Vitamíny z prírody: púpavový a sedmokráskový med | Blog Mall.sk

Vitamíny z prírody: púpavový a sedmokráskový med

Pozbierajte kvety púpav či sedmokrások a priravte si zdravý domáci med alebo sirup .

V týchto dňoch okolo nás všetko kvitne a pučí. Príroda má po zimu silu a tú sa oplatí využiť. Kvetiny okolo nás ale nemusia byť len na okrasu. Môžete si z nich uvariť domáci med z púpav alebo sedmokrások. Obidve majú príjemnú chuť aj vôňu. Medom osladíte letné limonády, čaje alebo použijete do marinády. 

Púpava - očista pre telo

Kvety na med, mladé lístky do šalátov a koreň na odvar či dokonca rozomletý na kávu. Možností je neúrekom. A na čo slúži? Detoxikuje organizmus, podporuje metabolizmus a trávenie, pomáha v období nachladnutia a podobne ako sedmokráska, zlepšuje pleť. 

Púpavový med alebo sirup pripravíte ľahko a jednoducho. • 

Púpavový med 

Potrebujete: 200 – 250 púpavových kvetov, 1 l vody, 2 citróny a 1 pomaranč, 700 – 1000 g cukru 

Kvety nazbierajte za suchého a slnečného počasia. Následne ich opláchnite, zalejte studenou vodou a priveďte k varu. Varte 15 minút a odstavte. Pridajte na plátky nakrájané citrusy, ktoré nechajte cez noc lúhovať. Preceďte do hrnca, pridajte cukor a pozvoľna varte do podoby sirupu alebo medu. 

Liečivá sedmokráska 

Sedmokráska je drobná rastlinka s veľkými liečivými účinkami 

  • Hojí, upokojuje a posilňuje horné dýchacie cesty (napomáha vykašlievaniu) 
  • Lieči zápaly v krku a ďasien 
  • Uvoľňuje kŕče pri menštruačných bolestiach 
  • Posilňuje látkovú výmenu 
  • Lieči pleť - drobné ranky, akné či vyrážky 

Na jar je dokonca vhodná do kuchyne, je plná vitamínov a hodí sa do šalátov či polievok.

Kvety sedmokrások zbierajte aj so stonkou, ktorá by však nemala byť dlhšia ako 1 cm. Pri skladovaní ich sušte v tieni pri teplote 35 °C. 

Pri chorobách horných dýchacích ciest sa odporúča piť 2x denne čaj z 1 – 2 lyžičiek sušených kvetov. Ideálne je ak sedmokrásku použijete v zmesi s inými bylinami, pretože samotná má dosť trpkú chuť. Odvar lúhujte približne 5 minút. Odvar zo sedmokrásky sa odporúča kloktať pri zápale pľúc, aftách či zápaloch ďasien. 

Osviežujúce kúpele a obklady (odvar z kvetov) pomáhajú unavenej pleti či vstrebávaniu modrín.  • 

Pripravte si sedmokráskový sirup 

Budete potrebovať: 50 g kvetov sedmokrások, 1 – 2 citróny alebo limetky (1 kus nakrájaný na kolieska, 1 odšťavený), 500 – 750 g cukru, 0,75 l vody, bylinky podľa chuti - mäta, meduňka 

Opláchnuté kvety dáme do misky a prelejeme vriacou vodou, potom pridáme šťavu a plátky citrónu či bylinky. Necháme lúhovať min. 24 hodín, precedíme do hrnca, pridáme cukor (na sirup stačí 500 g) a pozvoľna varíme do podoby sirupu alebo medu (to väčšinou trvá o hodinu dlhšie). Ak sa na povrchu vytvorí pena, pozbierame ju malým sitkom.  

 

Top 5