V prvých približne troch rokoch života si vaše dieťatko buduje stravovacie návyky a na vás je, aby ste mu zaistili kvalitnú a vyváženú stravu. Mnoho maminiek preto v dobrej viere pripravuje domáce desiate a odmieta tie kupované. Pritom práve hotové výživy, ktoré nájdete v obchodoch, sú často pre deti to lepšie.
Kupovaná výživa: pohárik plný zdravia
Požiadavky na detskú výživu sú omnoho prísnejšie než na bežnú stravu. Ovocie, zelenina a ďalšie suroviny, z ktorých sa dobroty pre najmenších vyrábajú, totiž musia spĺňať prísne normy slovenskej aj európskej legislatívy.
Potraviny pre dojčatá a malé deti:
- majú niekoľkonásobne nižšiu tolerovanú hodnotu dusičnanov, pesticídov či ťažkých kovov než bežné potraviny,
- neobsahujú žiadne konzervačné látky ani umelé farbivá,
- majú konzistenciu a nutričné zloženie prispôsobené veku dieťaťa.
Do detských príkrmov patrí len kontrolované ovocie
Ak teda pôjdete do obchodu a nakúpite mrkvu, kaleráb a zemiaky, aby ste doma pripravili domácu pochúťku pre vášho drobca, nikdy nedostanete tak kvalitné a zdravé potraviny ako tie, ktoré sa dávajú do kupovaných výživ.
Dôkladní výrobcovia desiat navyše suroviny kontrolujú už počas pestovania:
- Plodiny sa pestujú na špeciálne kontrolovaných miestach, kde nie je nutné používať chemické hnojivá alebo postreky.
- Pôda polí a sadov neobsahuje ťažké kovy ani dusičnany.
- Všetko rastie ďaleko od hlavných ciest i ťažkého priemyslu, aby sa minimalizovalo znečistenie plodín a pôdy.
Vitamínov má viac domáca desiata
Na druhú stranu, detská výživa v pohárikoch sa často pripravuje sterilizáciou, pri ktorej sa stráca značná časť vitamínov. Hľadajte preto výživy pripravované v pare. V tých vitamíny zostávajú rovnako, ako keby ste ich pripravovali doma.
>> Vyberte kvalitné detské príkrmy na MALL.sk. <<
Domáce výživy: začnite zdravými ingredienciami
Ak chcete predsa len dieťatku dopriať domácu stravu, zaobstarajte si na prípravu kvalitné suroviny – v bežných obchodoch ich však nenájdete. Zárukou nie je ani pestovanie vo vlastnej záhradke. Aj keď záhony nehnojíte, škodliviny sa k plodinám môžu dostať napríklad z vody, ktorou ich zalievate.
Väčšie množstvo sodíka alebo dusičnanov v potravinách potom môže spôsobiť vysoký krvný tlak a zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení v dospelosti.
Nakupujte preto radšej v bio obchodoch alebo si nájdite bio pestovateľa vo svojom okolí a chodievajte pre ovocie a zeleninu priamo k nemu. Vyjde vás to síce drahšie, ale potraviny budú zdravšie.
Výživu vyrobíte podľa svojej chuti
Výhodou domácich výživ je, že ich pripravíte presne tak, ako ich má váš potomok najradšej – vyberiete napríklad len jeho obľúbené druhy ovocia a zeleniny. A navyše presne viete, v akom pomere ste ich do výživy dali.
Pri príprave výživ však dajte pozor na hygienu – hrozí totiž riziko kontaminácie baktériami. Varte jedlo dostatočne dlho a vyhnite sa dlhému skladovaniu. Iba tak bude jedlo bezpečné a bábätko si na ňom pochutí.
>> Prečítajte si tiež, čo robiť, keď dieťa hystericky odmieta domáce príkrmy. <<
Vyrábate deťom výživy doma sami, alebo dávate prednosť kupovaným? Napíšte nám svoje skúsenosti do komentárov.