7 trikov, ako si poradiť s ťažkou aktovkou | Blog Mall.sk

7 trikov, ako si poradiť s ťažkou aktovkou

Mami, ešte nezabudni na učebnicu matiky! A tiež desiatu a prezuvky! Školské aktovky školáčikov vážia niekedy skoro ako samotné dieťa. Ako to urobiť, aby sa deti denne nemuseli namáhať s niekoľkokilovou záťažou?

Cesta do školy je občas pre malých uličníkov to isté ako pre dospelých hodina v posilňovni. Už v prvej triede totiž bežne nosia na chrbte až 6 kíl učebníc a pomôcok.

Pritom by správne plná aktovka nemala vážiť viac než 10–15 % hmotnosti dieťaťa. Napríklad dvadsaťkilové dieťa by v tom prípade malo naplniť batoh len tak, aby vážil 2 až 3 kilá. To ale často nejde – bez všetkých učebníc a ďalších pomôcok sa totiž v škole nezaobíde.

Myslite na hmotnosť školskej tašky už pri výbere. Samotný prázdny batoh by nemal vážiť viac ako 1 200 gramov. Platí pritom pravidlo – čím ľahší, tým lepší.

>> Kúpte deťom kvalitné aktovky do 1 200 gramov.

Nielen učebnice a zošity, ale aj samotná aktovka niečo váži – skontrolujte si jej hmotnosť už pri nákupe a vyberajte iba také tašky, ktoré majú do 1 200 gramov.Nielen učebnice a zošity, ale aj samotná aktovka niečo váži – skontrolujte si jej hmotnosť už pri nákupe a vyberajte iba také tašky, ktoré majú do 1 200 gramov.

Odľahčite aktovku aj školákov

Keď necháte deti, aby sa naťahovali s preťaženým batohom, hrozí im potom skolióza a ďalšie problémy spojené s chrbticou. Ako sa teda preťažovania aktovky vyhnúť?

1. Vyberajte ľahké vybavenie

Trojposchodový peračník a tvrdé dosky na zošity nie sú vždy to najlepšie. Ak chcete dieťa odbremeniť, vymeňte ťažké pomôcky za ľahšie. Rovnako dobre mu poslúži aj jednoposchodový peračník, plastové dosky a zakladače, ktoré sú ľahké a nezaťažia mu chrbát.

>> Vyberte školákom praktické školské potreby.

2. Nenoste do školy zbytočnosti

Plyšový medvedík, tablet ani loptička do školy nepatria. Zbytočne zaberajú miesto v batohu a ničia školákom chrbát. Malí nezbedníci sa ich napriek tomu sem-tam pokúsia do školy prepašovať. Vysvetlite im, že hračky sa do školy nenosia, a z času na čas skontrolujte, že je v aktovke naozaj iba učenie. Potešíte tým pani učiteľku aj detské zdravie.

Vysvetlite deťom, že hračky do školy nepatria.Vysvetlite deťom, že hračky do školy nepatria.

3. Sirup do fľaše

Vláčia si vaše deti už z domu plnú fľašu s pitím? Je to zbytočné – nalejte im doma do fľašky len na dno sirup alebo vložte do fľašky plátok citróna a mätu. Vodu si môžu načapovať až v škole.

4. Rozložte váhu

Učebnice do zadného vrecka, puzdro do bočného a desiata zase na druhú stranu. Dbajte tiež na správne umiestnenie vecí v aktovke a rozloženie váhy – to má totiž vplyv na zdravie detí aj na to, ako sa aktovka zdá ťažká.

Používajte všetky vrecká, aby sa váha rovnomerne rozmiestnila a šetrila chrbticu. Naučte deti dávať najťažšie veci ako učebnice a dosky čo najbližšie k chrbtu.

Len základné potreby a aktovka vážia dokopy viac než 4 kilá.Len základné potreby a aktovka vážia dokopy viac než 4 kilá.

5. Nechávajte v škole, čo sa dá

Najlepšie je nechávať všetky knižky v škole a na doma kúpiť vašej ratolesti druhú sadu. To je ale pomerne drahé. Ak sa vám do nákupu druhého vybavenia nechce, postačí, keď bude dieťa v škole aspoň nechávať učebnice, ktoré práve nepotrebuje alebo z nich nemá domáce úlohy.

6. Prezuvky do ruky

Plný batoh váži dosť sám o sebe. Nevešajte naň žiadne ďalšie pomôcky – vrecko s prezuvkami, telocvik alebo výtvarný kufrík dajte deťom radšej do ruky. Je to lepšie než zbytočne namáhať detské bedrá.

7. Pomôžte deťom s aktovkou

Sami ste radi, keď vám niekto pomôže s ťažkou nákupnou taškou. Odbremeňte tak aj svoje deti – stačí ich raz týždenne do školy voziť autom. Napríklad v deň, kedy majú najviac hodín a najťažšiu aktovku.

A ak máte čas, pokojne ich odprevaďte peši a tašku vezmite sami do rúk. Pre vás je predsa len ľahšia než pre malých školákov.

Ak môžete, pomôžte deťom, nech sa nemusia s batohom naťahovať samy.Ak môžete, pomôžte deťom, nech sa nemusia s batohom naťahovať samy.

Zabudnite na tašky na kolieskach – ani ťahanie batoha za sebou nie je ideálne. Malý školák vtedy nemá správnu rotáciu tela a zaťažuje chrbát jednostranne. Keď si navyše z času na čas dá kolieskovú tašku na chrbát, ničí si ho dvojnásobne.

Prečítajte si tiež náš článok, ako správne vybrať aktovku.