Sušenie potravín je jedna z najstarších metód konzervovania. Znížite pri ňom obsah vody v potravinách, a tým zabránite rastu plesní, baktérií a kvasiniek, ktoré v suchom prostredí umierajú. Vďaka tomu vám sušené potraviny vydržia veľmi dlhú dobu.
Domáce sušené potraviny sú zdravšie
Sušené plody zoženiete aj v obchodoch, lepšie ale je, keď si ich nasušíme sami doma. Domáce sušené maškrtenie totiž neobsahuje nezdravé cukry ani oxid siričitý, ktorý sa v kupovaných sušených potravinách používa na predĺženie trvanlivosti a môže nafukovať alebo spôsobovať bolesti žalúdka.
Doma usušené ovocie aj zelenina sú oproti tomu plné vitamínov a vlákniny, prospievajú správnemu tráveniu a dodajú vám potrebnú dávku energie.
Ako vybrať sušičku potravín?
Prvé zmienky o sušení potravín sa dochovali už z čias pred 3 500 rokmi, vtedy sa sušilo na slnku alebo vo vetre. Dnes existujú modernejšie spôsoby sušenia, trebárs pomocou sušičky potravín. Pri výbere sušičky sa zamyslite:
• Ako často budete sušičku používať? Ak sa chystáte na každodenné sušenie, investujte do drahšieho prístroja, ktorý takýto nápor vydrží.
• Koľko potravín budete naraz sušiť? Čím viac potravín sušíte, tým viac potrebujete sušiacich tácok.
Čo budete sušiť? Každá potravina sa suší na inú teplotu a inak dlho. Preto zvoľte takú sušičku, v ktorej sa dá regulovať teplota a má zabudovaný časovač. Ideálne je rozsah teplôt od 30 do 70 °C.
Sušičky potravín zoženiete na MALL.SK. >>
Ako správne usušíte ovocie, zeleninu, huby aj mäso
Na sušenie vyberajte vždy len zrelé plody a potraviny bez plesne či iného poškodenia. Pri sušení sa koncentrujú prírodné arómy a cukry, preto pokojne sušte aj kyslé alebo menej sladké plody.
Potraviny pred sušením nakrájajte. Všeobecne platí, že:
• ovocie s kôstkou pred sušením rozpolíte, vykôstkujete a sušíte celé polovičky (prípadne väčšie kusy nakrájate na plátky),
• ovocie bez kôstky, zeleninu, huby a mäso nakrájate na zhruba 5 mm plátky.
Sušičku potom nastavte na správnu teplotu:
• 35-40 °C pre sušenie bylín a korenia,
• 50-55 °C pre huby, ovocie a zeleninu,
• 55-60 °C pre sušenie mäsa.
Každá potravina pritom potrebuje sušiť inak dlhú dobu. Ananás nechajte v sušičke pokojne 10 až 12 hodín, banánom stačí len 6 hodín a sušené huby do zemiakov si pripravíte napríklad už za 3 hodiny.
Ako spoznáte, že sú potraviny usušené správne?
Napovie vám zmena farby a pružnosti potravín:
• Správne usušené ovocie je vláčne, pružné a ohybné. Ak sa ovocné kúsky lámu, sú presušené.
• Vysušená zelenina či huby sú krehké.
• Mäso je na dotyk suché. Malo by byť pružné, ale pri ohybe praská.
Myslite na to, že po usušení obsahujú potraviny asi len 5 % vody - správne usušené kúsky teda spoznáte aj podľa toho, že sa na reze pod tlakom neobjavia kvapôčky vody.
Náš tip: Aby ste spoznali správny moment, kedy potraviny zo sušičky vytiahnuť, priebežne ochutnávajte a skúmajte konzistenciu.
Uskladnite sušené maškrtenie rýchlo
Usušené potraviny nechajte asi hodinu vychladnúť a potom ich presypte do uzatvárateľnej nádoby. Dobu medzi vychladnutím a uskladnením zbytočne nepredlžujte. Potraviny by mohli opäť nasiaknuť vlhkosť z okolia a v pohároch by sa potom pokazili.
Nádoby so sušenými dobrotami dajte na temné chladnejšie miesto. Potom vám vydržia zhruba 1-2 roky.
Náš tip: Jablká, hrušky alebo marhule pri sušení prirodzene hnednú. Nakrájané ovocie preto pred sušením namočte do štvrť litra vody s lyžicou citrónovej šťavy. Ovocie zostane pri sušení svetlé a nezhnedne ani pri skladovaní.
A nezabudnite, že na MALL.SK máme všetko možné aj nemožné.
A aby vám nič neuniklo, sledujte nás na sociálnych sieťach. Sme na Facebooku, Instagrame a YouTube