S týmto návodom vymyslíte darček pre každého | Blog Mall.sk

S týmto návodom vymyslíte darček pre každého

A nielen na Vianoce. Tento návod so šiestimi krokmi vychádza z vašich príbehov, detskej fantázie i osvedčených kreatívnych techník a využijete ho po celý rok. Už preto, že vďaka nemu získate pokojne aj desať tipov na darček naraz.

Na rovinu hovoríme, že tento zázrak funguje len vtedy, keď si na neho vyhradíte čas a plnú pozornosť. Sami čoskoro pochopíte, prečo. Ak ste pripravení, tak si vezmite papier a ceruzku, pohodlne sa usaďte a ideme na to.

1. Vyberte si človeka

Základom úspechu je zamerať svoju pozornosť len na jeden cieľ. Vždy preto vymýšľajte darčeky pre jedného blízkeho, až budete mať hotovo, pokojne sa pustite do ďalšieho.

Aby ste sa na človeka naozaj naladili, pred vymýšľaním si s ním zavolajte a pozrite sa na spoločné fotky. Táto drobnosť naozaj pomáha, pretože ľudský mozog je zvyknutý prijímať informácie rôznymi spôsobmi a takto ho poriadne naštartujete. Počuť otcovo typické: „No to ma podrž.“ vám pomôže nájsť mu skvelý darček.

Prázdny papier sa čoskoro premení v zásobáreň tipov na darčeky. • 

2. Zamyslite sa nad tým, čo má rád. Ale do detailu! 

Vezmite si papier a doprostred napíšte meno vybraného človeka. Na rôzne miesta potom do krúžkov píšte, čo má rád. U otca to môže byť napríklad sledovanie televízie, práca na záhrade alebo hokej. Počet bodov nie je nijako obmedzený (čím viac, tým lepšie) a žiadny nápad nie je zlý. Tejto technike sa hovorí myšlienková mapa a práve máte jej solídny základ.

Teraz sa pozrite na každý z bodov a povedzte si: „Áno. A ďalej?“ Túto techniku kreatívci používajú, keď chcú rozvíjať svoje nápady. Vy ju použijete, aby ste si ujasnili, čo má vlastne obdarovaný rád. K otcovmu sledovaniu televízie tak môžete pripísať napríklad:

  • večer a cez víkendy,
  • detektívky,
  • s kávou a niečím dobrým.

3. Pýtajte sa. Veľa sa pýtajte

Ďalší bod sa inšpiruje tými najväčšími kreatívcami – deťmi. Ich večné otázky počas obdobia vzdoru vás možno doháňali k šialenstvu, teraz ich však využijete. Vašou úlohou je totiž zamyslieť sa, čo by danú činnosť obdarovanému maximálne spríjemnilo alebo vôbec umožnilo vykonávať.

A základom je dobre sa opýtať. Nám sa osvedčilo typicky detské „A prečo?“, „Ako?“ Alebo jednoduché „Čo by pomohlo?“Keď sa vrátime k predchádzajúcej ukážke, prakticky to môže vyzerať nasledovne:

  • Prečo otec sleduje televíziu len večer alebo cez víkendy?
  • Čo by otcovi pomohlo, aby mohol viac sledovať detektívky?
  • Aká je otcova najobľúbenejšia televízna maškrtka?

Spýtajte sa svojich malých superpátračov, čo by podľa nich najviac potešilo napríklad dedka. Kreatívna odpoveď zaručená! • 

4. Hľadajte riešenia a nájdete tipy na darčeky.

Položili ste si otázky, teraz na ne hľadajte odpovede a len tak mimochodom získate aj inšpiráciu na darček. Každý z nich pritom rieši nejaký konkrétny problém alebo potrebu obdarovaného, takže určite neskončí nevyužitý v kúte.

Otcovi z nášho príkladu môžete nadeliť napríklad sadu DVD s detektívkami, aby si mohol kedykoľvek pustiť obľúbený seriál. Alebo rovno smart televíziu, ktorá mu umožní ukladanie popoludňajších relácií či prehrávanie z internetových archívov. Tiež ho iste poteší zásoba obľúbenej kávy a maškrtenie.

Proste si predstavte, kedy je váš blízky najšťastnejší a zamyslite sa, ako mu to umožniť. • 

5. Teraz to skúste znova a inak

Zase je čas inšpirovať sa u detí. Tie totiž málokedy darčeky kupujú, veľmi často ich ale vyrábajú. Nehovoríme, že máte rodine kresliť obrázky alebo vyrábať hrnčeky z keramiky. Vaša neobvyklé darčeky môžu mať okrem ručnej výroby podobu napríklad darovaného zážitku alebo spoločne stráveného času. Ako je vidieť z príbehov našich čitateliek, kreativite sa medze nekladú:

"Svokor miluje grilovanie, k minuloročným Vianociam sme mu preto venovali nádielku luxusného mäsa. Urobili sme to na začiatku decembra, pretože potom by už mäso medzi všetkým ostatným jedlom mohlo zaniknúť. Bol úplne nadšený a ani pri štedrovečernej večeri nehovoril o ničom inom, než o steakoch, ktoré si pripravil. "

Michaela H., Brno

"Najkrajší darček, ktorý som za posledné roky dostala, bola zrenovovaná truhla, do ktorej som si ako malá v pivnici schovávala poklady. Myslela som, že sa dávno niekde stratila, ale otec ju dal celú dokopy vrátane nového náteru a dal mi ju ako základ do detskej izbičky mojej dcéry."

Anna J., Náchod

Spoločne strávený čas môže byť ten najkrajší darček. • 

"Brat potreboval pomôcť s výberom lyží a ja som to stále odkladala. K Vianociam som mu kúpila poukaz do športového obchodu a pridala k nemu ešte jeden, vlastnoručne vyrobený, na moje celodenné asistenčné služby. Na nákupy sme vyrazili v priebehu januárových výpredajov. Nielenže sme ušetrili, ale po dlhej dobe sme spoločne strávili čas výborne si to užili."

Marie Š., Praha 

6. Pridajte osobné detaily

Keď už ste vymýšľaniu darčeka venovali toľko energie, dotiahnite ho k úplnej dokonalosti osobným odkazom alebo detailom. Na darčekovú ceduľku napíšte viac ako len „Otec“ – k darčeku rovno pripíšte venovanie či list. V čase, keď si blízki málo hovoria, čo k sebe cítia, to môže byť najcennejší darček vôbec:

"Dcéra mi raz venovala knihu o móde, čo bolo trochu mimo. Na prednej strane však bolo krásne venovanie o tom, že som pre ňu vždy bola najkrajším módnym vzorom, že ma to dojme, kedykoľvek mi na knižku padne zrak."

Lenka, Bratislava

"Mám výrazne staršieho brata, ktorý mi ako malej bral časopisy a hrozne ma tým štval. Mala som šesť rokov, keď som mu pod stromček jeden z tých časopisov zabalila (mala som ho dvakrát) a pridala odkaz: „Aby si mi neliezol do izby“. Brata to tak strašne pobavilo, že má darček aj po rokoch stále uložený."

Jarmila, Teplice

Osobný odkaz povýši každý darček na úplne inú úroveň. S výberom toho pravého darčeka vám pomôže náš vianočný poradca,, písanie odkazov je však len na vás. Užite si ho rovnako ako celé Vianoce s úsmevom.

 

Top 5