8 najväčších chýb, ktoré možno robíte pri vysávaní aj vy | Blog Mall.sk

8 najväčších chýb, ktoré možno robíte pri vysávaní aj vy

Chcete mať vysávanie z krku čo najskôr, takže len rýchlo prebehnete koberec v obývačke a s vysávačom šup naspäť do kúta? Chyba! Aby bolo vysávanie na niečo dobré, musíte pri ňom dodržiavať určité pravidlá. Prečítajte si, akých chýb sa pri vysávaní najčastejšie dopúšťate možno aj vy.

1. Nemeníte vrecká

Ak po každom upratovaní vysávač odložíte naspäť do komory a neriešite jeho údržbu ani výmenu vreciek, dokonale povysávané nebudete mať nikdy. Plné vrecká totiž bránia voľnému prúdeniu vzduchu vo vysávači a znižujú sací výkon.

Meňte preto vrecká už vo chvíli, kedy sú naplnené asi do polovice. Vysávanie potom bude účinnejšie a vy sa pri ňom toľko nenadriete.

NÁŠ TIP: Ak chcete zistiť správnu chvíľu, kedy vrecko vymeniť, zapojte všetky zmysly – keď pri vysávaní ucítite nepríjemný prachový zápach, vrecko vyhoďte a dajte nové.

2. Vysávate jedným smerom

Od seba, k sebe a tak stále dokola. Ak vysávate koberec iba jedným smerom, všetky nečistoty a prach z neho nedostanete. Niektoré smietky sa totiž môžu schovať hlboko vo vláknach koberca.

Vysávajte vždy v oboch smeroch – sprava doľava aj od vás a späť. Vďaka kolmému pohybu sa dostanete pod všetky vlákna a špinu vyčistíte.

Vysávajte vždy všetkými smermi, len tak sa dostanete do hĺbky štruktúry koberca a povysávate aj schovanú špinu.

3. Vysávate príliš rýchlo

Aby ste mali vysávanie rýchlo za sebou, nasadíte pri upratovaní závratné tempo? Nezabudnite, že čím rýchlejšie koberec vysávate, tým menej nečistôt vysávač zachytí. A tým skôr budete musieť koberec vysávať znovu – prácu tak vôbec neušetríte.

Až sa nabudúce pustíte do upratovania, neponáhľajte sa. Iba naozaj pomalý pohyb umožní kefke na hubici dostať z vlákien koberca i skryté čiastočky prachu a baktérie.

4. Používate len jeden nadstavec

Ak ste ešte nemenili nadstavec na svojom vysávači a vysávate stále len širokým nadstavcom, zbystrite. Na bežné vysávanie kobercov široký nadstavec stačí, do rohov a škár sa však nedostane.

Aspoň 2× do mesiaca ho preto vymeňte za úzky štrbinový nadstavec a vysajte ním všetky rohy a podlahové lišty. Len tak sa v nich nebudú hromadiť nečistoty, ktoré by ste o pár mesiacov ťažko dostávali preč.

5. Čakáte, kým sa špina ukáže

Veď je koberec ešte čistý, zatiaľ netreba vysávať. Je vám táto výhovorka povedomá? Myslite na to, že vysávať by ste mali pravidelne. Nečakajte, až sa na koberci objavia chumáče chlpov alebo viditeľné prachové chuchvalce.

Radšej vysávajte preventívne – zbavíte sa i baktérií, ktoré nie sú okom viditeľné a menšia vrstva prachu sa vám bude upratovať lepšie.

V bežnej domácnosti stačí vysávať 1× týždenne. Ak máte psy alebo mačky, vrhnite sa na upratovanie častejšie.

6. Nenastavujete výšku hubice

Ak pri vysávaní striedate hladkú podlahu a koberec, nezabúdajte s prechodom vždy prestaviť aj výšku hubice – prispôsobí sa danému povrchu a lepšie ho vyčistí.

7. Najprv vysávate, potom utierate prach

Kompletné upratovanie domácnosti nikdy nezačínajte vysávaním. Na čo vám bude krásne povysávaná podlaha, keď na ňu pri ďalšom upratovaní napadajú omrvinky z kuchynskej linky alebo prach pri utieraní vrchu skrine?

Upratujte vždy odhora:

  • Najprv utrite zaprášené svetlá a vrchné časti nábytku.
  • Potom upracte nízke skrinky, kuchynskú linku a stôl.
  • Na koniec si nechajte čistenie podlahy.

8. Zabúdate na filter

Vrecká, hubice, nadstavce… a čo ďalej? Väčšina ľudí zabúda pri vysávaní na filter. Ak chcete mať čistý a zdravý domov, starajte sa o svoj vysávač a pravidelne filter kontrolujte.

Keď bude zanesený špinou, znižuje výkonnosť vysávača a navyše nedokáže zabrániť návratu nečistôt:

  • Pred každým vysávaním skontrolujte priechodnosť filtra.
  • Z času na čas ho vyčistite.
  • Raz za rok filter vymeňte za nový.

>> Kúpte si nový filter do vysávača.

Hlavne ak máte doma malé deti, myslite na pravidelné čistenie filtra. Zachytáva totiž prach, ktorý sa inak vracia naspäť do miestnosti a môže spôsobiť alergické reakcie.

Základom úspechu pri vysávaní je aj správny výber vysávača. Hľadajte podľa toho, kde budete najčastejšie vysávať. A prihliadajte na:

  • typ vysávača,
  • veľkosť
  • a sací výkon.