Upchatý odpad? Zvládnete ho sami | Blog Mall.sk

Upchatý odpad? Zvládnete ho sami

Záležitosť, ktorá neminie aspoň raz v živote každú domácnosť – znenazdajky prestane odtekať voda. Predtým, než vytočíte číslo inštalatéra, pozrite si naše tipy. Väčšinou si totiž s neodtekajúcou vodou poradíte sami.

Prevencia, na ktorú ľudia zabúdajú: sitko

Umývadlo, drez, vaňa alebo sprcha. Všade, kde vám doma tečie voda, dajte sitko. Pri umývaní riadu sa do sifónu dostávajú zvyšky potravín. V kúpeľni sa voda najčastejšie upchá kvôli vlasom.

Kúpte si sitká a všetok nežiadúci odpad hodíte jednoducho do koša, namiesto toho, aby sa vám usadzoval v rúrkach či sifóne.

V domácich potrebách zoženiete celú hromadu sitiek na odpad. Medzi tie najobľúbenejšie u nás patria sitká nerezové, plastové a silikónové.

Krtko do kúpeľne, jar do kuchyne

Populárny čistič s názvom krtko je žieravina, ktorá si hravo poradí s vlasmi, nechtami či vatou. Využijete ho teda ideálne do kúpeľne. Aj keď na samotnom návode krtka a väčšiny podobných čističov nájdete, že rozpúšťa tuky, v kuchyni sa vám oveľa viac osvedčí obyčajná jar. Umyje riad a zvládne aj sifón zanesený mastnými zvyškami jedla.

Nalejte do drezu 150 mililitrov jari a pomaly ich splachujte horúcou vodou. Výsledok zaručený!

Jedlá sóda a ocot: klasika, ktorú využijete na všetko

Jedlá sóda a ocot sú pomocníci do každej domácnosti. Minule sme vám priblížili, ako vám pomôžu pri praní. Tentoraz sa vydajte na ťaženie proti nedotkajúcemu drezu.

Pred spaním nasypte do drezu pohár sódy a nechajte pôsobiť. Ráno vezmite pohárik a vylejte do drezu ocot. Všetko spláchnite kanvicou horúcej vody a pripravte sa na chemickú reakciu. Počkajte 10 minút a pustite vodu. Potečie a odtečie.

Zvon

Mechanický zvon zoženiete v každom železiarstve alebo obchode pre vaše hobby. Ako na prácu so zvonom? Zazátkujte umývadlo a napustite ho vodou zhruba do polovice.

Ak máte umývadlo s prepadom, utesnite ho mokrou handrou. Pozor! Suchá handra nasáva vzduch.

Typ umývadla spoznáte jednoducho – umývadlo s prepadom má v hornej časti navyše otvor, ktorým odteká voda, umývadlo bez prepadu nie. Vyberte špunt a ihneď nasaďte zvon na výtok. Pumpujte a pumpujte. Tým rozpohybujete a odstránite prekážku, ktorá bráni odtoku vody.

Na čistenie odpadu zvonom choďte s citom. Ide o techniku a nie silu. Búšenie zvonom do drezu je zbytočné, akurát ho môžete celý posunúť. Zamerajte sa na rytmické pohyby rúk.

Keď nepomôže krtko, jar ani zvon,  skúste pero

Obyčajné inštalatérske pero kúpite vo veľkých obchodoch s pomôckami pre hobby, ale aj v bežnom železiarstve či vodoinštalatérstve. Na čistenie perom si vezmite parťáka.

Zaveďte časť pera do odtoku, druhý človek perom točí v smere hodinových ručičiek. Pero sa tak dostáva hlbšie a hlbšie do trubiek. Opakujte dvakrát až trikrát. Inštalatérske pero, hoci je tenké, zvláda preraziť aj veľmi usadené nečistoty.

Okrem toho, že sóda s octom vyčistí váš drez, splní ešte jednu úlohu: zbaví ho zápachu.

Nič z vyššie napísaného nepomohlo? Volajte inštalatéra

Ak ste vyskúšali všetko vyššie popísané a voda nie a nie odtekať, zavolajte inštalatéra. Pravdepodobne sa jedná o zložitejší problém ako napríklad upchaté stúpačky. V tom prípade už je lepšie prenechať prácu odborníkovi.