Šatka alebo kočík? | Blog Mall.sk

Šatka alebo kočík?

Je lepšie bábätko nosiť v šatke, alebo voziť v kočíku? Každá z metód má svoje plusy aj mínusy. Vieme, kedy je lepšie uviazať dieťa do šatky a kedy radšej vytiahnuť kočík.

Detské kočíky

Kočík je dnes neodmysliteľnou výbavou všetkých mamičiek. Vyberte si taký, s ktorým budete vo všetkých ohľadoch spokojní. Počítajte s dvoma nákupmi – hlbokého kočíku pre novorodeniatko do 9. mesiaca a športového pre väčšie dieťatko.

Výhody kočíku

Kočík – ako hlboký, tak aj športový, pre dieťatko v každom prípade určite zadovážte. Nosiť dieťa len v šatke, bez možnosti vystriedať ho niektorý deň za kočík, je veľmi náročné.

Kočík je skvelý pomocník pri nákupoch. Do spodného úložného priestoru poukladáte nákup, ktorý ľahko odveziete domov.

S dieťaťom v kočíku môžete chudnúť a dostať sa späť rýchlo do formy. Behajte, jazdite na korčuliach alebo chodievajte na dlhšie svižné prechádzky. Mnohé bábätká dokonca pri hompáľavom pohybe rýchlejšie zaspia.

Kočík môže v núdzovom prípade poslúžiť aj ako prebaľovací pult. Na rozdiel od šatky, môžete dieťa v kočíku prebaliť hoci aj v kaviarni alebo na prechádzke.

S kočíkom športujte, dostanete sa späť do formy.S kočíkom športujte, dostanete sa späť do formy.

Nevýhody kočíku 

Niektorým deťom sa v kočíku jednoducho nepáči, plačú a nechce sa im zaspať. Najčastejšie je to z 3 dôvodov

 1. Bábätko je v kočíku samo a nemá priamy kontakt s mamičkou – je mu smutno.
 2. V kočíku len leží, čo spôsobuje hromadenie plynov a bolesti bruška, preto častejšie plače.
 3. Ak vaše dieťa trpí nesprávnym vývojom bedrových kĺbov, ležanie v kočíku mu neprospieva.

Jazdenie mestskou hromadnou dopravou s kočíkom je navyše veľký boj o miesto vo vozidle. Pokiaľ je aj ťažký, je náročné zakaždým vyhľadať pomoc s vynášaním.

Ak vám dieťatko v kočíku plače, striedajte ho s nosením v šatke. Táto pradávna metóda má mnoho výhod a uvidíte, že vám bábätko zaspí ako dudok.

Šatky a nosiče

Znovu objavenými a stále obľúbenejšími metódami na uspávanie a prenášanie detí sú nosiče či šatky na nosenie detí. Aj tieto pomôcky však majú svoje výhody a nevýhody.

Konkrétne nosič môže byť problematický v neúplnom privinutí bábätka na telo matky, čo spôsobuje nesprávne držanie tela dieťaťa. Je preto vhodnejší pre väčšie deti.

Odporúčame si za nosič priplatiť, pretože nesprávne zvolený nosič je podobný batohu – pokiaľ má užšie popruhy, môže byť na dlhšie nosenie nepohodlný a popruhy sa môžu zarezávať do ramien.

Za kvalitný nosič si priplaťte, nech je pre vás aj pre bábätko pohodlný.Za kvalitný nosič si priplaťte, nech je pre vás aj pre bábätko pohodlný.

Výhody šatky a nosiča

Rovnako ako v prípade kočíku, aj v šatke či nosiči môže byť dieťa nervózne a nespokojné. Preto s nosením v šatke začnite čo najskôr, pokojne už 4. deň od narodenia, aby si na polohu a blízkosť matky zvyklo.

Pri malých deťoch zvoľte elastickú šatku, ktorou dieťatko k telu mierne pritiahnete. Ako bábätko vyrastie a bude ťažšie, kúpte mu šatku z pevnejšej tkaniny, ktorá sa nevyťahá tak rýchlo a má vyššiu nosnosť. Šatky majte vždy aspoň dve, pre prípad, že jednu budete musieť vyprať. Ak zvolíte radšej nosič, bude sa vám tiež hodiť dvakrát.

Výhody:

 • Dieťa je stále pri matke, cíti tlkot srdca a materské teplo.
 • Bedrá dieťaťa sú v šatke v zdravej polohe, preto nosenie pomáha v prípade problémov s ich vývojom. (Naopak veľmi nezdravé je nosiť dieťa natočené smerom od nositeľa.)
 • V šatke ste s dieťaťom stále v pohybe – bolí ho menej bruško, ktoré je navyše vždy v teple.
 • Dieťa v šatke ľahšie prepravíte než v prípade ťažkého kočíku.

Správne noste dieťaťa smerom k sebe, nikdy nie naopak. Zdroj fotiek: www.magazin.branakdetem.cz a www.moeders.nu.Správne noste dieťaťa smerom k sebe, nikdy nie naopak. Zdroj fotiek: www.magazin.branakdetem.cz a www.moeders.nu.

Nevýhody šatiek:

 • Zo začiatku budete potrebovať trochu trpezlivosti s viazaním, čo môže trvať dlhšie ako v prípade uloženia dieťatka do nosiča alebo kočíka.
 • Treba sa naučiť niekoľko zásad pre správne držanie tela bábätka v šatke a nositeľa pri nosení.
 • Prebaľovanie dieťaťa bez kočíka je zložitejšie.
 • Na detské potreby, plienky a jedlo musíte nosiť batoh.

Ak si s viazaním šatky neviete dať rady, navštívte rýchly kurz šatkovania vo vašom okolí.Ak si s viazaním šatky neviete dať rady, navštívte rýchly kurz šatkovania vo vašom okolí.

Ako môžete vidieť, kočík je v každom prípade nevyhnutnosťou. Na druhú stranu sú však šatka alebo nosič kúzelné – bábätko máte priamo pri sebe – čo pozitívne prospieva vášmu vzťahu s dieťaťom. Stačí sa naučiť pár úväzov.

Používate na nosenie bábätka šatku viac alebo menej ako kočík? Aké sú vaše najobľúbenejšie úväzy? Zapojte sa do diskusie na Facebooku.