8 spôsobov, ako sa zbavíte zápachu z oblečenia | Blog Mall.sk

8 overených spôsobov, ako sa zbavíte zápachu z oblečenia

Stačí jedna cigareta, obed v obľúbenej reštaurácii so zlou vzduchotechnikou alebo zabudnutá bielizeň v práčke. Oblečenie zapácha a máte chuť ho rovno hodiť do špinavého. Prečítajte si 8 trikov, ktorými sviežosť bielizni vrátite aj bez prania. Ušetríte tak za vodu, neničíte vlákna textilu a neplytváte ani časom, ktorý by ste inak strávili vešaním, žehlením a skladaním bielizne.

TIP 1: Vodka

Alkohol má tú vlastnosť, že sa odparuje omnoho rýchlejšie než voda. Najlepšie vám zafunguje vodka, ktorá je bez farby a výrazného zápachu. Odlejte ju do malého rozprašovača a oblečenie ňou postriekajte. V priebehu pár sekúnd sa aj so zápachom odparí.

TIP 2: Sóda

Sóda je základom mnohých sypkých pohlcovačov zápachu. Väčšina gazdiniek však vie, že si vystačia aj so samotnou sódou. Oblečenie ňou poprášte, nechajte pôsobiť čo najdlhšie a potom ju vyprášte. Ak to nestačí, zvyšnú sódu z oblečenia (či napríklad z koberca s vyšším vlasom) vysajte.

TIP 3: Para pri sprchovaní

Idete do sprchy a zistíte, že vaša obľúbená polokošeľa, ktorú si chcete vziať večer na schôdzku, príliš nevonia. Oblečenie zaveste na dvere kúpeľne a kým sa umývate, nechajte pôsobiť paru. Tá vláknami prestúpi, narovná ich a odstráni aj zápach. Len dajte pozor v zimných mesiacoch, kedy by ste napríklad z vlhkých nohavíc mohli prechladnúť.

Zatiaľ čo ste v sprche, vaše oblečenie sa vďaka vlhkosti zbaví zápachu. • 

TIP 4: Mráz

Baktérie, ktoré spôsobujú zápach oblečenia, stačí zmraziť. Nízka teplota ich zabije a vy nemusíte ničiť obľúbené džínsy praním. Dajte ich v igelitovom vrecku do mrazničky, alebo ich zaveste v zime na balkón. Tá istá metóda vám pomôže aj s topánkami, ktoré nechcete prať – typicky goratexové pohorky alebo kožené poltopánky, ktoré by horúci kúpeľ neprežili.

TIP 5: Sušička

Sušička zachraňuje gazdinkám hodiny voľného času, ktoré by strávili vešaním alebo žehlením bielizne. Málokto však vie, že je univerzálnym riešením na zatuchnutú alebo zapáchajúcu bielizeň. Takisto ako mráz totiž na pachy pôsobí aj horúčava. Oblečenie stačí dať na pár minút do sušičky na vyššiu teplotu a je po zápachu.

Vytvorte si doma systém na osviežovanie oblečenia. To, ktoré ešte nie je špinavé, len zaveste nad sušičku a dajte tak partnerovi signál, že mu chcete vrátiť iba sviežosť. • 

Výborne na to poslúžia sušičky Gorenje s funkciou AirRefresh, ktorá za 30 minút vráti sviežosť tričku, košeli či napríklad športovej mikine. Čerstvý vzduch sušičky odstráni nepríjemné pachy, vôňu jedla či cigariet a vaše oblečenie je o chvíľu opäť pripravené na nosenie.

AirRefresh a množstvo ďalších užitočných funkcií má napríklad kondenzačná sušička Gorenje DE83/GI. So 16 druhmi programov v nej osušíte a osviežite široké spektrum bielizne od bavlny až po jemnú detskú alebo vlnenú bielizeň.

Napríklad s funkciou TwinAir vrátite sviežosť aj mäkkosť huňatému svetru alebo deke vďaka obojsmernému systému fúkania vzduchu. Bielizeň bude lepšie vysušená a nepokrčená.

>> Prečítajte si tiež, ktorých 8 vecí urobí sušička bielizne za vás. <<

TIP 6: Staré noviny

Nohavice alebo sako nasiaknuté puchom ľahko zachránite starými novinami. Poriadne ich do oblečenia natlačte a vypchajte nimi miesta, kde je zápach najhorší – u sák typicky v podpazuší. Takúto novinovú figurínu nechajte pôsobiť cez noc a nemusíte so sakom do čistiarne. Noviny vám pomôžu aj so zápachom v topánkach. Vyplňte nimi topánky a dajte ich na niekoľko hodín do mrazu – noviny z topánok vytiahnu zápach aj vlhkosť.

TIP 7: Zrnková káva

Káva funguje podobne ako sóda, pohlcuje pachy a zároveň oblečenie príjemne prevonia. Nasypte ju do misky k roznosenému oblečeniu, do skrine ku kabátom, alebo ju dajte do vrecúšok a tie rozmiestnite medzi uteráky. Vynechajte len posteľnú bielizeň. Aróma kávy by vás totiž rušila pri zaspávaní, kedy potrebujete skôr upokojujúce vône, ako je medovka, kamilka alebo levanduľa.

Praženú zrnkovú kávu nadávkujte do menších vrecúšok a rozmiestnite v skrini. • 

TIP 8: Mačkolit a podstielka pre miláčikov

Mačkolit dobre funguje proti zápachu v mačacích záchodoch. Rovnako udrží na uzde aj vlhkosť a s tým spojenú nepríjemnú zatuchlinu v skriniach. Vlhkosť sa v bytoch a skriniach hromadí s príchodom jesene a zimy. Ak však dáte na dno skrine podstielku pre mačky, vydrží vám sviežosť v skrini omnoho dlhšie.

A aby vám nič neuniklo, sledujte nás na sociálnych sieťach – sme na Facebooku, Instagrame aj na YouTube.

 

Top 5