Niekto o jarnej únave ani nevie, iný sa trápi niekoľko dní a snaží sa preľstiť svoju myseľ litrami kávy. To však nie je dobré riešenie – pre telo i psychiku bola zima veľkým náporom, preto je najvyšší čas začať sa o seba poriadne starať a rozmaznávať sa.
1. Nastavte tvár slnku
Kam nemôže slnko, musí lekár. Toto porekadlo platí hlavne po zime, keď prvé slnečné lúče pôsobia ako balzam na dušu.
Vďaka slnku sa v koži tvorí vitamín D. Ako to funguje? Ultrafialové žiarenie dopadá na kožu a z cholesterolu v ľudskom tele vzniká vitamín. V zime, keď sa slniečko schováva, máme nedostatok vitamínu D. To spôsobuje napríklad:
- tehotenskú cukrovku,
- osteoporózu
- alebo zvýšený krvný tlak.
Navyše, na slniečku načerpáte dobrú náladu vďaka sérotonínu. To je hormón, ktorý telo produkuje na slnečnom svetle. V zime sa nedostatok sérotonínu prejavuje napríklad úzkosťou a podráždením.
Ale pozor - všetkého veľa škodí. Aj na jarnom slnku sa ľahko spálite, takže si nezabudnite na výlety pribaliť opaľovací krém.
2. Uľahčite svojmu tráveniu
Kačica s kapustou, pečené bravčové koleno alebo tlačenka. Málokto si v zime upiera tieto typické slovenské lahôdky, ktoré sú však veľkým náporom na tráviace orgány.
Žalúdku alebo žlčníku môžete hneď uľaviť tým, že nabehnete na zdravú jarnú stravu s menším množstvom:
- cukru,
- tuku
- a tiež umelých prísad.
Tráveniu prospeje liečebná kúra, pri ktorej na pár dní vylúčite mliečne výrobky. Tie sú totiž náročné na trávenie a zaťažujú predovšetkým pečeň, ktorá sa musí popasovať s nestrávenou bielkovinou a odbúrať ju.
3. Doprajte telu vitamíny
Váš imunitný systém mal celú zimu plné ruky práce a na jar je tu navyše ďalšia vlna nachladnutí a chrípok.
Svojmu zdraviu najviac pomôžete poriadnou vitamínovou bombou. Ovocie a zelenina v obchodoch ešte síce nie sú to pravé orechové, ale vy si zvládnete svoju dávku vitamínov pripraviť aj doma.
- Klíčky. Za pár dní naklíčite fazuľu mungo, šošovicu alebo hrach. Strukoviny najprv na 1 deň ponorte do vody a nechajte napučať. Potom ich až do naklíčenia preplachujte 2x denne v nádobe na naklíčenie. Tú si ľahko vyrobíte zo zaváraninového pohára s dierkami vo viečku. Nádobu naplníte vodou, postavíte hore nohami a necháte tekutinu pomaly vytekať.
- Žerucha. Plytkú misku vysteľte vrstvou vaty a nahusto posypte semienkami žeruchy. Udržiavajte ich vo vlhkom prostredí, ale nikdy ich nemáčajte vo vode, nech nesplesnivejú. Už o necelý týždeň môžete tesne nad korienkami strihať žeruchu. Má zľahka štipľavú chuť a výborne sa hodí napríklad na chlieb s maslom.
- Kvasený kapustový šalát. Nastrúhajte kapustu, posypte ju soľou, rascou aj celým korením a podľa chuti aj strúhanými jablkami, mrkvou či chrenom. Potom zmes vo vysokej nádobe poriadne postláčajte, nech pustí vodu. Následne na kapustu položte tanierik a zaťažte ho napríklad nádobou plnou vody. Šťava z kapusty je nad tanierikom a ku kapuste nemá prístup vzduch. Kvasenie trvá asi 1 až 2 týždne.
4. Hýbte sa
Bicykel, turistika i jogging sú tým pravým, čo vás na jar nakopne. Všimnite si zaujímavý detail: zatiaľ čo sa na svižnú prechádzku nejakú dobu odhodlávate a veľmi sa vám nechce, domov sa vraciate nabití energiou a s rozhodnutím pustiť sa napríklad do čistenia bazénu alebo žehlenia hromady bielizne.
Za túto zmenu nálad nemôže nik iný než endorfíny. Hovorí sa im tiež hormóny šťastia a uvoľňujú sa pri fyzickej aktivite. Vďaka nim človek prestáva cítiť bolesť a má dobrú náladu. Kedy si vyrazíte von pre svoju dávku endorfínov?
5. Venujte sa príjemným činnostiam
Je vaším veľkým potešením káva s kamarátkami? Tak si ju doprajte. Po náročnej zime, chorobách a nedostatku slnka je potrebné urobiť si radosť. Pustite sa tiež do svojich koníčkov – napríklad do cvičenia alebo záhradkárčenia.
Nezabudnite na poriadny spánok – pri ňom totiž telo regeneruje a načerpáva veľa síl. A zvládnete ho aj s bábätkom.
Čo ak únava pretrváva?
Dlhodobé bolesti a niekoľkotýždňovú únavu nepodceňujte. Pravdepodobne to nie je obyčajné vyčerpanie, ale príznak choroby – napríklad depresie alebo problémov so štítnou žľazou. Zájdite preto radšej k doktorovi. A nezabudnite – najlepšou prevenciou únavy je dostatok slnka a čerstvého vzduchu.