Mačiatko: nový člen domácnosti | Blog Mall.sk

Mačiatko: nový člen domácnosti

Či už ste vypočuli prosby detí, alebo si plníte vlastný sen, je to isté – čoskoro sa u vás zabýva mačiatko. Poradíme, na čo sa pred a s príchodom malého tigra pripraviť a ako mu prechod do nového domova čo najviac uľahčiť.

Čerstvo narodené mačiatka sú slepé a úplne závislé na matke. Do nového domova môžu prísť najskôr vo veku 6–8 týždňov, ideálne ale je, aby mačiatka s matkou a súrodencami zostali do 12 týždňov. Ak sa teda vy alebo chovateľ neponáhľate, vydržte – malý tiger bude na oplátku plne socializovaný a pripravený opustiť matku.

Kým si ale mačiatko začnete vyberať, zamerajte sa na chovateľa. Ideálne je mačiatko od známeho, pretože máte prehľad o:

  • skutočnom veku mačiatka,
  • prekonaných očkovaniach a zdravotnom stave,
  • povahe a obľúbených aktivitách,
  • zázemí matky.

Na všetkých faktoroch záleží, preto ich overujte, aj keď ste si chovateľa našli cez inzerát. Bez znalosti skutočného veku mačiatka nemôžete správne naplánovať jeho očkovania a odčervenie a navyše, skoré odobratie od matky môže ovplyvniť jeho sociálny rozvoj.

Hračky nemôžu nahradiť hry so súrodencami. Doprajte mu ich preto čo najdlhšie.

Čo mačičke zaobstarať

Od chovateľa tiež zistite, na čo je mačiatko zvyknuté v prípade:

  • kŕmenia (aspoň prvé dni kŕmte mačiatko tým, čím chovateľ),
  • misiek (mačky sú čistotné, preto im misky neumiestňujte blízko ich toalety),
  • mačacej toalety (krytých toaliet s dvierkami sa niektoré mačky boja),
  • podstielky (rovnaká značka a teda aj vôňa podstielky mačiatku pripomenie hygienické návyky),
  • hračiek (poproste chovateľa, aby dal mačiatku na cestu obľúbenú hračku),
  • a škrabadiel (nie každé škrabadlo sa zapáči každej mačke, čítajte viac).

Chovateľa sa spýtajte aj na pelech, väčšina mačiek ale miesto na spanie rada strieda. Akčnému mačiatku, najmä v menších bytoch, preto kúpte hlavne dostatok hračiek.

Uľahčite mačiatku orientáciu v novom prostredí – kúpte mu maximum známych vecí.

Keby som bolo mačiatko, čo by som tu vykonalo…

Ešte skôr, ako sa vybavení prepravkou vydáte po nového člena domácnosti, prejdite sa po byte a skúste si predstaviť, že sa naň pozeráte z pohľadu mačiatka. Nemajte obavy – s touto aktivitou vám veľmi rady pomôžu deti.

Okrem dobrej predstavivosti však tiež potrebujete vedieť, čo je pre malého tigra nebezpečné. Potenciálne hrozby odstráňte a nachystajte tak novému členovi domácnosti bezpečné prostredie.

S príchodom nového člena domácnosti dávajte pozor hlavne na jedovaté izbové rastliny a elektrické káble.

Vitaj doma, tiger

Hoci zabezpečíte zdanlivo všetko, pripravte sa na to, že mačiatko je veľmi vynaliezavý tvor. Keď sa osmelí, samo vás o tom svojimi huncútstvami presvedčí.

Osmeľovanie sa a zvykanie si v novom domove je však niečo úplne iné. Mačiatka počas prvých dní bez mamy, navyše v prostredí plnom nových pachov, často žalostne nariekajú, sú ukryté a nechcú žrať. Buďte preto trpezliví a doprajte mačiatku čas a priestor, aby sa rozhľadelo.

Mačiatko sa v novom domove rýchlo stane parťákom, len mu dajte čas sa rozhliadnuť.

Najlepšie je priviezť mačiatko do nového domova v piatok, aby ste naň mali počas víkendu čas a nový člen domácnosti si zvykol nielen na priestory, ale i obyvateľov.

Ako prvú vec ukážte mačiatku jeho toaletu – postavte ho na piesok a párkrát zahrabte. Mačiatko potom vezmite k miskám s vodou a kŕmením, ale inak ho nechajte voľne skúmať. Je v poriadku, keď hneď začne vystrájať, aj keď si zalezie pod gauč a niekoľko hodín odtiaľ nevylezie. Uvidíte, že skôr či neskôr sa stane sebavedomým členom domácnosti.