Začneme tým najdôležitejším – aktovkou. Ak neriešite prváčika, určite už nejakú máte. Ak prechádza vaše dieťa na druhý stupeň základnej školy, zaobstarajte mu namiesto aktovky školský batoh.
Aktovky a batohy pre školákov musia spĺňať niekoľko dôležitých parametrov. Dajte si pozor, aby:
- taška mala dostatok miesta – vrátane vreciek na drobnosti.
- išla dobre zatvoriť.
- nevážila viac ako 1,2 kg.
- bola výrazná alebo s reflexnými prvkami, aby ju vodiči videli.
- mala nastaviteľné popruhy, aby vášmu drobcovi dobre sadla.
- nemala ostré hrany a rohy.
- mala pevný zadný diel s výstužou, aby vášmu dieťaťu nezničila chrbticu.
- mala pútko, za ktoré si ho školák zavesí na lavicu.
- sa potlač vášmu dieťaťu páčila.
Čím naplniť peračník?
V žiadnej aktovke nesmie chýbať peračník alebo puzdro. Aký je medzi nimi rozdiel? Peračník je vhodný skôr pre menších školákov a má v sebe gumové pútka, za ktoré si deti pripevnia všetky písacie potreby. Puzdro je pre väčších školákov a písacie potreby v ňom ležia voľne.
Nevyhnutné písacie potreby sú:
- ceruzky číslo 1 a 2,
- guma,
- strúhadlo,
- pastelky (pre menšie deti trojhranné a nelámavé),
- fixky (pozor, v niektorých školách sú zakázané),
- nožnice s guľatou špičkou,
- lepidlo,
- kružidlo a uhlomer (pre školákov na druhom stupni ZŠ),
- krátke pravítko pre začínajúcich školákov a 20-centimetrové pre väčších,
- pero na písanie
- a zmizík alebo korektor.
Na výtvarnú v plnej poľnej
Aby dieťa nemuselo miešať špinavé potreby na výtvarnú s knižkami a zošitmi, zaobstarajte mu špeciálny kufrík na výtvarnú výchovu. Výbava kufríka sa líši podľa požiadaviek jednotlivých škôl, ale sú potreby, ktoré prídu vhod vždy:
- Vodové farby, temperové farby a voskovky. Počas roka ich deti budú na svojich umeleckých výtvoroch striedať. Pri temperách je lepšie kúpiť väčšiu sadu.
- Guľaté a ploché štetce. Kúpte väčšie balenie rôznych veľkostí, aby mohlo dieťa pracovať so všetkými a posilňovať svoju zručnosť a kreativitu.
- Téglik na vodu. Vyberte plastový alebo kovový, ktorý sa pri páde nerozbije. Rozhodne nepoužívajte hrnčeky, z ktorých sa bežne pije, nech si ich deti nepomýlia.
- Igelitový obrus na lavicu a zástera – aby dieťa zafarbilo iba výkres, nie seba a svoje okolie.
- Handrička na utieranie štetcov. Nie je nutné ju kupovať, stačí kúsok starého nepotrebného trička.
- Mäkké a tvrdé papiere A4 a A3. Niekde deti dostávajú papiere od školy, niekde dá pani učiteľka vedieť, aké bude treba kúpiť. Papiere však vždy nájdu využitie, tak ich pokojne kúpte dopredu.
V čom bude robiť kotrmelce?
Na výtvarnú už sme školáka vybavili, takže prišiel rad na telocvik. Tu je najdôležitejšou položkou obuv. Vyberte cvičky alebo tenisky s bielou podrážkou, ktoré neurobia šmuhy v telocvični. Platí, že cvičky sú vhodné skôr pre deti na prvom stupni a tenisky pre väčšie.
Výbavu na cvičenie doplňte ešte teplákmi, mikinou, obyčajným tričkom a šortkami. Nezabudnite zaobstarať vrecko alebo látkovú tašku, v ktorej si bude dieťa telocvik nosiť.
Čo ešte treba?
Nezabudnite svojim deťom kúpiť prezuvky, inak ich nemilosrdný dozor na chodbách nepustí do triedy. V žiadnej aktovke by tiež nemala chýbať nádobka na desiatu a fľaša na vodu.
S obalmi na zošity a učebnice sa dopredu netrápte, pretože rozmery sa deti najčastejšie dozvedia až po zahájení školského roka. Ak však kúpite zopár A4 a A5 obalov vopred, deti ich určite využijú.
A posledným dôležitým bodom nákupného zoznamu je uterák. Aby sa vaše dieťa nebálo, že ho v zástupe ostatných uterákov nespozná, môžete mu naň vyšiť menovku.