Pripravte sa na dovolenku s bábätkom | Blog Mall.sk

Pripravte sa na dovolenku s bábätkom

Cestovanie na dovolenku dá niekedy zabrať. A zvlášť vtedy, keď vyrážate na cesty s malým bábätkom. Prispôsobte mu priebeh cesty a dovolenku do detailov premyslite. Prečítajte si, ako na to.

Na dovolenku s bábätkom vyrazte, keď bude mať aspoň dva a pol mesiaca. Do tej doby je jeho imunitný systém príliš slabý a dovolenka by sa vám mohla jednoducho pokaziť. Pripravili sme pre vás zoznam 5 vecí, na ktoré by ste pri plánovaní cesty s bábätkom nemali zabudnúť.

1. Rozmyslite si, kedy a kam vyrazíte

Pre cestovanie s drobčekom je kľúčovým jeho vek. Bábätko v dojčenskom veku ešte nemá dobre vyvinutú termoreguláciu a tropické teploty by mu nerobili dobre. Vyberte si preto destináciu, v ktorej nepadajú teplotné rekordy. Klíma okolo 25 °C bude to pravé.

Ak túžite po dovolenke pri mori, vyrazte radšej mimo hlavnú sezónu – napríklad v máji, júni alebo septembri, kedy sú teploty príjemnejšie. Vyhnete sa davom turistov a prehriatiu vášho bábätka.

Vyberte si miesto, ktoré nie je veľmi ďaleko. Vaše dieťatko zvládne jednoduchšie cestu do blízkeho Rakúska alebo na chorvátske pobrežie než na juh Španielska. A to najdôležitejšie – predtým ako vyrazíte sa poraďte s pediatrom, či vôbec cestu odporúča.

Náš tip: Ak si nie ste istý, či vaše bábätko cestu zvládne, skúste si to najprv nanečisto. Vydajte sa na dlhší výlet alebo predĺžený víkend najprv na Slovensku. Uvidíte, ako sa dieťatku páči v aute a ako často potrebuje prestávky.

Ideálny čas na dovolenku pri mori s malým drobcom je máj, jún alebo september.Ideálny čas na dovolenku pri mori s malým drobcom je máj, jún alebo september. • 

2. Preverte hotel, či počíta s detskými hosťami

Je na izbe detská postieľka a budete mať k dispozícii kuchynku? To všetko sú otázky, ktoré si musíte pred výberom hotela položiť. Ďalej zistite či:

  • sa hotel nenachádza v rušnom prostredí,
  • je v areáli detské ihrisko alebo detský bazén
  • vám personál požičia detskú stoličku.

Ak už vaše dieťatko lozí alebo sa pomaly stavia, vyberte hotel s izbou, ktorá je dostatočne veľká a nie je v nej veľa nábytku. Pomôžte si napríklad recenziami bývalých návštevníkov.

 

Pri výbere hotela sa riaďte tým, či je svojim vybavením prispôsobený najmladším hosťom.Pri výbere hotela sa riaďte tým, či je svojim vybavením prispôsobený najmladším hosťom. • 

3.Vybavte bábätku doklady

Časy, kedy mali rodičia svojich potomkov zapísaných vo svojom pase a išlo sa, sú už dávno preč. Ak chcete s dieťatkom vyraziť za hranice, musí mať vlastné doklady. Nezabudnite mu preto s dostatočným predstihom vybaviť cestovný pas.

Náš tip: Ak sa chystáte na dovolenku so starším dieťatkom a pas ste mu nechali vyrobiť už vlani, skontrolujte jeho fotografiu, či odpovedá skutočnosti. Ak vaše dieťatko rastie ako z vody a zmenilo sa tak, že sa na seba na fotke nepodobá, nechajte radšej vyrobiť nový pas.

Okrem pasu so sebou nezabudnite vziať:

  • preukaz poistenca,
  • očkovací preukaz,
  • cestovné poistenie.

4. Rozhodnite sa, čím budete cestovať

Auto je ideálna voľba na kratšie vzdialenosti a pre najmladšie bábätká – priebeh cesty jednoducho prispôsobíte ich režimu. Ak to bude potrebné bábätko nakŕmite a prebalíte.

Nezabudnite na kvalitnú autosedačku. V klasickom vajíčku by sa bábätko počas niekoľkohodinového cestovania trápilo, zvoľte preto radšej polohovateľnú sedačku, ktorú môžete sklopiť do ľahu. Ak máte možnosť nastavte klimatizáciu na ideálnych 22 °C.

Pri cestovaní autom stavte na polohovateľnú detskú sedačku.Pri cestovaní autom stavte na polohovateľnú detskú sedačku. • 

Ako vybrať autosedačku? >>

Na dlhšie vzdialenosti odporúčame lietadlo, ktoré vašu cestu niekoľkonásobne skráti. Počas vzlietnutia a pristávania bábätko radšej zobuďte a nakŕmte. Pomôže aj cumlík – pohyby ústami pri prehĺtaní pomáhajú vyrovnať tlak.

V lietadle je tiež veľmi suchý vzduch, myslite preto na hydratáciu a dieťatku doprajte dostatok tekutín. U aerolinky, ktorou cestujete si zistite, ako môžete s bábätkom cestovať a koľko to stojí:

  • v niektorých prípadoch bábätká cestujú zadarmo alebo veľmi lacno a teda nemajú márok na zvláštne sedadlo,
  • iní dopravcovia ponúkajú špeciálne sedadlá pre rodiny s bábätkami.

Bez ohľadu na to, či cestujete autom alebo lietadlom, najlepší čas vyraziť je večer, kedy ja bábätko unavené a je väčšia šanca, že zaspí. Pred odchodom ho samozrejme nezabudnite nakŕmiť a prebaliť. Pri jazde autom si dávajte každé 2-3 hodiny prestávky.

Všetko pre starostlivosť o bábätko nájdete tu >>

5. Buďte vždy pripravený

Vezmite si so sebou dostatok jedla a sušeného mlieka pre bábätko. Myslite na to, že v zahraničí svoju obľúbenú značku nemusíte zohnať, urobte si preto radšej zásoby. Jedlo neodkladajte do kufra, ale majte ho stále po ruke – napríklad v termotaške.

Šťastie praje pripraveným – nenechajte preto nič na náhode a zabaľte si všetky potrebné lieky. V cestovnej lekárničke by vám nemali chýbať lieky proti horúčke, sirup proti kašľu, kvapky do očí, mastička na zaparenia, lieky proti hnačke a teplomer.

V neposlednom rade myslite na to, že cesta je dlhá a bábätko sa môže začať nudiť. Preto doma nezabudnite:

Bábätku zabaľte aj prekvapenie - novú hračku, ktorá zaženie nudu.Bábätku zabaľte aj prekvapenie - novú hračku, ktorá zaženie nudu. • 

A posledná rada – s malými drobcami radšej necestujte na dovolenku dlhšiu ako týždeň. Nikdy neviete, ako neznáme prostredie príjmu.