Dvakrát meraj a raz rež
Pri stavbe pieskoviska platí známe porekadlo dvojnásobne. Vopred si ujasnite, pre koľko detí pieskovisko budujete a čo od neho očakávajú – či im stačí robiť bábovky, chcú prevážať piesok tatrovkou alebo hĺbiť tunely. A ešte než sa pustíte do zháňania materiálu a stavby, premyslite si tiež, kde pieskovisko postavíte.
Vyberte miesto, kde je tieň alebo kam môžete postaviť slnečník. Dostať deti z pieskoviska je totiž väčšinou problém. Zároveň myslite aj na seba -– aby ste na pieskovisko dobre videli a mali prehľad o tom, čo vaše deti práve robia.
Aké drevo potrebujete
Máte doma drevené fošne, dosky, palubovky alebo napríklad guľatiny, a neviete čo s nimi? Využite ich na pieskovisko. Potrebujete kvalitné drevo, ktoré nezničí dážď ani sneh.
Ak vám zostali len kratšie dosky, vybudujte menšie pieskovisko, alebo sa popýtajte miestneho stolára či na píle.
Pozor na prerastajúcu trávu
Piesok sa oplatí oddeliť od pôdy, na ktorej je vysypaný, aby ním neprerastala tráva. Použite napríklad geotextíliu alebo mulčovaciu textíliu, ktorá navyše prepúšťa vodu. Vďaka tomu nebudú v pieskovisku zostávať kaluže.
Linoleum alebo pevná fólia sa pod pieskom len tak nepoškodia. Neprepúšťajú ale vodu, takže by ste mali zabrániť pršaniu do pieskoviska alebo piesok po daždi prehádzať a nechať vyschnúť, nech deti nie sú v mokrom.
Zabráňte znečisteniu piesku
Piesok je veľké lákadlo pre mačky, psy a ďalšie zvieratá. Preto by ste sa mali uistiť, že sa na pieskovisku budú hrať len vaše deti a zakryť ho. Môžete vyrobiť drevené veko, pretiahnuť pieskovisko každý večer fóliou s gumičkou, ušiť plachtu alebo ju kúpiť.
Pieskovisko by malo cez noc "dýchať", aby sa vyparovala voda a drevo neplesnivelo ani nehnilo. Preto sa oplatí vyrobiť poklop tak, aby sa pri piesku vymieňal vzduch, aj keď ho priklopíte.
Pustite sa do práce
Vyschnuté drevo obrúste dohladka a premerajte. Ak používate fošne, potrebujete na štvorcové pieskovisko dve kratšie a dve dlhšie, ktoré zasadíte do seba. Guľatiny si zase na koncoch narežte, potom skladajte do seba ako skladačku a spájajte skrutkami.
S doskami máte na výber – buď odrežte dve kratšie a dve dlhšie a pribite ich k sebe, alebo dosky narežte a vložte do seba ako je to napríkald tu.
Cez rohy pieskoviska môžete ešte pribiť drevené trojuholníky. Pieskovisko spevní a deti si na ne radi sadnú alebo napríklad položia pitie.
Zapustíte pieskovisko do zeme alebo postavíte na povrchu?
Pieskovisko môžete postaviť na rovnej zemi alebo vyhĺbiť dieru. Ak sa rozhodnete pre jednoduchšiu variantu, vyberte rovný kúsok záhrady, položte fóliu a na ňu drevenú konštrukciu.
Ak sa rozhodnete zasadiť pieskovisko do jamy, vykopte ju približne 15 centimetrov hlbokú. Spodok vysypte vrstvičkou piesku – pomôže vám urovnať a uhladiť dno. Do jamy položte jednu vrstvu trámov, na ne fóliu a cez ňu ďalšiu vrstvu trámov.
Ako na pieskovisko, keď nemáte drevo
Nie každý rád trávi poobedia rezaním dreva a zabíjaním klincov. Ak práve nemáte po ruke žiadne drevo alebo sa obávate triesok, skúste prenosné korytnačie pieskovisko. Na zimu ho ľahko zo záhrady odpracete a deti si nového zvieracieho kamaráta zamilujú.
Skúste ďalšie vychytávky
Ak premýšľate, ako pieskovisko ešte vylepšiť, položte okolo neho dlažbu. Z nej jednoducho piesok zmetiete a nebudete ho vyberať z trávy.
Teraz zostáva už len zadovážiť hračky do piesku a už si deti môžu pozvať svojich kamarátov na parádne pieskovisko!