Nech sa zazelená! Oživte trávnik po lete v 8 krokoch | Blog Mall.sk

Nech sa zazelená! Oživte trávnik po lete v 8 krokoch

Suché a teplé leto nedalo zabrať iba ľuďom, ale aj trávnikom. Ak ste ten svoj cez prázdniny každý deň pravidelne nezavlažovali, namiesto zelenej plochy máte možno na záhrade len žlté spálenisko. Teraz je ideálny čas vyprahnutý trávnik zregenerovať. Prečítajte si, ako na to krok za krokom.

S regeneráciou trávnika začnite hneď ako teploty klesnú a začne trochu pršať. Ideálny čas je v septembri a v prvej polovici októbra, kedy je pôda ešte teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažiť dostatok času, aby sa uchytila a do zimy zosilnela.

Ak je trávnik suchý len miestami, stačí ho dosiať. Keď však vidíte vyprahnuté spálenisko na viac ako polovici plochy, pustite sa radšej do obnovy celého trávnika. Ako na to?

Keď sa na jeseň o trávnik postaráte, odmení sa vám aj na jar – rýchlejšie sa zazelená a bude odolnejší voči chorobám i škodcom. • 

1. Začnite kosiť

Najprv trávnik pokoste na výšku asi 3 cm. Iba tak sa trávnik zvládne rýchlo zregenerovať a vstrebať živiny.

2. Kľúčom je vertikutácia

Aby sa trávnik spamätal, musí sa do pôdy dostať vzduch, voda a potrebné živiny. Zarasteným a nepriepustným trávnikom by to však nešlo. Urobte preto vertikutáciu a trávnik prevzdušnite.

Nože vertikutátora prerežú trávovú mačinu a zbavia trávnik buriny, machu, plsti z trávy a odumretých rastlín. Vďaka tomu sa tak ku koreňom dostanú živiny a pažiť môže dýchať. Zvyšky plsti a starinu z trávnika vyhrabte – poslúži vám špeciálny vyčesávač alebo klasické švédske hrable.

3. Popresievajte trávnik

Keď je trávnik prevzdušnený, celú plochu popresievajte. Na 100 m2 spotrebujete asi 4 kilá osiva. Ale pozor! Pri výbere neexperimentujte a použite zmes, ktorú ste vysiali pôvodne. Trávniku totiž zmena neprospieva. Ak nemáte vážny dôvod, značku trávnej zmesi nemeňte ani po rokoch.

>> Nájdite si svoju značku trávnej zmesi.

NÁŠ TIP: Vyhýbajte sa takzvaným trávnikovým náplastiam – po ich použití nemá trávnik všade rovnakú farbu a vznikajú na ňom nesúrodé fľaky.

Základom správnej regenerácie trávnika je kosenie a vertikutácia. Vďaka nim sa do pôdy ľahšie dostanú živiny a trávnik sa lepšie obnoví. • 

4. Pohnojte to

Bez hnojiva sa pri regenerácii trávnika nezaobídete. V auguste a v prvej polovici septembra použite štandardné sezónne hnojivo s dusíkom. Ak však budete hnojiť neskôr, zadovážte si radšej špeciálne jesenné hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Ten pomôže mladému trávniku prečkať zimu a mrazy.

>> Vyberte si najlepšie trávnikové hnojivo.

5. A pridajte substrát

Ak chcete mať istotu, že sa nové osivo dobre ujme a trávnik zregeneruje, kúpte si balenie trávnikového substrátu a rukou ho rozhádžte po trávniku v asi polcentimetrovej vrstve. Špeciálna zmes:

  • zlepší pôdnu štruktúru i priepustnosť trávnika,
  • vyplní poškodené miesta
  • a pomôže trávniku ľahšie regenerovať.

Ak máte vo svojom záhradníckom vybavení valec, využite ho a záhradu ním prejdite. Zbavíte sa tak aj nerovností.

6. Chce to vodu

Máte hotovo? Teraz len stačí počkať na dážď. Ak neprichádza, ujmite sa zalievania sami. Dostatočná závlaha je totiž základ. Udržujte substrát stále vlhký – nové osivo potom vyrastie rýchlo a rovnomerne.

So zálievkou to však nepreháňajte. Dajte pozor, nech osivo nevyplavíte.

NÁŠ TIP: Ak chcete, aby tráva rástla ako z vody, na osiatu plochu radšej niekoľko týždňov nevstupujte. Dajte pozor aj na domácich maznáčikov, aby na trávnik nevbehli.

Pri zavlažovaní buďte opatrní, hlavne ak trávnik zalievate hadicou. Silný prúd by mohol osivo vyplaviť a tráva by potom nerástla rovnomerne. Ak máte na záhrade nainštalovaný zavlažovací systém, využite ho. • 
 

7. Znovu koste

Ak sa tráve darí a rastie do výšky, vrhnite sa na ďalšie kosenie. Ak by ste ju nechali na zimu priveľmi dlhú, mohla by sa na nej tvoriť pleseň. Kosačku však vytiahnite, až keď má tráva aspoň 8 centimetrov, inak by ste zbytočne vytrhali aj novovyrastené steblá. Záhradu potom pokoste maximálne na 5 centimetrov.

>> Kúpte si kosačku presne pre vás.

8. A nakoniec… trávnik poprepichujte

Tak ako poľnohospodári na konci sezóny pole preorú, aby sa pôda odľahčila, urobte aj vy niečo podobné so svojím trávnikom. Po 2–3 týždňoch sa pustite do aerifikácie prepichovania trávnika.

Ak nemáte špeciálny pojazdný valec, použite rycie vidly a urobte do trávnika diery, ktoré ho prevzdušnia. Tie nakoniec zasypte kremičitým pieskom.

NÁŠ TIP: Keď chcete celý proces obnovy trávnika urobiť naraz, aby ste naň nemuseli neskôr myslieť, pokojne zaraďte aerifikáciu ešte pred vertikutáciu.

Skôr než sa pustíte do obnovy trávnika, overte si, že máte doma všetko potrebné náradie. • 

Jesenná starostlivosť sa prejaví aj na jar, kedy bude trávnik:

  • odolnejší voči škodcom,
  • menej náchylný na choroby
  • a rýchlejšie sa zazelená.
 

Top 5