Žite šetrne a s minimom odpadkov: tipy na zero waste domácnosť | Blog Mall.sk

Žite šetrne a s minimom odpadkov: tipy na zero waste domácnosť

Zero waste (alebo vytváranie ideálne žiadneho odpadu) nie je iba o zachraňovaní planéty. Tento čím ďalej obľúbenejší životný štýl šetrí prírodu, čas aj peniaze. Žiť bez produkovania odpadkov je jednoduché a začať môžete aj hneď. Máme pre vás množstvo tipov, ako na to.

Začnite nakupovaním

Najlepší spôsob, ako so zero waste začať, je zbaviť sa igelitových vreciek a tašiek. Čoskoro si všimnete, že sa vám doma nehromadia kopy igelitu, ktoré zbytočne zaberajú miesto.

Pečivo, zeleninu a ovocie nakupujte do vlastných vrecúšok, ktoré si prinesiete z domu. Môžete si ich kúpiť v obchode alebo vyrobiť. Ľahko ich ušijete z rôznych druhov textilu, napríklad zo starých záclon. Ideálne vyberte priehľadné látky, aby pokladníčky vedeli, čo máte vnútri. Vrecúško si dáte do kabelky alebo batoha, a keď náhodou dostanete v meste chuť napríklad na jablká, nemusíte si brať igelitové vrecko.

V látkových vrecúškach môžete ovocie a zeleninu bez problémov aj vážiť. Sú tak ľahké, že cenu ovocia alebo zeleniny neovplyvnia. • 

Do obchodov noste aj vlastné plátené tašky, sieťovky alebo košíky na nákupy. Ak nič z toho doma nemáte, vo väčšine supermarketov dnes pri pokladni nájdete aj ekologické nákupné tašky, ktoré dlho vydržia a dajú sa recyklovať.

>> Vyberte si štýlovú nákupnú tašku z ekologického materiálu. <<

TIP: Nechajte si dve ekologické tašky v aute, aby ste na ne nezabudli, keď nabudúce pôjdete na nákup.

Ovocie, zeleninu a pečivo už máte vyriešené, ale čo ostatné položky z nákupného zoznamu? V mestách po celom Slovensku postupne vznikajú takzvané bezobalové obchody, do ktorých môžete vyraziť s vlastnými dózami a pohármi. Tovar si do nich sami naberiete, takže domov nebudete zbytočne nosiť kopec plastových obalov. Okrem potravín v nich zakúpite tiež prostriedky na upratovanie a pranie.

Ďalšie tipy na zero waste nakupovanie:

  • Vyberajte v supermarkete potraviny, ktoré používajú čo najmenej obalov.
  • Ak nakupujete potraviny on-line, kupujte ich vo veľkých baleniach. Napríklad cestoviny dostanete aj v päťkilových vreckách.
  • Naučte sa hovoriť nie a nakupujte len to, čo je pre váš život nevyhnutné.

Hodujte bez odpadkov

Veľkú časť zbytočného odpadu tvoria jednorazové pomôcky na stolovanie. Úplne sa vyhnite papierovým servítkam alebo plastovým príborom a tanierom. Papierové servítky bez problémov nahradíte látkovými, ktoré po použití jednoducho vyperiete.

Zároveň obmedzte dovoz jedla a obedov. V reštauráciách ich často balia do plastov a pridávajú k nim plastové príbory. Do práce a na výlety si noste jedlo vo vlastných uzatvárateľných krabičkách.

V krabičkách môžete prepravovať desiatu, olovrant aj obed. • 

Ďalším častým prehreškom sú plastové fľaše na pitie. Nekupujte si stále nové, ale majte jednu, do ktorej budete vodu pravidelne dopĺňať. Nielenže potešíte prírodu, ale aj vylepšíte svoj pitný režim. Kúpte si taktiež špeciálne fľaše na vodu z ekologického materiálu, ktoré sú odolné a dlhšie vydržia.

>> Vyberte si praktickú a odolnú fľašu na pitie. <<

TIP: Vyhnite sa balenej vode zo supermarketov a pite radšej vodu z vodovodu. A keď vás omrzí, ochuťte ju napríklad citrónom, pomarančom alebo mätou.

Keď ste milovníkmi kávy a čaju, noste so sebou termohrnček. Ak si životobudič beriete z kaviarní so sebou, požiadajte baristu, nech vám ho pripraví do vášho hrnčeka – vo väčšine kaviarní vám vyhovejú a v niektorých navyše dostanete aj zľavu.

TIP: Na pitie limonád a drinkov buď slamky nepoužívajte vôbec, alebo si kúpte kovovú umývateľnú slamku, ktorú noste so sebou.

Spoznajte šetrnú hygienu

Poznáte to – chytí vás nádcha a hneď je vedľa vás kopec papierových vreckoviek. Používaním látkovej vreckovky netvoríte odpad, nezaberie toľko miesta a stačí ju raz za čas vyprať.

Zero waste môžete vyskúšať aj v kúpeľni. Tekuté gély a šampóny tiež vytvárajú odpad, a preto sú vhodnou alternatívou tuhé mydlá a šampóny. Dostanete ich na váhu aj po kusoch. Vo väčšine prípadov sú prírodné a navyše lepšie voňajú. Ak chcete zostať pri tekutých hygienických prostriedkoch, nakupujte ich v bezobalových obchodoch.

TIP: Na holenie používajte holiace strojčeky s vymeniteľnými žiletkami.

Zbytočný odpad tvoria aj vložky a tampóny. Nahraďte ich silikónovým menštruačným kalíškom. Okrem pohodlného používania ide o investíciu, ktorá sa vám vráti po dvoch až troch mesiacoch.

Aj odličovacie tampóny jednoducho nahradíte. Vyskúšajte ich prateľnú verziu, ktorú si môžete kúpiť, alebo veľmi ľahko ušiť. Mrknite na náš návod:

Ak si vyrobíte 15 tampónov, máte postarané až na niekoľko rokov. • 

Zubné kefky by sa mali vymieňať priemerne raz za tri mesiace. Používajte preto kefky z bambusu, ktoré sú recyklovateľné a nezaťažujú prírodu plastovým a gumovým odpadom. Aj tyčinky na čistenie uší majú svoj šetrný bambusový variant.

Odpad vzniká taktiež pri upratovaní domácnosti, ale zbaviť sa ho je hračka. Na umývanie riadu používajte recyklovateľné hubky alebo drôtenku z kokosového orecha. Možno vás prekvapí, že je navyše ešte účinnejšia než klasická drôtenka. A v recyklovateľnej verzii nájdete aj špongie na telo alebo kefy na záchod.

TIP: Ak máte doma bábätko, vyskúšajte látkové plienky, ktoré sa dajú prať.

Čo s biologickým odpadom?

V odpade zbytočne končí množstvo nezjedeného jedla. Pritom sú potraviny veľmi často biologicky rozložiteľné a svoj úžitok nájdu v komposte. Ak máte dom so záhradou, zamyslite sa nad založením vlastného kompostu. Ak bývate v byte na sídlisku, môžete vyskúšať vermikompostér. Ide o nádobu s kalifornskými dážďovkami, ktoré z odpadu vytvárajú vynikajúce hnojivo do kvetináčov a hrantíkov.

>> Vyberte si kompostér a zbavte sa biologického odpadu šetrne a užitočne. <<

Kompost prospeje vašej záhradke aj kvetinám, ktoré máte doma. • 

 

Top 5