Zbavte sa švehiel v kúpeľni: pomôžu zásoby z domácej špajze | Blog Mall.sk

Zbavte sa švehiel v kúpeľni: pomôžu zásoby z domácej špajze

Ak doma pri návšteve kúpeľne alebo záchoda vidíte na zemi kmitajúce sa malé potvorky, zrejme sa u vás ubytovali švehly. Poradíme vám, ako sa nepozvaných hostí zbaviť – napríklad pomocou zemiakov alebo vanilky.

Švehly milujú vlhko a tieň, preto tento drobný hmyz najčastejšie objavíte v kúpeľni, v špajze alebo v pivnici. Pre človeka sú neškodné, v domácnosti však dokážu narobiť peknú neplechu.

Keď sa v byte premnožia, dokážu zničiť staré fotky, knihy, tapety alebo koberce. Živia sa totiž zvyškami škrobov a sacharidov, ale pochutia si aj na kúsku papiera. Zjedia aj omrvinky zo zeme, zvyšky odumretej kože, vlasov a nechtov.

Švehly majú rady tmu – hneď ako v miestnosti zasvietite, tento drobný bezkrídly hmyz sa schová do tmavých kútov.

Ako sa švehiel zbaviť?

Ak sa vám doma švehly usadili, neznamená to nutne , že ste zanedbali upratovanie. Hneď ako je v miestnosti vlhko a menej sa vetrá, švehly si tam nájdu cestu. Zbavíte sa ich, keď ich potenciálne skrýše udržíte v suchu:

  • predložky v kúpeľni a na záchode pravidelne vytriasajte a nechajte vždy uschnúť,
  • nezabudnite v miestnosti dostatočne vetrať,
  • pri upratovaní utierajte podlahu dosucha – nenechávajte vlhké ani rohy a škáry.

>> Všetky prostriedky (nielen) na utieranie dosucha nájdete na MALL.sk. <<

Švehly sa môžu schovávať aj v knihovničkách alebo pod nábytkom.

3 tipy, ako nastražiť švehlám pascu

Ak sa od vás striebristé mršky nechcú pohnúť, inšpirujte sa babskými radami a nachystajte im pasce z domácich zásob. Čo pomôže?

1. Vanilková aróma

Zatiaľ čo ľuďom pripomína vôňa vanilky vianočné sviatky a prináša pohodu, švehlám veľmi nevonia. Využite to a zbavte sa ich pomocou vanilkových strukov – rozrežte ich, nakrájajte na kúsky a rozložte do rohov miestnosti. O pár dní švehly silná aróma vyženie.

NÁŠ TIP: Vanilkové náhrady (ako je vanilkový cukor) švehlám nevadia – chce to naozaj vanilku.

2. Zemiaky

Nastražte pascu zo zemiakov – nastrúhajte ich a večer rozložte na noviny do rohov miestností, kde sa švehly schovávajú. Zemiakom neodolajú a zahrabú sa do nich. Ráno jednoducho vyhodíte nástrahu aj s nezvanými hosťami.

Chuti nastrúhaných zemiakov švehly neodolajú.

3. Vetvičky levandule

Podľa niektorých pomáha proti hmyzím príživníkom aj voňavá levanduľa. Zaobstarajte si pár zväzkov alebo naplňte látkové vrecúško sušenými levanduľovými kvietkami. Tie potom rozmiestnite v kúpeľni a všade, kde vás švehly trápia.

>> Zaúčinkujú aj éterické oleje s vôňou levandule. <<

Vytiahnite do boja s chémiou

Keď všetky prírodné vychytávky zlyhajú, siahnite po chemických prostriedkoch. Overeným pomocníkom na hubenie je napríklad bórax (tetraboritan sodný). Ten sa bežne používa ako prípravok na hnojenie rastlín a dostanete ho v drogérii či záhradníckych potrebách. Vyrobte z neho pascu:

  • zmiešajte ho s práškovým cukrom v pomere 1:1
  • a nastražte na miesta, kade sa švehly doma preháňajú.

Ale dajte pozor. Bórax môže u citlivejších jedincov spôsobiť zdravotné komplikácie. Ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, radšej bóraxové nástrahy vynechajte a kúpte špeciálne prípravky na hubenie hmyzu. Predávajú sa rôzne druhy pascí, lepiacich pások a sprejov.

>> Kúpte si prípravky proti lezúcemu hmyzu na MALL.sk. <<

Ak máte doma švehiel stále dosť a nič nefunguje, možno vám do bytu zateká alebo vás trápi pleseň – tá totiž priťahuje švehly ako magnet. Preto pre istotu zavolajte inštalatéra, aby skontroloval odpad.

Ak zlyhá pravidelné upratovanie aj prírodné pasce a švehiel máte doma čím ďalej tým viac, kúpte si chemické prostriedky, ktoré si s hmyzom poradia.

Prevenciou proti švehlám

Aby sa k vám tieto potvorky už nikdy nevrátili, udržiavajte všetky chúlostivé miesta čo možno najsuchšie. Pomôže aj, keď budete:

  • dôkladne čistiť všetky kúty a škáry v kúpeľni,
  • utierať miestnosti dosucha,
  • preplachovať odpad horúcou vodou
  • a na noc dávať zátky do umývadla a vane, aby sa k vám švehly nedostali.