Škoda, že veľa ľudí nevie, ako veľké bohatstvo v sebe pŕhľava skrýva. Obsahuje napríklad:
- Železo – pre správnu funkciu ho potrebujú všetky telesné orgány, viaže a prenáša kyslík v krvi.
- Chlorofyl – podporuje prenos kyslíka v tele a vďaka tomu pomáha s regeneráciou a bojom proti únave.
- Horčík – pôsobí proti kŕčom a podporuje nervy a svaly.
- Karotenoidy – majú antioxidačné účinky a pomáhajú telu brániť sa pred voľnými radikálmi.
- Kyselinu pantoténovú – zlepšuje kvalitu kože, vlasov a nechtov, podieľa sa na metabolizme.
- Vitamín B2 – má vplyv na funkciu očí a pomáha s tvorbou nových buniek.
- Histamín – rozširuje cievy a zvyšuje ich priestupnosť.
Pŕhľava má schopnosť rozpúšťať v tele škodlivé látky – napríklad kyselinu močovú. Čistí krv a pleť, posilňuje vlasy, pomáha s alergiami a znižuje hladinu cukru v krvi. Okrem toho je aj dokonalým pomocníkom v boji proti únave a zápalom močových ciest.
Kedy a kam na pŕhľavu?
Najväčšiu pozornosť si zaslúži zjari, kedy sa objavujú prvé mladé lístky – najlepšie na jedenie.
Postupom času pŕhľava rastie, starne a obsahuje viac dusičnanov. Tie sú pre človeka nevhodné a zhoršujú stráviteľnosť a chuť žihľavy.
Pŕhľavu trhajte na slnečných miestach, nie v tmavých kútoch, kam sa málokedy dostanú slnečné lúče. Žihľava, ktorá rastie v tme, totiž obsahuje omnoho viac dusičnanov.
Pŕhľava rastúca pri cestách alebo neďaleko tovární takisto nie je to pravé orechové. Zájdite napríklad do lesa alebo na lúku. Pozor aj na miesta, kde sa venčia psy – pŕhľavám také hnojivo vyhovuje a sú krásne a bujné, ale na váš tanier sa nehodia.
S pŕhľavou rovno do kuchyne
Žihľavová polievka
Základom je dobrý hovädzí vývar napríklad zo špikových kostí a rebier. K tomu opláchnite tri hrste žihľavy, sparte vriacou vodou a až to pôjde, nasekajte ju a povarte v polievke. Vynikajúce je v polievke rozmiešať vajce a pridať prelisovaný cesnak.
Žihľava à la špenát
5 hrstí žihľavy umyte, sparte vriacou vodou a dajte pár minút odležať. Na masti alebo masle osmažte 1 väčšiu nadrobno nakrájanú cibuľu, zasypte lyžicou hladkej múky a pridajte nasekanú žihľavu. Osoľte, okoreňte, nastrúhajte trochu muškátového oriešku a podlejte vodou. Povarte a na záver pridajte 2 prelisované strúčiky cesnaku, 2 lyžice smotany a primiešajte 2 vajcia. Žihľava à la špenát má kopec vitamínov!
Rýchla omeleta
Hrsť a pol pŕhľavy umyte a sparte vriacou vodou. Na panvicu nalejte olej a osmažte jarnú cibuľku. Pridajte žihľavu a ešte opražte. Vyšľahajte 3 vajcia s nastrúhaným parmezánom alebo mozzarellou a zalejte cibuľku so žihľavou.
Liečivá šťava
Mladú žihľavu umyte, rozmixujte a preceďte. Denne si dajte 1 lyžičku do pohára vody – ideálne pol hodiny pred jedlom.
Čaj alebo výluh
Hrsť mladej žihľavy omyte, nasekajte a zalejte studenou vodou. Dajte cez noc lúhovať, ráno preceďte a vypite.
Ak máte chuť skôr na čaj, dajte 5 lístkov do šálky a zalejte horúcou vodou.
Žihľava sa hodí skoro kamkoľvek
Použitie v kuchyni je naozaj pestré – žihľavu pridajte napríklad do šunkových fliačikov alebo zapečených francúzskych zemiakov. Ak premýšľate o experimente so slaným koláčom, pusťte sa do neho práve v čase, keď máte pripravenú žihľavu. Využijete ju do plnky, šalátu alebo pečeňových knedličiek.
Nezabudnite: pŕhľava je tímový hráč. Jedlom iba z pŕhľavy neoslníte, ale keď žihľavu doplníte chuťovo výraznejšími surovinami, máte na stole dobrý a zároveň zdravý obed alebo večeru.