitamíny zostávajú rovnako, ako keby ste ich pripravovali doma.

>> Vyberte kvalitné detské príkrmy na MALL.sk. <<

Pri nákupe výživ čítajte pozorne etikety – skontrolujte vek dieťaťa, pre ktoré je výživa určená, ale aj značku a dátum výroby.

Domáce výživy: začnite zdravými ingredienciami

Ak chcete predsa len dieťatku dopriať domácu stravu, zaobstarajte si na prípravu kvalitné suroviny – v bežných obchodoch ich však nenájdete. Zárukou nie je ani pestovanie vo vlastnej záhradke. Aj keď záhony nehnojíte, škodliviny sa k plodinám môžu dostať napríklad z vody, ktorou ich zalievate.

Väčšie množstvo sodíka alebo dusičnanov v potravinách potom môže spôsobiť vysoký krvný tlak a zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení v dospelosti.

Nakupujte preto radšej v bio obchodoch alebo si nájdite bio pestovateľa vo svojom okolí a chodievajte pre ovocie a zeleninu priamo k nemu. Vyjde vás to síce drahšie, ale potraviny budú zdravšie.

Deti sú na škodlivé látky v jedle omnoho citlivejšie. Na výrobu výživ pre najmenších preto siahnite po potravinách, ktoré spĺňajú prísne normy pre dojčenskú výživu.

Výživu vyrobíte podľa svojej chuti

Výhodou domácich výživ je, že ich pripravíte presne tak, ako ich má váš potomok najradšej – vyberiete napríklad len jeho obľúbené druhy ovocia a zeleniny. A navyše presne viete, v akom pomere ste ich do výživy dali.

Pri príprave výživ však dajte pozor na hygienu – hrozí totiž riziko kontaminácie baktériami. Varte jedlo dostatočne dlho a vyhnite sa dlhému skladovaniu. Iba tak bude jedlo bezpečné a bábätko si na ňom pochutí. 

Ak dojčenskej a detskej výžive v pohárikoch neveríte a radšej vyrobíte dieťaťu domácu desiatu, kupujte zeleninu a ovocie v obchodoch s biopotravinami.

>> Prečítajte si tiež, čo robiť, keď dieťa hystericky odmieta domáce príkrmy. <<

Vyrábate deťom výživy doma sami, alebo dávate prednosť kupovaným? Napíšte nám svoje skúsenosti do komentárov.