Najväčší nepriateľ vysokej zveri - pečivo
Pre srnce, jelene, daniele a ďalších obyvateľov lesov je pečivo nebezpečným lákadlom. Obsahuje lepok, ktorý prežúvavce nevedia stráviť. To si však maškrtné zviera neuvedomuje a aj z niekoľkých malých kúskov pečiva má veľké bolesti a môže aj zomrieť.
Do krmelcov nepatria ani žiadne druhy sladkého pečiva, ako napríklad vianočka, cukrovinky alebo perníčky. Ak teda tento rok na Vianoce napečiete viac, než spotrebujete, radšej cukrovinky zamrazte a vychutnajte si ich na jar, kedy bude vanilkový rožtek vzácnosťou, a nie ďalším útokom na novoročné predsavzatia o chudnutí.
Ovocie a zeleninu s mierou
Vysoká zver si na kúsku jabĺčka alebo mrkvy pochutí, ale zelenina a ovocie nesmie tvoriť hlavný objem ich stravy. Servírované kúsky tiež musia byť nezávadné a bez plesne. Nevhodné je aj premrznuté ovocie.
Čo do krmelcov patrí
Najviac si jelene, srnce a ďalší krásavci s parohami pochutnajú na sene. To môžete vylepšiť ešte sušenou lucernou, ďatelinou, bylinkami alebo malinami.
Nie každý, kto chce zvieratkám prilepšiť, má ale k dispozícii seno. V takom prípade ku krmelcu doneste:
-
žalude,
-
bukvice,
-
obilie,
-
kukuricu
-
alebo trochu hrachu.
Dávajte ale pozor, nech zvieratkám neprivodíte ťažkosti. Ani tieto dobroty by nemali paroháči konzumovať vo veľkom množstve. Ak teda pri krmelci zanechal pochúťky už niekto pred vami, príďte inokedy alebo vyhľadajte iný, prázdnejší krmelec.
Náš tip: Ideálne je neprikrmovať zvieratá na vlastnú päsť. Ak chcete zvieratkám pomôcť, kontaktujte lesnú správu či poľovníkov vo vašom revíri a opýtajte sa, čo konkrétne pre zvieratká môžete urobiť.
Zaujímavosti o krmelcoch
Výlet ku krmelcom je nielen krásnou rodinnou aktivitou, ale odovzdávate pri ňom deťom i lásku a rešpekt k prírode. Preto si do lesa nachystajte zaujímavosti a príbehy, ktorými malým zálesákom spríjemníte cestu a prebudíte ich zvedavosť.
Diviak lesný
Žije v skupine približne 20 ošípaných a spoločnosť človeka nevyhľadáva. Keď pred ním bráni mladé alebo potrebuje utiecť pred nebezpečenstvom, dokáže bežať rýchlosťou až 45 kilometrov za hodinu.Nájdete ho takmer všade, najviac sa ale vyžíva v listnatých lesoch, kde si pochutnáva na bukvici. V lete sa až päťkrát denne váľa v bahne. Tým sa nielen ochladzuje, ale predovšetkým sa tak zbavuje kliešťov. Tie totiž po bahennom kúpeli zodrie o kmene stromov.
Nájdete ho takmer všade, najviac sa ale vyžíva v listnatých lesoch, kde si pochutnáva na bukvici. V lete sa až päťkrát denne váľa v bahne. Tým sa nielen ochladzuje, ale predovšetkým sa tak zbavuje kliešťov. Tie totiž po bahennom kúpeli zodrie o kmene stromov.
Srnec lesný
Ich stáda najčastejšie vedie dospelá srna. Keď sa skupina ocitne v nebezpečenstve, vydáva varovné zvuky podobné psiemu štekaniu.
Hoci nám tieto približne 20-30 kíl vážiace zvieratá môžu pripadať všetky rovnaké, každá srna aj srnec má jedinečne vykreslenú bielu maľbu okolo nosa. Srnčie nosy by tak mohli fungovať rovnako ako ľudské odtlačky prstov.
Prilepšite aj zvieratkám v meste
Kvôli pomoci zvieratkám nemusíte chodiť do lesa, niekedy dokonca nie je potrebné ani opustiť teplo bytu. Na balkón alebo terasu umiestnite vtáčie kŕmidlo a sledujte, koľko speváčikov privábite.
Vyrobte s deťmi jedno zo štyroch kŕmidiel.>>
Ani do kŕmidla ale nepatrí všetko. Rozhodne vtáčikom neservírujte:
-
slané potraviny,
-
plesnivé pečivo,
-
cestoviny,
-
údeniny alebo prepálený tuk.
Hitom každého kŕmidla sú slnečnicové semienka alebo pripravené zmesi zrniečok, obilnín a orieškov.