Štiepajte drevo rýchlo a bez zbytočnej námahy | Blog Mall.sk

Štiepajte drevo rýchlo a bez zbytočnej námahy

Stále viac chatárov a chalupárov štiepi drevo pomocou hydraulických štiepačiek, okrádajú sa tým ale o ten nádherný pocit, ktorý zažijú len v prípade, že si drevo naštiepajú ručné sekerou. My vám poradíme, ako to docieliť s čo najmenšou námahou.

Základom je príprava dreva a klátu na štiepanie

Aby ste vôbec mohli štiepať, musíte si na to pripraviť vhodné podmienky.

Správna príprava vám uľahčí prácu.Správna príprava vám uľahčí prácu.

Drevo si motorovou pílou narežte na asi 30-40 cm dlhé kláty - podľa toho, aký veľký máte krb alebo kachle. Kmene režte kolmo, aby oba konce klátu boli rovné a hladké. Sú potom počas štiepania stabilnejšie.

Ďalej si pripravte veľký klát na štiepanie dreva. Stačí nájsť vhodný kus medzi guľatinou, ktorú si priveziete z píly.

Ideálny klát je rovný, asi 40-60 cm vysoký a s priemerom cez 40 cm. Dôležitá je hlavne výška, pretože na nízkom kláte sa veľa nadriete a pokiaľ ho miniete, hrozí, že sa seknete do nohy. U vysokého klátu zase gravitáciou nevyviniete dosť veľkú silu na to, aby ste drevo presekli. Klát by vám mal siahať niekam do úrovne medzi kolenami a pásom.

Poriadny klát na štiepanie je základ.Poriadny klát na štiepanie je základ.

Drevo štiepajte na rovnej ploche a v otvorenom priestranstve, kde máte dostatok priestoru sa rozohnať a kde nehrozí, že niekoho zraníte - či už sekerou alebo napríklad kúskom odseknutého dreva.

Nabrúste si sekeru

Dôležitý je aj správny výber sekery. Na tvrdšie drevo (dub, buk, hrab, jaseň) voľte sekerky s dlhším poriskom a širokým ostrím (tzv. Kalače), na mäkké drevo (smrek, borovica, jedľa, smrekovec, breza) vám postačí menšia sekerka s úzkym ostrím.

S tupou sekerkou moc práce neurobíte, preto ju pred každým štiepaním naostrite. Vyskúšajte klasický brúsič alebo pilník s diamantovým prachom, ak si chcete prácu uľahčiť, kúpte si ostrič. Na finálne vybrúsenie použite brúsny papier.

Využite slabiny dreva

Teraz sa už stačí len správne obliecť a môžete ísť na to. Drevo štiepajte s ochrannými okuliarmi, v rukaviciach, dlhých nohaviciach a v pevnej obuvi. Nejeden hrdina skončil v nemocnici kvôli tomu, že štiepal v sandáloch a klát mu spadol na nohu.

Pri samotnom štiepaní nejde ani tak o silu, ako skôr o techniku. Nemusíte dávať sekeru až za hlavu a čo najväčšou silou udrieť - skôr využite švih a gravitáciu.

Vašou slabšou rukou (praváci ľavú, ľaváci pravú) uchopte koniec poriska a pevne stlačte. Silnejšiu ruku dajte tesne pod hlavu sekery a až počas náprahu ju stiahnite kúsok nižšie. Čím bližšie k hlave sekery svoju dominantnú ruku máte, tým presnejšie môžete mieriť.

Pri štiepaní mierte na praskliny, drevo potom často povolí na jednu ranu.Pri štiepaní mierte na praskliny, drevo potom často povolí na jednu ranu.

Je dobré sa pri štiepaní vyhnúť hrčiam (miesta v okolí odrezanej vetvy alebo drevných kazov), naopak mierte na tie miesta, kde je viditeľná prasklina. Časom sa takto naučíte väčšinu polien rozseknúť na jednu ranu.