7 trikov, ako si poradiť s ťažkou aktovkou | Blog Mall.sk

7 trikov, ako si poradiť s ťažkou aktovkou

Mami, ešte nezabudni na učebnicu matiky! A tiež desiatu a prezuvky! Školské aktovky školáčikov vážia niekedy skoro ako samotné dieťa. Ako to urobiť, aby sa deti denne nemuseli namáhať s niekoľkokilovou záťažou?

Cesta do školy je občas pre malých uličníkov to isté ako pre dospelých hodina v posilňovni. Už v prvej triede totiž bežne nosia na chrbte až 6 kíl učebníc a pomôcok.

Pritom by správne plná aktovka nemala vážiť viac než 10–15 % hmotnosti dieťaťa. Napríklad dvadsaťkilové dieťa by v tom prípade malo naplniť batoh len tak, aby vážil 2 až 3 kilá. To ale často nejde – bez všetkých učebníc a ďalších pomôcok sa totiž v škole nezaobíde.

Myslite na hmotnosť školskej tašky už pri výbere. Samotný prázdny batoh by nemal vážiť viac ako 1 200 gramov. Platí pritom pravidlo – čím ľahší, tým lepší.

>> Kúpte deťom kvalitné aktovky do 1 200 gramov.

Nielen učebnice a zošity, ale aj samotná aktovka niečo váži – skontrolujte si jej hmotnosť už pri nákupe a vyberajte iba také tašky, ktoré majú do 1 200 gramov. • 

Odľahčite aktovku aj školákov

Keď necháte deti, aby sa naťahovali s preťaženým batohom, hrozí im potom skolióza a ďalšie problémy spojené s chrbticou. Ako sa teda preťažovania aktovky vyhnúť?

1. Vyberajte ľahké vybavenie

Trojposchodový peračník a tvrdé dosky na zošity nie sú vždy to najlepšie. Ak chcete dieťa odbremeniť, vymeňte ťažké pomôcky za ľahšie. Rovnako dobre mu poslúži aj jednoposchodový peračník, plastové dosky a zakladače, ktoré sú ľahké a nezaťažia mu chrbát.

>> Vyberte školákom praktické školské potreby.

2. Nenoste do školy zbytočnosti

Plyšový medvedík, tablet ani loptička do školy nepatria. Zbytočne zaberajú miesto v batohu a ničia školákom chrbát. Malí nezbedníci sa ich napriek tomu sem-tam pokúsia do školy prepašovať. Vysvetlite im, že hračky sa do školy nenosia, a z času na čas skontrolujte, že je v aktovke naozaj iba učenie. Potešíte tým pani učiteľku aj detské zdravie.

Vysvetlite deťom, že hračky do školy nepatria. • 

3. Sirup do fľaše

Vláčia si vaše deti už z domu plnú fľašu s pitím? Je to zbytočné – nalejte im doma do fľašky len na dno sirup alebo vložte do fľašky plátok citróna a mätu. Vodu si môžu načapovať až v škole.

4. Rozložte váhu

Učebnice do zadného vrecka, puzdro do bočného a desiata zase na druhú stranu. Dbajte tiež na správne umiestnenie vecí v aktovke a rozloženie váhy – to má totiž vplyv na zdravie detí aj na to, ako sa aktovka zdá ťažká.

Používajte všetky vrecká, aby sa váha rovnomerne rozmiestnila a šetrila chrbticu. Naučte deti dávať najťažšie veci ako učebnice a dosky čo najbližšie k chrbtu.

Len základné potreby a aktovka vážia dokopy viac než 4 kilá. • 

5. Nechávajte v škole, čo sa dá

Najlepšie je nechávať všetky knižky v škole a na doma kúpiť vašej ratolesti druhú sadu. To je ale pomerne drahé. Ak sa vám do nákupu druhého vybavenia nechce, postačí, keď bude dieťa v škole aspoň nechávať učebnice, ktoré práve nepotrebuje alebo z nich nemá domáce úlohy.

6. Prezuvky do ruky

Plný batoh váži dosť sám o sebe. Nevešajte naň žiadne ďalšie pomôcky – vrecko s prezuvkami, telocvik alebo výtvarný kufrík dajte deťom radšej do ruky. Je to lepšie než zbytočne namáhať detské bedrá.

7. Pomôžte deťom s aktovkou

Sami ste radi, keď vám niekto pomôže s ťažkou nákupnou taškou. Odbremeňte tak aj svoje deti – stačí ich raz týždenne do školy voziť autom. Napríklad v deň, kedy majú najviac hodín a najťažšiu aktovku.

A ak máte čas, pokojne ich odprevaďte peši a tašku vezmite sami do rúk. Pre vás je predsa len ľahšia než pre malých školákov.

Ak môžete, pomôžte deťom, nech sa nemusia s batohom naťahovať samy. • 

Zabudnite na tašky na kolieskach – ani ťahanie batoha za sebou nie je ideálne. Malý školák vtedy nemá správnu rotáciu tela a zaťažuje chrbát jednostranne. Keď si navyše z času na čas dá kolieskovú tašku na chrbát, ničí si ho dvojnásobne.

Prečítajte si tiež náš článok, ako správne vybrať aktovku.

 

Top 5