Základom je príprava dreva a klátu na štiepanie
Aby ste vôbec mohli štiepať, musíte si na to pripraviť vhodné podmienky.
Správna príprava vám uľahčí prácu. • MALL.sk
Drevo si motorovou pílou narežte na asi 30-40 cm dlhé kláty - podľa toho, aký veľký máte krb alebo kachle. Kmene režte kolmo, aby oba konce klátu boli rovné a hladké. Sú potom počas štiepania stabilnejšie.
Ďalej si pripravte veľký klát na štiepanie dreva. Stačí nájsť vhodný kus medzi guľatinou, ktorú si priveziete z píly.
Ideálny klát je rovný, asi 40-60 cm vysoký a s priemerom cez 40 cm. Dôležitá je hlavne výška, pretože na nízkom kláte sa veľa nadriete a pokiaľ ho miniete, hrozí, že sa seknete do nohy. U vysokého klátu zase gravitáciou nevyviniete dosť veľkú silu na to, aby ste drevo presekli. Klát by vám mal siahať niekam do úrovne medzi kolenami a pásom.
Poriadny klát na štiepanie je základ. • MALL.sk
Drevo štiepajte na rovnej ploche a v otvorenom priestranstve, kde máte dostatok priestoru sa rozohnať a kde nehrozí, že niekoho zraníte - či už sekerou alebo napríklad kúskom odseknutého dreva.
Nabrúste si sekeru
Dôležitý je aj správny výber sekery. Na tvrdšie drevo (dub, buk, hrab, jaseň) voľte sekerky s dlhším poriskom a širokým ostrím (tzv. Kalače), na mäkké drevo (smrek, borovica, jedľa, smrekovec, breza) vám postačí menšia sekerka s úzkym ostrím.
S tupou sekerkou moc práce neurobíte, preto ju pred každým štiepaním naostrite. Vyskúšajte klasický brúsič alebo pilník s diamantovým prachom, ak si chcete prácu uľahčiť, kúpte si ostrič. Na finálne vybrúsenie použite brúsny papier.
Využite slabiny dreva
Teraz sa už stačí len správne obliecť a môžete ísť na to. Drevo štiepajte s ochrannými okuliarmi, v rukaviciach, dlhých nohaviciach a v pevnej obuvi. Nejeden hrdina skončil v nemocnici kvôli tomu, že štiepal v sandáloch a klát mu spadol na nohu.
Pri samotnom štiepaní nejde ani tak o silu, ako skôr o techniku. Nemusíte dávať sekeru až za hlavu a čo najväčšou silou udrieť - skôr využite švih a gravitáciu.
Vašou slabšou rukou (praváci ľavú, ľaváci pravú) uchopte koniec poriska a pevne stlačte. Silnejšiu ruku dajte tesne pod hlavu sekery a až počas náprahu ju stiahnite kúsok nižšie. Čím bližšie k hlave sekery svoju dominantnú ruku máte, tým presnejšie môžete mieriť.
Pri štiepaní mierte na praskliny, drevo potom často povolí na jednu ranu. • MALL.sk
Je dobré sa pri štiepaní vyhnúť hrčiam (miesta v okolí odrezanej vetvy alebo drevných kazov), naopak mierte na tie miesta, kde je viditeľná prasklina. Časom sa takto naučíte väčšinu polien rozseknúť na jednu ranu.