Aké chyby robíme pri umývaní auta? | Blog Mall.sk

Týchto 9 chýb robíme pri umývaní auta najčastejšie

Nielen náradie a záhrada potrebujú po zime vašu pozornosť. Venujte sa na jar aj autu a dajte ho dôkladne do poriadku. Za drhnutie mokrou hubkou a umývanie na slniečku vám však veľmi nepoďakuje. Prečítajte si, akých chýb sa pri umývaní auta najčastejšie dopúšťame a ako sa im vyvarovať.

1. Drhneme auto hubkou

Na prvý pohľad sa auto blyští, na druhý však vidíte drobné škrabance na kapote. Tieto chyby na kráse vaše auto neminú, keď budete používať hubku. Ani tie, ktoré sa predávajú špeciálne na umývanie auta, vás nespasia – sú určené skôr na umývanie interiéru a zničia lak auta.

Hubka má totiž rovný povrch, na ktorý sa zachytávajú drobné čiastočky prachu a piesku, ktoré zostávajú v jej štruktúre. Hubka sa tak mení na šmirgeľ, ktorý poškriabe vrchnú vrstvu laku. Radšej používajte handričku z mikrovlákna, ktorá rovný povrch nemá a autu neublíži.

Hubku si nechajte na umývanie čalúnenia a interiéru vozidla. Na kapotu vezmite radšej jemnú handričku z mikrovlákna. • 

2. Používame prostriedky na riad

Čo si poradí s pripáleninami a zaschnutými zvyškami jedla na riade, musí vydrhnúť aj špinu z auta. Ak sa riadite touto radou aj pri umývaní svojho štvorkolesového miláčika, ďaleko nedôjde. Prostriedky na riad sú totiž na auto silné až priveľmi – z karosérie odstránia aj vosk alebo poškodia lak.

Vždy preto siahnite po špeciálnom autošampóne, ktorý je šetrný a okrem nečistôt auto nezbaví ničoho ďalšieho.

Kúpte si na generálnu očistu auta správny autošampón. >>

3. Jeden kýblik vody a dosť

Kýblik vody je na umývanie auta základ. Jeden však nestačí. Keď budete v kýbliku žmýkať špinavú handričku a rovnakou vodou opláchnete karosériu, vrátite na kapotu aj nečistoty, ktoré už ste raz umyli. Tie navyše môžu auto poškriabať. Vždy sa preto riaďte heslom: čím viac, tým lepšie. A kúpte si vedierka aspoň dve:

  • V prvom majte špinavú vodu – vyplachujte v nej handričku od najväčšej špiny.
  • Do druhého kýblika pridajte do vody autošampón a namáčajte v ňom handru na umývanie auta.

Ručné umývanie auta je základ. Aby bolo účinné a nenapáchalo viac škody než úžitku, musíte dodržiavať určité pravidlá. • 

4. Nečistíme miesta, ktorá nie je vidno

Dôkladná očista auta vám zaberie niekoľko hodín. Nie je divu, že si vodiči chcú prácu urýchliť a prehliadajú neviditeľné miesta. Lenže nablýskať auto iba zvonku ničomu nepomôže. Na ulici možno bude vyzerať ako najčistejší klenot, ale zospodu bude hrdzavieť a hniť.

Venujte autu náležitú pozornosť a použite čistiace prostriedky aj na skryté miesta, ako sú podbehy kolies. Nezanedbávajte ani:

  • miesto pod viečkom nádrže,
  • vnútorné prahy dverí
  • alebo veko kufra.

5. Jedna handrička na všetko

Ak chcete vyleštiť kapotu auta, umyť zablatené disky kolies a oprášiť interiér, zabudnite na to, že všetko zvládnete pomocou jednej handričky. Pri čistení jednej časti auta na handričku nachytáte drobné čiastočky špiny, ktoré potom prenesiete inam.

A myslite aj na autokozmetiku – interiér vozidla potrebuje úplne iné starostlivosť než karoséria. Keď na handričke zostane čistiaci prostriedok na inú časť auta, nešťastie je na svete. Kúpte si utierky z mikrovlákna aspoň tri – na vonkajšiu stranu auta, kolesá a interiér.

6. Nedávame si dole opasok

Ak môže auto poškriabať drobný prach, ktorý sa usadí v hubke na umývanie, čo potom ťažké kovové predmety. Stačí si pred údržbou nedať dole opasok z nohavíc a nešťastne sa nad auto nahnúť – škrabancov z kapoty sa už nezbavíte. Myslite na kovové nebezpečenstvo a preventívne si pri čistení odložte aj hodinky či prstene.

Vystrojte sa na čistenie auta ochrannými rukavicami a pokojne aj zásterou alebo montérkami – ochránia vás pred zašpinením a auto pred škrabancami. • 

7. Na slnku sa umýva jedna báseň

To je možno pravda. Vy sa však slnečným lúčom pri údržbe auta radšej vyhnite. Keď rozpálenú karosériu opláchnete studenou vodou, vplyvom rýchlej zmeny teploty poškodíte lak. Ani autošampóny si so slnkom nerozumejú – pena na kapote rýchlo zasychá a nečistoty nestihnú odtiecť. Nanášanie vosku na horúce auto zase spôsobí nevzhľadné fľaky.

Do umývania a voskovania sa preto pustite, až bude pod mrakom, alebo s autom aspoň zájdite do tieňa.

8. Nechávame auto samo uschnúť

Namydlením auta a opláchnutím vodou upratovanie zďaleka nekončí. Aj vy sa po kúpeli utriete do osušky, aby ste nezostali mokrí. A rovnakú starostlivosť potrebuje aj vaše auto. Keď ho necháte samovoľne uschnúť, nájdete potom na kapote zaschnuté kvapky a fliačiky.

Venujte upratovaniu pár minút navyše a utrite auto dosucha – najlepšie jelenicou alebo mikroutierkou.

9. Voskovanie je zbytočná práca

Ale nie je. Mnohým vodičom síce stačí čisté auto bez nánosov blata, ale keby mohol hovoriť váš kamoš na kolesách, vypýtal by si aj voskovanie. Vosk totiž chráni lak auta a navyše zaceľuje drobné trhliny, takže karoséria nebude hrdzavieť. A o to menej práce budete mať pri nasledujúcej údržbe.

Vosk autu nedodáva len väčší lesk, ale taktiež ochranu. Ak si na voskovanie sami netrúfate, zverte ho do rúk odborníkom. • 

>> Kúpte si všetky potreby na čistenie auta na MALL.sk. <<

Ako často umývate auto? Napíšte nám do komentárov vlastné triky, ako na to.

 

Top 5